Ekonomika

Slovensko pripravuje pôdu pre predčasné voľby v septembri – EURACTIV.com

Po tom, čo zákonodarcovia v stredu prijali ústavný dodatok, proti ktorému väčšina občanov nesúhlasí, parlamentné voľby, ktoré sa očakávajú 30. septembra, majú len dvojtretinovú väčšinu.

Na vyriešenie politických nepokojov v krajine sa 92 zákonodarcov zo 150-členného parlamentu rozhodlo prejsť predčasnými voľbami, ktoré si vyžiadali ústavnú reformu.

Teraz, keď ústava umožňuje parlamentu spustiť predčasné voľby, očakáva sa, že parlament môže hlasovať o uskutočnení ďalších predčasných volieb s dátumom stanoveným na 30. septembra.

Dovtedy bude Slovensko riadiť dočasná vláda Eduarda Hegera, ktorej mandát vyprší v roku 2024.

Zmena ústavy bola prijatá napriek tomu, že väčšina občanov bola proti podobnej zmene ústavy v sobotňajšom neúspešnom referende.

Podľa výsledkov prieskumu len 27 % Slovákov vyjadrilo želanie vyvolať predčasné voľby parlamentom alebo ľudovým hlasovaním.

Navrhovaná reforma by si však vyžadovala len 76 zákonodarcov na spustenie predčasných volieb v porovnaní s dvojtretinovou väčšinou z 90 zákonodarcov, ktorá je v súčasnosti potrebná.

Teraz, keď sa blížia voľby, prieskumy poukazujú na úplnú zmenu politického prostredia.

Na čele prieskumu sú dvaja bývalí premiéri: líder Hlasu-SD a bývalý člen Smeru-SD Peter Pellegrini, tesne za nimi líder Smeru-SD Robert Figo. Hlavnou vládnucou stranou bol Smer-SD, ktorý bol v minulosti zapletený do viacerých korupčných škandálov, no v poslednom čase sa začal sťahovať z EÚ a ostro kritizoval sankcie voči Rusku.

Viacerí Slováci (46 %) dôverujú budúcej vládnej koalícii, v ktorej sú Fico, Pellegrini a krajne pravicová Republika, či ĽSNS, vyplýva z nedávneho prieskumu. Fico už skôr vyjadril ochotu spolupracovať s Republikou, aj keď Smar-SD je členom ľavicovej S&D. (Barbara Smušková | EURACTIV.sk)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close