Hlavné správy

Slovenský premiér Robert Fico je po streľbe v „extrémne zlom“ stave | správy

Podpredseda vlády Kaliňák povedal, že Figo, ktorého päťkrát zastrelili pri pokuse o atentát, je po operácii stabilizovaný.

Slovenský premiér Robert Fico je stabilizovaný, ale jeho stav je „veľmi vážny“, povedal jeho zástupca po pokuse o atentát, ktorý šokoval krajinu a vyvolal celosvetové odsúdenie.

59-ročný Figo bol v stredu päťkrát zastrelený v centre mesta Handlová. Bol v kritickom stave a niekoľko hodín podstúpil urgentnú operáciu.

„V noci sa lekárom podarilo potvrdiť stav pacienta,“ uviedol vo štvrtok podpredseda vlády Robert Kaliňák.

„Žiaľ, situácia je o to horšia, že zranenia sú komplikované,“ povedal Kaliňák, ktorý je zároveň ministrom obrany..

Zasadnutie Bezpečnostnej rady štátu je naplánované na štvrtok po útoku.

Slovenské médiá informovali, že údajný útočník, 71-ročný spisovateľ, je obvinený z pokusu o vraždu.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba vo štvrtok pre BBC povedal, že operácia „prebehla dobre“. Povedal, že jedna guľka prešla Figovým žalúdkom a druhý výbuch zasiahol Figa do členka po tom, čo odišiel z rokovania vlády.

Prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala na zmiernenie politického napätia a povedala, že pozve všetkých lídrov parlamentných strán na spoločné stretnutie.

„Vystúpme zo začarovaného kruhu nenávisti a vzájomného obviňovania,“ povedal vo štvrtok. „To, čo sa stalo včera, bol osobný čin, ale napätá atmosféra nenávisti je našou kolektívnou prácou.“

Streľba bola „politicky motivovaná“, povedal v stredu minister vnútra Matúš Sudaj Estok.

„Tento masaker [attempt] Politicky motivované a rozsudok o vine sa zrodil tesne po prezidentských voľbách,“ povedal Sudaj Estok v narážke na aprílové voľby, ktoré vyhral Ficov partner Peter Pellegrini.

Zvolený prezident Pellegrini označil útok za „bezprecedentnú hrozbu pre slovenskú demokraciu“.

„Ak budeme iné politické názory vyjadrovať na námestiach, nie vo volebných miestnostiach, riskujeme všetko, čo sme za 31 rokov slovenskej suverenity spoločne vybudovali,“ povedal Pellegrini.

READ  Ukážka: Čierna Hora vs Slovensko - predpoveď, tímové novinky, zostavy

Pellegrini vo štvrtok vyzval všetky strany, aby dočasne prerušili alebo obmedzili kampaň pred voľbami do Európskeho parlamentu naplánovanými na jún.

Po viacnásobnom zastrelení slovenského premiéra Roberta Fica v Handlovej na Slovensku došlo k zatknutiu. [File: Radovan Stoklasa/Reuters]

Po útoku bol Figo prevezený do nemocnice v Handlovej, no vrtuľníkom bol prevezený do krajského mesta Banská Bystrica na urgentné ošetrenie.

Rusko označilo útok za „úplne neprijateľný“.

„Je to skutočne veľká tragédia,“ povedal vo štvrtok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Ficovi európski kolegovia vrátane nemeckého kancelára Olafa Scholza a britského premiéra Rishi Sunaka streľbu odsúdili a zaželali mu úplné uzdravenie.

Krajina s 5,4 miliónmi obyvateľov zažila polarizovanú politickú diskusiu, vrátane minuloročných prezidentských volieb, ktoré pomohli Figovi posilniť moc.

Od svojho návratu do funkcie premiéra v októbri minulého roka jeho vláda obmedzila podporu Ukrajine a zároveň otvorila dialóg s Ruskom, snažila sa znížiť tresty za korupciu a prepracovala verejnoprávnu RTVS napriek výzvam na ochranu slobody médií.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close