Veda

Štúdia zistila, že sladká voda a podmienky dôležité pre život na Zemi existovali o pol miliardy rokov skôr, ako sa predpokladalo

Tento článok bol preskúmaný spoločnosťou Science redakčný proces
A postupy,
Editor Nasledujúce funkcie sú zvýraznené, čo zaisťuje spoľahlivosť obsahu:

overovanie faktov

recenzované publikácie

dôveryhodný zdroj

Napísal výskumník(i)

upraviť

Foto: Kryštál zirkónu pod mikroskopom. Hugo Olyruk/Curtinova univerzita

Na spustenie života na planéte potrebujeme dve veci: suchú zem a (sladkú) vodu. Prísne vzaté, voda nemusí byť čerstvá, ale sladká môže byť len na suchu.

Len keď sú splnené tieto dve podmienky, môžete premeniť stavebné kamene života, Transformácia aminokyselín a nukleových kyselín na hmatateľný bakteriálny život, signalizujúca začiatok rastového cyklu.

Najstarší život, ktorý zostal na Zemi v našom fragmentovanom skalnom zázname 3,5 miliardy rokovNiektoré chemické údaje naznačujú, že môže tiež 3,8 miliardy rokovVedci špekulovali, že život môže byť ešte starší, ale nemáme žiadne záznamy o tom, že by sa to stalo.

Naša nová štúdia Vydaný v prírodná geológia Prvé dôkazy o sladkej vode a suchej zemi sa objavili na Zemi pred 4 miliardami rokov. Vedieť, kedy sa počiatky života – vody a pôdy – prvýkrát objavili na Zemi, v konečnom dôsledku poskytuje vodítko k tomu, ako sme vznikli.

Voda a zem: podstata života

Predstavte si, že ste sa v stroji času vrátili o 4 miliardy rokov späť. Keď sa ciferníky zastavia, pozriete sa von a všade okolo seba uvidíte obrovský oceán. Ako viete, nie modrá, ale hnedá s obsahom železa a iných minerálov. Pozriete sa na oblohu a je tmavooranžová, s dymom oxidu uhličitého a pravidelnými zábleskami prichádzajúcich meteorov. Nevhodné pre život.

Vedci sa domnievajú, že takto vyzerala Zem pred 4 miliardami rokov. Ale bolo to tak?

READ  Týždne úmrtia pri návale Covid-19 na WNY | miestne správy

Len čo sa vzdáte všetkej nádeje v živote, uvidíte ju na obzore: krajinu. Prepnutím stroja času do režimu cestovania preletíte cez túto rozlohu vyvýšených skál a pristanete na zemi.

Čoskoro si uvedomíte, že ste dorazili na sopečný ostrov, po ktorého stranách steká láva. Ale tiež cítite kvapky dažďa na nose a vidíte, ako sa voda hromadí v malých jazierkach na úpätí sopky. Opatrne vložíte ruky do tvaru pohára a ochutnáte…je to osviežujúce. Prvý dôkaz sladkej vody na Zemi bol nájdený najmenej pred 4 miliardami rokov.

Sladká voda a vyvýšená pôda sú navzájom prepojené. Ak je celá pevnina pod vodou, môžete mať iba slanú morskú vodu. Je to preto, že slaná voda má tendenciu prenikať do podzemia, čo je jav známy ako prenikanie morskej vody.

Takže ak máte sladkú vodu, musíte mať aj suchú zem – a tiež jej obrovskú rozlohu.

Ako vieme, že na ranej Zemi bola sladká voda a pevnina?

Sladká voda je veľmi odlišná od morskej vody. Možno si poviete, ale ak sa v skutočnosti nemôžete vrátiť späť v stroji času, ako môžete vedieť, že jeden alebo oba existovali na Zemi?

Odpoveď spočíva v skalných záznamoch a chemických signáloch zachovaných v tej časovej kapsule. Zem má niečo cez 4,5 miliardy rokov a najstaršie horniny, ktoré vedci našli, majú niečo vyše 4 miliardy rokov.

Aby sme skutočne pochopili našu planétu počas jej prvých 500 miliónov rokov, musíme sa obrátiť na kryštály, ktoré sa kedysi vynorili zo starších hornín a nakoniec sa uložili do mladších hornín.

Na rozdiel od hornín sú najstaršie zachované kryštály až 4,4 miliardy rokovA prevažná väčšina týchto ultrastarých kryštálov pochádza z jediného miesta na Zemi: z Jack Hills na stredozápade Západnej Austrálie.

READ  Zamestnanec Olive Garden v NJ bol nakazený hepatitídou A. Stravníkov vyzvali, aby sa dali zaočkovať.

Toto je miesto, kde sme išli. Preskúmali sme dátumy viac ako tisícky kryštálov minerálu zvaného zirkón, ktorý je známy svojou extrémnou odolnosťou voči poveternostným vplyvom a zmenám.

To je dôležité, pretože v priebehu miliárd rokov môže mnoho následných procesov vymazať primárne chemické podpisy, keď sa kryštály prvýkrát vytvorili. Väčšinu ostatných druhov minerálov je oveľa jednoduchšie zmeniť, čo je proces, ktorý by vymazal ich pôvodnú chémiu a nezanechal by nám žiadne stopy o hlbokej minulosti Zeme.

viac informácií:
Hamed Gamaledian a kol., Cyklus vody na Zemi sa začal pred štyrmi miliardami rokov alebo skôr, prírodná geológia (2024). DOI: 10.1038/s41561-024-01450-0

Informácie o časopise:
prírodná geológia


Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close