Zábava

Slovensko sa pripája k celosvetovej iniciatíve podpísaním dohody Artemis s NASA-UPJ

Slovensko vo štvrtok na podpisovom podujatí v sídle NASA vo Washingtone ratifikovalo Artemisovu dohodu, čím sa oficiálne stalo 42. krajinou, ktorá sa pripojila ku globálnemu partnerstvu venovanému mierovým, transparentným a zodpovedným operáciám vo vesmíre.

Administrátor NASA Bill Nelson vyjadril nadšenie z integrácie Slovenska. „NASA víta Slovensko ako nového signatára Artemisovej dohody,“ poznamenal Nelson. „Spojené štáty a Slovensko zdieľajú hlboké pochopenie potenciálu prieskumu. Prostredníctvom tejto novej kapitoly partnerstva našich národov budeme ďalej pracovať na tom, aby bola táto globálna aliancia otvorená, zodpovedná a mierová pre prieskum.“

Zmluvu na slávnosti podpísal minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker, zúčastnila sa ho aj Sonáta Coulter z amerického ministerstva zahraničných vecí a Radovan Javorčík, veľvyslanec SR v USA.

Minister Drucker vyjadril pohľad Slovenska na dohodu: „Slovensko považuje Artemisovu dohodu za vynikajúcu príležitosť pre túto generáciu, ktorá pozitívne definuje usmernenia a princípy pre zodpovedné a udržateľné skúmanie a využívanie vesmíru,“ povedal.

V ten istý deň sa Peru stalo aj 41. signatárom Artemidského dohovoru. Pôvodní signatári, vrátane Spojených štátov amerických a siedmich ďalších krajín, sa zaviazali dodržiavať zásady presadzujúce výhody kozmického priestoru pre ľudstvo do roku 2020 na základe dodatočných zmlúv, akými sú Zmluva o kozmickom priestore a Zmluva o registrácii a Zmluva o obnove a návrate.

Signatári sa stretli na májovom workshope, aby podporili implementáciu týchto princípov s cieľom podporiť program Artemis NASA a podporiť bezpečné a udržateľné prieskumné aktivity partnerských krajín v rámci dohôd.

Ďalšie podrobnosti o dohodách Artemis nájdete na:

https://www.nasa.gov/artemis-accords

-koniec-

Faith McKiernan / Jennifer Hoover
Sídlo, Washington
202-358-1600
[email protected] / [email protected]

Zmluvy Artemis sú súborom dohôd, ktorých cieľom je viesť zodpovedný a udržateľný prieskum vesmíru so zásadami, ktoré zdôrazňujú mierovú spoluprácu, transparentnosť a zverejňovanie vedeckých údajov v prospech všetkých.

READ  Overenie: Nepravdivý príbeh o dare Leonarda DiCapria Ukrajine vo výške 10 miliónov dolárov sa rozšíril po celom svete.

Artemis Accords boli prvýkrát podpísané v roku 2020 Spojenými štátmi a siedmimi ďalšími krajinami.

Podpisom Artemisovej zmluvy sa Slovensko pripája k rastúcemu medzinárodnému partnerstvu, ktorého cieľom je zabezpečiť, aby prieskum vesmíru prebiehal pokojne a zodpovedne v prospech celého ľudstva.

Dohovor Artemis podpísalo podľa Slovenska 42 krajín.

Áno, zmluvy Artemis sú otvorené pre ďalšie krajiny, ktoré sú ochotné podieľať sa na spoločných a zodpovedných aktivitách v oblasti prieskumu vesmíru.

Podrobné informácie o dohodách Artemis nájdete na oficiálnej stránke NASA:

.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close