Hlavné správy

Tisíce ľudí sa na Slovensku zišli proti plánom vlády na prepracovanie verejnoprávneho vysielania

Tisíce Slovákov sa v hlavnom meste zišli, aby odsúdili plány na prepracovanie verejnoprávneho vysielania v krajine uprostred vlny protivládnych protestov novej vlády populistického premiéra Roberta Fica.

BRATISLAVA – Tisíce Slovákov sa v piatok v hlavnom meste zišli, aby odsúdili plány novej vlády populistického premiéra Roberta Fica na prepracovanie verejnoprávneho vysielania v krajine uprostred vlny protivládnych protestov.

Demonštranti na Námestí slobody v centre Bratislavy sa pripojili k prezidentke Zuzane Kaputovej, miestnym novinárom, opozícii, medzinárodným mediálnym organizáciám, Európskej komisii a ďalším, ktorí varovali, že zmeny povedú k úplnej vládnej kontrole slovenskej verejnoprávnej televízie a rozhlasu.

Jora Zavrová, poslankyňa z hlavnej opozičnej strany Progresívne Slovensko, ktorá koordinovala opozíciu, uviedla, že zmeny urobia z vysielateľa „trúbu vládnej propagandy“.

„Nesmieme dovoliť, aby sa to stalo,“ povedal davu.

Podľa plánu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej vznikne nový systém, ktorý nahradí súčasný verejnoprávny rozhlas a televíziu s názvom RTVS. Jeho riaditeľa bude vyberať nová sedemčlenná rada s členmi nominovanými vládou a parlamentom, hoci tá súčasná má poslanecký mandát do roku 2027. Rada si vyhradzuje právo odvolať riaditeľa bez udania dôvodu.

„Zdá sa, že ide o jemne zastretý pokus o premenu slovenského verejnoprávneho média na štátom kontrolované médium,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ Európskej vysielacej únie (EBU) Noel Curran. „Je to nebezpečný krok späť pre demokraciu a slobodu prejavu.“

RTVS je členom EBU, aliancie verejnoprávnych médií.

Útok na RTVS bol súčasťou rozsiahlejšieho Ficovho útoku na všetky nezávislé médiá, uvádza sa vo vyhlásení, ktoré podpísali stovky slovenských novinárov.

Šymkovičová hovorí, že súčasný vysielateľ je zaujatý, dáva priestor len kľúčovým reláciám a zvyšok cenzuruje.

READ  Povolenia na vstup pre očkovaných cestujúcich v EÚ a pre tých, ktorí boli zachránení z COVID-19 Slovensko

Asi tisícka novinárov pracujúcich pre vysielateľa a mnohí ďalší popreli, že by to bola pravda.

Šimcoviková zastupuje ultranacionalistickú Slovenskú národnú stranu, členku koaličnej vlády, ktorá je hlavnou proruskou silou na Slovensku. Pracoval pre internetovú televíziu, ktorá šíri dezinformácie.

Tisíce ľudí opakovane vyšli do ulíc po celom Slovensku proti Ficovej proruskej a inej politike, vrátane plánu na revíziu Trestného zákona s cieľom znížiť tresty za korupciu a niektoré ďalšie trestné činy a výrazne skrátiť premlčaciu dobu.

Viacerí ľudia spojení s premiérovou stranou vrátane poslancov čelia súdom v korupčných kauzách.

Fico sa vlani na štvrté funkčné obdobie vrátil k moci po tom, čo jeho ľavicová strana Smar (Smer) zvíťazila v parlamentných voľbách 30. septembra na proruskej a protiamerickej platforme.

Figo, známy svojou brutalitou voči novinárom, nedávno označil za svojich nepriateľov veľkú televíznu sieť, dve celoštátne noviny a internetovú spravodajskú stránku s tým, že s nimi nebude komunikovať.

Jeho kritici sa obávajú, že Slovensko pod vedením Fica opustí svoj prozápadný trend a bude nasledovať príklad Maďarska za premiéra Viktora Orbána.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close