Hlavné správy

Slovenský parlament neprijal bezpečnostné opatrenia po tom, čo pytliaci zabili ženu – EURACTIV.com

Slovenský parlament nezískal dostatočnú podporu pre zákonodarcov na diskusiu o revízii trestného zákona na sledovanie osôb v ambulantnej liečbe, ako to navrhol v reakcii na nedávne zabitie ženy jej stalkerom.

Prvý a druhý pokus o otvorenie schôdze na prerokovanie novely zlyhal. Tretí pokus o otvorenie takéhoto stretnutia by sa mal uskutočniť v piatok.

„Parlament je v havarijnom stave,“ povedal šéf Hlasu Peter Pellegrini, ktorého priaznivci sú proti sprístupneniu trestného zákona.

Keďže sa prezident Robert Fico snaží urobiť zmeny v § 363 Trestného poriadku, je proti tomu aj líder prieskumu Smar-Ste. Odráža právomoc zrušiť konečné rozhodnutia v prípravnom konaní, čo Figovi pomohlo predtým, ako bol zbavený obvinení z trestného činu.

Plán novely Trestného zákona podporila okrem vlády aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Cieľom novely Trestného zákona je zabezpečiť primeraný dohľad nad fyzickými osobami v ambulantnej ochrannej liečbe.

Naliehavosť prijatia tohto zákona tak, ako ho navrhla vláda, dobre medializoval predovšetkým prípad úkladnej vraždy v Dubnici nad Váhom spred niekoľkých týždňov.

Páchateľ bol v minulosti stíhaný za prenasledovanie obete a hospitalizovaný v psychiatrickej liečebni.

Okrem toho je Slovensko jednou zo šiestich členských krajín, ktoré odmietli ratifikovať Istanbulský dohovor, ktorého cieľom je predchádzať násiliu na ženách a domácemu násiliu a bojovať proti nemu.

Európska únia tiež pracuje na svojej vlastnej legislatíve v oblasti rodovo motivovaného násilia.

Európsky parlament v júli prijal stanovisko k smernici o boji proti násiliu páchanému na ženách a domácemu násiliu. Smernica je prvým právnym predpisom EÚ, ktorý sa zaoberá problémom rodovo podmieneného násilia.

(Barbara Smušková | EURACTIV.sk)

Prečítajte si viac s EURACTIV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close