Technológie

Slovensko „vypne“ zahraničnopolitickú dimenziu Visegrádskej štvorky – EURACTIV.com

Po nezhodách o postojoch k Rusku chce Slovensko „zmraziť“ zahraničnopolitickú spoluprácu medzi krajinami Vyšehradskej štvorky, keďže Bratislava prevezme rotujúce predsedníctvo angažovaného regionálneho bloku.

Česká republika, Maďarsko, Slovensko a Poľsko tvoria Vyšehradskú skupinu, regionálnu skupinu, ktorá počas migračnej krízy v roku 2015 jednotne bojovala proti systému presídľovania utečencov a presadzovala viac štrukturálnych prostriedkov EÚ na rozpočtové obdobie zhromaždenia 2021-2027.

Tradične úzka spolupráca medzi hlavnými mestami však balansuje na rozdielnych postojoch voči Rusku.

V marci bolo Maďarsko nútené zrušiť zasadnutie ministrov obrany Vyšehradskej štvorky po tom, čo Poľsko a Česká republika stiahli vlažnú podporu Budapešti pre postup EÚ proti Moskve.

Bolo tam aj Maďarsko Obvinený Zneužívanie vyšehradskej spolupráce na vlastné záujmy.

Bratislava, ktorá teraz 1. júla preberá od Budapešti predsedníctvo V4, sa plánuje vzdialiť od kontroverznej zahraničnej politiky a zamerať sa na prehĺbenie regionálnej spolupráce v rozvoji dopravy, jadrovej energetiky, nízkouhlíkových technológií, zelenej a digitálnej. Zmena, udržateľnosť, mobilita mládeže a medziľudské vzťahy.

„Je dôležité, aby sme sa zamysleli nad úlohou vyšehradskej spolupráce v tomto meniacom sa prostredí. Preto prezident SR poskytne platformu pre otvorený dialóg v tejto oblasti a iniciuje vnútornú reflexiu budúcnosti a priorít vyšehradskej spolupráce,“ Uviedlo to vo vyhlásení Ministerstvo zahraničných vecí SR.

Predtým to povedal slovenský minister zahraničných vecí Ivan Gorkoc. povedal Mal v úmysle „výrazne zmraziť zahraničnopolitický rozmer“ skupiny.

Namiesto toho ministerstvo zahraničných vecí poukázalo na pevné ekonomické a infraštruktúrne prepojenia vybudované medzi krajinami V4, ktoré plánuje ďalšie rozširovanie a upevňovanie týchto väzieb počas jedného roka na čele skupiny.

Plán Slovenska pozostáva zo štyroch prioritných oblastí: „konektivita“, ekonomika, udržateľnosť a „ľudia“, zvýšiť spoluprácu v oblasti dopravy, jadrovej energetiky, nízkouhlíkových technológií, zelenej a digitálnej transformácie, obehového hospodárstva, zmeny klímy a ochrany prírody.

READ  Ceny energií pre slovenské domácnosti zostanú stabilné do roku 2024 – EURACTIV.com

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close