Technológie

Slovensko vidí nové eurofondy zablokované, pretože mu chýba kritická stratégia – EURACTIV.com

Slovensko nespĺňa základné kritériá na čerpanie eurofondov zameraných na sociálnu inklúziu a chudobu z nového programového obdobia, čo znamená, že podľa Európskej komisie nebude mať nárok na preplatenie, informuje EURACTIV Slovensko.

Je to preto, že slovenská vláda neuspela v rozhodujúcom decembrovom hlasovaní o vyslovení nedôvery, čo zabezpečilo, že nebude môcť realizovať svoju kľúčovú stratégiu na ukončenie bezdomovectva prostredníctvom Národnej rady, hoci to bola jedna z požiadaviek dohodnutých s komisiou.

„Vláda momentálne nie je kompetentná o takýchto veciach rokovať,“ povedala pre EURACTIV Slovensko hovorkyňa vlády Ľubica Janíkova.

Slovensko nebude mať nárok na splácanie finančných prostriedkov EÚ na programy sociálnej inklúzie a znižovania chudoby minimálne do nových volieb na konci septembra. Tie by mali financovať napríklad výstavbu komunitných centier či projekty dostupného bývania.

„Ak členský štát požiada o preplatenie nákladov súvisiacich s týmito nesplnenými základnými podmienkami, Komisia ho nemôže uhradiť,“ uviedol zdroj z Európskej komisie.

Ministerstvo investícií a regionálneho rozvoja SR, ktoré je zodpovedné za eurofondy, očakáva, že potrebné dokumenty budú akceptované skôr, ako bude môcť Slovensko uplatniť svoje náklady.

Podľa hovorcu ministerstva Andreja Ďuríčka „Predpokladáme, že v lehote na zaslanie prvej žiadosti o platbu budú splnené podmienky a preplatenie Slovenskej republiky zo strany Európskej komisie.“

Ministerstvo plánuje vyhlásiť prvé výzvy na čerpanie eurofondov už tento štvrťrok.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

READ  O rok neskôr sa mys Newell cíti „dobre“ vo svojom polčase: Alix

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close