Ekonomika

Nemecku hrozí, že sa opäť stane chorým mužom Európy

Nestabilita posiela ekonomiku do stavu stagnácie, ktorá môže trvať roky, varuje Hopper z nemecko-britskej obchodnej komory.

„Dôjde k dlhým obdobiam stagnácie kvôli demografii, nákladom na energiu a zaťažujúcej byrokracii, ktorá spoločnostiam bráni v podnikaní a vytváraní ekonomického rastu,“ hovorí Hopper.

Nemecko tiež čelí krátkodobej bolesti hlavy, pričom oficiálne údaje ukazujú, že inflácia bola v auguste 6,1 %, čo je viac ako hlavná miera v Spojenom kráľovstve, ktorá bola v júli 6,8 %. Podľa Christiana Furgesa, ekonóma HSBC, najnovšie údaje ukázali prudký nárast inflácie energií, čo je pripomienkou toho, akým nestálym cenám je Nemecko vystavené.

Hovorí: „Silný nárast inflácie energií v auguste je pripomienkou toho, že pokles miery celkovej inflácie v porovnaní s poklesom cien energií za posledných pár mesiacov sa možno začína obracať. Takže aj keď inflácia cien potravín sa naďalej zmierňuje, v nadchádzajúcich mesiacoch existujú určité významné riziká rastu energetickej inflácie.“ Možno sa zdá, že podceňujú finančné trhy a – v menšej miere – aj niektorých centrálnych bankárov.

Schmiding z Berenbergu verí, že Nemecko utrpí „čestný úpadok“, ktorý ohrozí jeho pozíciu európskej veľmoci.

„Úlohu veľmoci postupne preberá Francúzsko,“ hovorí, pretože je „dynamickejšie“.

Schmiding hovorí, že Nemecko „sa stáva trochu ako Japonsko – upadá, ale teší sa z toho“.

Dodáva: „V Nemecku dôjde k poklesu v porovnaní s inými ekonomikami. Nie je to kríza, ale je [will go from] Európa je najsilnejšou veľkou ekonomikou v strede a postupne stráca globálny význam.

Pokles populácie v Nemecku je tiež výrazný. S nízkou pôrodnosťou čelí Nemecko väčšej demografickej brzde rastu ako jeho západní náprotivky.

Dnes na 100 pracovníkov pripadá 25 ľudí vo veku 65 a viac rokov. O päťdesiat rokov to bude 65.

READ  Biskupi EÚ diskutujú o vojne na Ukrajine, cirkvi v Európe

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close