Svet

Správa hovorí, že Číňania žijú dva roky mimo „vojny proti znečisteniu“


Hong Kong
CNN

Pred desiatimi rokmi bolo hlavné mesto Číny väčšinou zahalené hustým žltým a sivým smogom, tak hustým, že zakrýval takmer všetko.

Ľudia si zamkli okná, nasadili si masky a zdvihli čističky vzduchu, aby unikli tomu, čo sa stalo známym ako pekingská „vzdušná pokalypsa“.

Kvalita ovzdušia bola taká zlá a celosvetovo taká alarmujúca, že čínski lídri spustili „vojnu proti znečisteniu“ v hodnote niekoľkých miliárd dolárov.

Za desaťročie sa toto úsilie vypláca. Podľa novej správy zverejnenej v utorok úroveň znečistenia v Číne do roku 2021 klesne o 42% od roku 2013, čo z nej robí vzácny úspech v regióne, kde sa znečistenie v niektorých oblastiach vrátane južnej Ázie zhoršuje.

rok Správa o životnej tabuľke kvality ovzdušia, Vyrobil ho Inštitút energetickej politiky na Chicagskej univerzite a ocenil „prekvapujúci úspech Číny v boji proti znečisteniu“.

Globálna úroveň znečistenia od roku 2013 do roku 2021 mierne klesla – ide o „čisto čínsky pokrok“, uvádza sa v správe. Bez pokroku Číny by sa namiesto toho zvýšilo priemerné svetové znečistenie.

Tento pokrok znamená, že priemerná dĺžka života čínskeho občana je teraz o 2,2 roka dlhšia, uvádza sa v správe.

Dominovali čínske mestá Globálny rebríček najhoršia kvalita ovzdušia na svete; Zatiaľ čo niektoré sú stále na tomto zozname, v mnohých prípadoch ich predbehli mestá v južnej Ázii a na Strednom východe.

V roku 2021 zaznamenal Peking najlepšiu mesačnú kvalitu ovzdušia od roku 2013. „Pekingská modrá sa postupne stala naším novým normálom,“ povedal vtedy podľa štátnych médií tamojší minister životného prostredia.

Správa však varovala, že je stále čo robiť, keďže Čína zostáva 13. najznečistenejšou krajinou sveta. Znečistenie časticami v Pekingu – malé, ale veľmi nebezpečné znečisťujúce látky, ktoré sa môžu vyhnúť bežnej obrane ľudského tela – je stále o 40 % vyššie ako v najznečistenejšom kraji v Spojených štátoch.

READ  Bývalý premiér Thaksin sa v utorok vráti do Thajska: dcéra

Hoci úrovne znečistenia časticami v Číne sú v rámci jej národných noriem, „výrazne prekračujú“ smernice Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), uvádza správa.

Pokrok v Číne však ukazuje, že zmena je možná, ak je vláda a jej ľudia pripravení.

V správe sa napríklad uvádza, že od roku 2014 čínska vláda obmedzila počet áut na cestách vo veľkých mestách; zákaz nových uhoľných elektrární z vysoko znečistených oblastí; zníženie emisií alebo zatvorenie existujúcich zariadení; a znížená priemyselná činnosť s vysokým znečistením, ako je výroba železa a ocele.

„Základom týchto akcií boli spoločné prvky: politická vôľa a zdroje, ľudské aj finančné, ktoré sa navzájom posilňujú,“ uvádza sa v správe. „Keď má verejnosť a tvorcovia politiky tieto nástroje, akcia je oveľa väčšia.“

Timelapse Pekingský dym

Timelapse: Smog pohltí Peking za pár minút (2017)

Na niektorých iných miestach sa situácia ešte zhoršila.

Južná Ázia je teraz „globálnym epicentrom znečistenia“ – Bangladéš, India, Nepál a Pakistan – domov štyroch najviac znečistených krajín, ktoré spolu tvoria takmer štvrtinu svetovej populácie, uvádza správa.

V každej z týchto krajín stráca priemerný obyvateľ päť rokov života kvôli znečisteniu, dodal. V najviac znečistených oblastiach je toto číslo ešte vyššie.

Medzitým sa znečistenie ovzdušia v Číne postupne znižuje V priebehu rokov vzrástol v južnej Ázii do takej miery, že má väčší vplyv na očakávanú dĺžku života ako užívanie tabaku alebo nebezpečnej vody.

V Indii je riziko obzvlášť vysoké kvôli hustote obyvateľstva a obrovskému množstvu ľudí žijúcich vo vysoko znečistených mestských oblastiach. Do roku 2021 bolo znečistenie časticami v Indii 10-krát vyššie ako usmernenia WHO, uvádza správa.

V hre sú rôzne faktory, povedal; Tieto krajiny za posledných 20 rokov zaznamenali prudký rast populácie, hospodársky rast a industrializáciu. Dopyt po energii a spotreba fosílnych palív zodpovedajúcim spôsobom vzrástli; V Bangladéši sa počet áut na cestách od roku 2010 do roku 2020 strojnásobil.

READ  Vyšli „najstaršie“ šperky v histórii Maroka

K zvýšenému znečisteniu prispeli aj iné praktiky, ako je spaľovanie plodín, ktoré mnohí farmári využívajú pri zbere svojich polí a používanie tehlových pecí.

Vlády v týchto regiónoch začali vyvíjať iniciatívy a politiky na zníženie znečistenia, ale čelia ťažkej úlohe kvôli rozdielom v ekonomickej sile a infraštruktúre, uvádza správa.

„Krajinám, ktoré dnes zažívajú najväčšie znečistenie, chýbajú potrebné nástroje na vyplnenie týchto základných medzier v riadení kvality ovzdušia“, ako je napríklad vytvorenie spoľahlivých a verejne dostupných údajov o kvalite ovzdušia, uvádza správa.

Afrika, ďalšie ohnisko znečistenia, čelí podobným ťažkostiam. Hoci existuje veľké množstvo globálnych finančných prostriedkov na pomoc africkým krajinám v boji proti zdravotným rizikám, akými sú HIV/AIDS, malária a tuberkulóza, neexistuje podobný záväzok v boji proti znečisteniu.

Pomoc od medzinárodných organizácií a súkromných darcov by mohla výrazne prispieť k vybudovaniu potrebnej infraštruktúry, ale „to sa teraz nedeje,“ dodáva správa.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close