šport

Tour de France 2020: Petra Sagana poráža svoj vlastný tieň

dnes 11:40
|

Keď Sam Bennett prešiel cieľom 10. etapy na prvom mieste a získal 21-bodový náskok pred Petrom Saganom v súťaži o zelený dres, mnohých začalo zaujímať: kde bol toľko írsky akcelerátor toľko rokov, keď zažil víťazná etapová premiéra vo veku 29 rokov. Turné po Francúzsku? Odpoveď je jednoduchá, bol v tíme Bora-Hansgrohe v tieni Petra Sagana.

Bennett prišiel tento rok prvýkrát na Tour de France s vizitkou víťaza troch etáp na Giro d’Italia a dvoch etáp na Vuelte. Najslávnejšie z Grand Tour ale roky sledoval iba doma pred televízorom. Na Tour dostal vždy prednosť Peter Sagan, ktorý sa stal synonymom zeleného dresu.

„Bolo to ako záložný rozohrávač Tom Brady. Možno ste už roky snívali o tom, že budete raz hrať v Super Bowle, ale stále budete sedieť iba na lavičke.“ napísal špecializovaný portál VeloNews o Bennettovej pozícii so Saganom.

Mapa Tour de France 2020.

Prečítajte si tiež

Tour de France 2020: Kompletný program, etapy, trasy, ONLINE vysielanie

Ak sa Bennett chcel dostať z tieňa slovenského trojnásobného majstra sveta, musel niečo urobiť. Náskok Bora-Hansgrohe mu sťažoval odchod do iného tímu. Údajne podpísal vyhlásenie, že chce v tíme zostať, a keď to chcel zmeniť, jeho šéf to skontroloval. Bennett dokonca reagoval slovami, že by radšej ukončil svoju kariéru, ako by mal byť naďalej súčasťou nemeckého tímu.

Spor medzi Bennettom a jeho zamestnávateľom sa nakoniec presunul na arbitrážny tribunál UCI a zo zásahu mnohých právnikov vyšla zelená signál. Pomocnú ruku mu nechtiac podal aj Elia Viviani. Skvelý taliansky šprint s ďalšími peniazmi ho nalákal do menšieho tímu Cofidis a presadil sa v belgickom tíme Deceuninck – Quick Step. A známa „vlčia svorka“ v modrej a bielej farbe chytila ​​Bennetta ako surové mäso.

Sam Bennett porazil Petra Sagana.

Sam Bennett porazil Petra Sagana.

Zdroj: SITA / AP

„Chceli sme získať človeka, ktorý bojoval s Vivianim tak často, až sa mi to prestalo páčiť. A tak ho konečne máme, aj keď to trvalo mesiace nosidiel. Verím, že naplní svoje aj naše vysoké ambície.“ povedal vlani v novembri excentrický šéf skupiny Deceuninck – Quick Step Patrick Lefevere.

V konkrétnej sezóne 2020 si Bennett pred začiatkom Tour de France pripísal štyri víťazstvá. Na ďalší triumf si počkal až do desiatej etapy, ale stálo to za to. V priamom šprintérskom dueli porazil svojich hlavných rivalov Caleba Ewana a Petra Sagana. A Slovák mu odobral aj svoju dlhodobú ŠPZ – zelenú značku. Počas rozhovoru plakal od dotyku, jeho emócie sa lámali každým slovom.

Mapa 11. etapy Tour de France 2020.

Prečítajte si tiež

VIDEO: 11. etapa Tour de France 2020 – mapa, profil a obľúbené body k víťazstvu

„Môžete byť rýchly a šikovný jazdec, ale skutočne dobrým šprintom sa stanete, až keď vyhráte etapu na Tour de France. Preto teraz cítim veľkú úľavu. Potreboval som vyhrať etapu pre každého, kto mi dal šancu v tíme Deceuninck – Quick Step. Chcel, aby som vyhral pre spoluhráčov, ale aj pre mechanikov, ľudí v bundách či hovorcu. Je to super. “ povedal Bennett.

„Vír tlaku, pochybností o sebe, právnych zápasov a neustáleho čakania vo vnútri Sama Bennetta sa zmenil na hurikán emócií,“ napísal VeloNews po utorňajšom írskom triumfe.

Duel Sagan-Bennett na Tour de France bude pravdepodobne pokračovať v stredajšej 11. etape, ktorá meria 167,5 km. Cyklistov prevedie od Atlantiku cez tri oddelenia vnútrozemia Charente-Maritime, Deux-Sevres a Vienne s očakávaným finále šprintu v meste Poitiers približne po 17.20 hod. Práve v tomto meste „umenia a histórie“ v roku 732 zastavil franský vládca Karl Martell a jeho vojská ďalší postup Maurov do strednej Európy.

READ  Jedenásťročný ukrajinský chlapec, ktorý sám utiekol na Slovensko, povedal: „Nosila ma moja nádej.

„Zastaví Peter Sagan dnešný ďalší postup Sama Bennetta v bodovaní výhier v Les Grands Ajoncs a dnešného cieľa v Poitiers?“ Bude to dominantná téma stredajšej etapy. Keby na konci nebol hromadný šprint, bolo by to veľké prekvapenie. „ napísal oficiálny portál Letour.fr.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close