Slovensko sa posúva bližšie k play off

Slovensko dnes večer odohralo pôsobivý zápas pred hlučným a partizánskym publikom Ostrava Arena, keď zdolalo Francúzsko 4:2 a priblížilo sa k jednému zo štyroch vytúžených miest v play-off v skupine B.

Bola to hra, ktorá mala obrovské dopady do radov, najmä pre Slovákov. Prehra by ich o 8 bodov zaostala za Lotyšskom na štvrtom mieste a zajtrajší vzájomný zápas je rozhodujúci pre rozhodnutie o tom, kto sa kvalifikuje do play-off. Pre Francúzsko by ich prehra vyradila z obrazu play-off.

Slovensko má teraz nárazník s jedenástimi bodmi, ale musí zajtra vyhrať všetkými možnými spôsobmi, aby si zabezpečilo postup do štvrtkovej štvrtiny. Keďže sú ešte pred nami zápasy so Švédskom a Nemeckom, Francúzsko nemôže postúpiť, no nemôže byť ani porazené.

Libor Hudáček má na konte dva góly a asistenciu pre víťazov, ktorí vyhrali štyri z piatich zápasov (3-1-0-1), kým Francúzi vyhrali iba jeden z piatich zápasov (1-0-1-3).

„Vedeli sme, že to bude ťažký zápas,“ povedal Marek Hrivik. „Dobre korčuľovali a urobili nás tvrdými, takže sme spokojní s bodmi. Zajtrajší zápas bude v skupine veľký, takže musíme ísť von a hrať náš najlepší zápas. Musíme. Buďme agresívne, vyvíjajte na nich určitý tlak, majú talentovaného útočníka, očividne mali minulý rok veľký rok, takže by sme mali byť pripravení.

„Hrali sme dobre,“ ponúkol francúzsky asistent kapitána Yohann Ouvidu. „Vieme, že môžeme hrať aj s takýmito tímami, takže sme spokojní. Nie je však ľahké poraziť veľké krajiny, Slovensko je veľký národ. Som nadmieru šťastný. Jediné, na čom táto súťaž vždy stojí, je že hráme každý zápas a to je všetko, súperovi sme to dopriali, ale pred dvoma dňami to bolo proti Spojeným štátom neprijateľné, takže sme museli odpovedať a urobili sme.“

Slovensko bolo až do konca prvej tretiny jednotvárne, keď strelilo gól po jednom z najzvláštnejších výstrelov, aké ste kedy v zápase videli. Pavol Regenda odpykal v 15:39 penaltu za podrazenie, a keď v čase 17:39 penaltový časomerač otvoril šestnástku, aby vytlačil Regendu, puk smeroval presne do šestnástky. Regenda dal jednu korčuľu do vzduchu, aby vstúpil na ľad a druhú na trestnú lavicu, pričom hral mimo ľadu. Rozhodcovia ho správne odvolali na zasahovanie a vrátil sa.

Keď však vypršal jeho druhý trest, Slovensko vynieslo puk na ľad. Renekta nabehol k sieti a prihral do prihrávky od Maria Graemeena medzi puky Sebastiena Yalonena, pričom zostávalo len 3,1 sekundy.

Slovensko vytvorilo priamočiarejšiu sekundu, keď zvýšilo svoj náskok. Hudáček strelil vrcholný gól v čase 3:35. Vzal puk na hrote, otočil sa, aby sa vyhol kontrole Pierra-Edouarda Bellemareho, a presunul sa k bráne, ktorá čisto prekonala Ylonena.

O sedem minút sa opäť pripojil Hudáček, ktorý tentoraz vyrazil strelu ponad rameno brankára. Francúzsko ešte pred koncom tretiny stiahlo, keď kapitán Sacha Dreyle nabil puk do štrbiny a prízemnou strelou prekonal Samuela Hlavaja ešte pred brankárovou prihrávkou.

Grman viedol cez tretinu ďalšou vysokou strelou z diaľky, jasne Ylonenovou slabinou, ak určíte, kam smerovali góly. Tým bolo skóre 4:1 a pre Slovákov sa hra skončila.