Hlavné správy

Slovenský promoskovský premiér Robert Figo uviedol, že krajiny NATO a EÚ zvažujú vyslanie vojakov na Ukrajinu.

  • Figo povedal, že nevie, čo budú vojaci robiť vo vojnou zničenej krajine

Krajiny NATO a EÚ zvažujú vyslanie vojakov na Ukrajinu, povedal nezvyčajne slovenský promoskovský premiér.

Slovenský prezident Robert Fico, ktorý je dlhodobo proti vojenským dodávkam na Ukrajinu a niektorými kritikmi zastáva proruský postoj, dnes uviedol, že s touto myšlienkou bol oboznámený nótami pred stretnutím európskych lídrov v Paríži.

Aj keď dodal, že nevie, čo by vojaci vo vojnou zničenej krajine robili, takýto krok by viedol k eskalácii.

„Tieto dokumenty (v rámci prípravy na stretnutie v Paríži) naznačujú, že mnohé členské štáty NATO a EÚ zvažujú vyslanie svojich síl na Ukrajinu na bilaterálnom základe,“ povedal Figo po televíznom brífingu. zasadnutie Bezpečnostnej rady SR.

„Neviem povedať, za akým účelom a čo chcú robiť,“ povedal s tým, že Slovensko, člen Európskej únie a NATO, vojakov na Ukrajinu nepošle.

Slovenský prezident Robert Fico, ktorý je dlhodobo proti vojenským dodávkam na Ukrajinu a niektorým kritikom sa stavia ako proruský, dnes povedal, že sa o pláne dozvedel z nót pred stretnutím európskych lídrov v Paríži.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vľavo) víta v pondelok 26. februára v Elyzejskom paláci v Paríži slovenského premiéra Roberta Fica.
Slovenský premiér Robert Fico povedal, že krajiny NATO a EÚ zvažujú vyslanie vojakov na Ukrajinu (Snímka: vojenské cvičenie NATO dnes)

Členovia NATO poskytli Kyjevu miliardy dolárov vo výzbroji a munícii a cvičia ukrajinské sily.

Lídri NATO vrátane amerického prezidenta Joea Bidena však zdôraznili, že západná vojenská aliancia sa chce vyhnúť priamemu konfliktu s Ruskom, ktorý by mohol viesť ku globálnej vojne.

Čítajte viac: Ako dlho ešte bude svet vyzbrojovať Ukrajinu? V podpore Zelenského v Európe sa objavujú trhliny, Slovensko hlasuje v promoskovskej strane a nevôľa rastie v USA – pričom Spojené kráľovstvo čelí výzvam na utratenie ďalších 2,3 miliardy libier.

NATO alebo spojenci NATO sa na konflikte nezúčastňujú, uviedol 14. februára generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

NATO sa k Ficovemu vyjadreniu bezprostredne nevyjadrilo.

Český premiér Petr Fiala na otázku o komentároch povedal: „Česká republika určite nie je pripravená poslať na Ukrajinu vojakov, nikto by sa toho nemal obávať.“

READ  NATO popiera obvinenia zo zasahovania do volieb na Slovensku

Figo uviedol, že na Ukrajine hrozí rozsiahla eskalácia konfliktu a informácie o tom nemožno zdieľať s verejnosťou.

Približne 20 európskych lídrov vrátane Fica sa dnes stretáva v Paríži, aby poslali Putinovi posolstvo o európskom odhodlaní Ukrajine a postavili sa proti tvrdeniu Kremľa, že Rusko vyhrá vojnu, ktorá vstupuje do tretieho roku, uviedlo Francúzsko.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron pozval európskych lídrov na pracovné stretnutie do Elyzejského paláca, keďže jeho poradcovia tvrdia, že ruská agresia v posledných týždňoch eskalovala.

Figo povedal, že zvolanie stretnutia ukázalo, že stratégia Západu voči Ukrajine zlyhala. Povedal, že sa zúčastní v konštruktívnom duchu, hoci z témy diskusie mu behal mráz po chrbte.

Poľský premiér Donald Tusk v pondelok povedal, že „žiadny kompromis“ s jeho maďarskými a slovenskými partnermi nie je možný, ak odmietnu otvorene podporiť Ukrajinu tvárou v tvár invázii Ruska.

Vojaci 2. práporu Kráľovskej anglickej pešej divízie Spojeného kráľovstva útočia na nepriateľské pozície v simulovanom útoku počas vojenského cvičenia NATO „Inteligentný skok“ 26. februára 2024 v Trasko Pomorski v Poľsku.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron prednesie 26. februára prejav v Elyzejskom prezidentskom paláci v Paríži s európskymi lídrami a zástupcami vlády, aby otvoril konferenciu na podporu Ukrajiny.

Tusk sa v utorok v Prahe stretne s českými, maďarskými a slovenskými premiérmi Petrom Fialom, Viktorom Orbánom a Robertom Ficom na stretnutí známom ako Vyšehradská skupina.

Podpora Ukrajine zasiala roztržku medzi štvorčlenným blokom stredoeurópskych krajín – všetkými členmi NATO a EÚ – pričom Orbán a Fico kritizujú vojenskú podporu Ukrajine.

Orbán niekoľko mesiacov blokoval balík pomoci EÚ vo výške 50 miliárd eur, zatiaľ čo Fico odmietal vojenskú pomoc vojnou zmietanej Ukrajine, spochybňoval jej suverenitu a vyzýval na mier s Ruskom.

„Ak ste členom NATO a EÚ, podľa definície a povahy tohto členstva musíte podporovať obranu Ukrajiny proti ruskej agresii,“ povedal Tusk novinárom.

„Ak to niekto nepochopí, poviem to otvorene zajtra v Prahe, stavia sa mimo našich komunít a v tomto nemožno robiť kompromisy,“ povedal novinárom.

Tusk povedal, že to Orbánovi povie „do očí“, keď sa stretnú v Prahe, a povedal, že je „šokovaný“ nedávnymi Ficovými vyhláseniami o Ukrajine.

READ  Nová slovenská vláda vyhráva referendum

„Nebude to príjemné ani ľahké stretnutie,“ povedal Tusk po stretnutí s kanadským premiérom Justinom Trudeauom vo Varšave. Tusk tiež povedal, že stretnutie bude testom vyšehradského tímu.

Keď sa vrátil domov, povedal, že by povedal „samozrejme“, ak by existoval ešte jeden dôvod na existenciu klubu Four Nations.

Vyšehradská skupina bola založená v roku 1991, dva roky po tom, čo tieto štyri krajiny ukončili štyri desaťročia komunistickej vlády pod vedením Sovietskeho zväzu.

Vzhľadom na historické skúsenosti komunistického režimu pod vedením Moskvy Tusk dodal: „Je iróniou, že Budapešť a Bratislava v týchto dňoch vysielajú nejednoznačné signály o (prezidentovi Vladimirovi) Putinovi a Rusku.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close