Tri hviezdy zo 6. dňa WJC: Bergmanis kradne show v historickom víťazstve Lotyšska

Lotyšsko bolo stopérom 6. dňa na World Juniors, kde hrali krajiny ako Švédsko, Fínsko a USA.

Drobný národ si zabezpečil prvé víťazstvo v zápase predkola WJC a rovnakým dielom sa posunul na tretie miesto v skupine A nad Česko a Slovensko.

Lotyšský kapitán Ralf Bergmanis strelil hetrik, keď jeho tím zdolal Česko 5:3. Vo štvrťfinále junioriek si zahrajú prvýkrát v histórii krajiny.

Netreba dodávať, že mladí muži v Burgundsku mali obrovskú radosť.

Fínsko nepreukázalo so Slovenskom zľutovanie a pokračovalo v solídnej jazde na turnaji výhrou 9:3. Young Lions boli v presilovej hre 5 proti 7, čím poslali odkaz svojmu ďalšiemu súperovi, Kanade, aby zostala disciplinovaná aj v ich záverečnom zápase predkola v pondelok.

Slovensku sa hneď v nasledujúcom zápase pred očami rozpadla šanca na štvrťfinále. Bergmanis sediac na tribúne s hlavami v rukách strelil svoj tretí gól cez ľad do prázdnej brány.

Američania odradili Švédsko a získali prvé miesto v B-skupine. Problémy s brankárom dali Junior Crowns nádej na návrat, ale Červení, Bieli a Modrí prečkali neskorú búrku a vyhrali 3:2.

Švédsko hrá v pondelok s Nemeckom a víťaz skončí v predkole druhý.

Pozrite si najdôležitejšie momenty zo 6. dňa Svetových juniorov:

3. hviezda: Matt Coronado, USA

Schopnosť skórovať Coronado je evidentná. Ak dáte palec, uberie míľu.

Krídelník s výškou 10 stôp pridal dva góly do svojho rebríčka World Juniors a pomohol Američanom skončiť v B-skupine. Coronado je teraz na remíze s krajanom Carterom Mazurom ako druhý najlepší strelec turnaja.

13. celkový výber Calgary Flames v drafte NHL v roku 2021 ukázal, že sa mu darí dať gól už druhým ukazovateľom v noci. Po švédskom obrate strelil Coronado konečného víťaza zápasu streleckým gólom.

Coronado strelil svoj prvý gól v druhej tretine po odraze od strely Logana Cooleyho. Čoskoro narodený druhák na Harvarde spôsobil, že švédsky brankár Jesper Walstedt vyzeral zle, keď sa dostal pod jeho blokárku a do siete.

READ  Thierry Henry sa vracia k futbalu ako hlavný tréner

Druhá hviezda: Kasper Simondival, Fínsko

Nie je hanba byť oportunistický, najmä ak vám to prinesie body. Simondival to urobil, aby preklenul priepasť medzi Fínmi a Slovákmi. Krídelník zakončil zápas s tromi bodmi (dva góly, jedna asistencia), vrátane asistencie pri presilovej hre.

Tretí hráč LA Kings z roku 2020 zasiahol a odskočil, aby dal Fínsku gól v presilovej hre 34 sekúnd do druhej tretiny. Gól následne prisúdil Ronnymu Hirvonenovi, ktorý sa puku dotkol ako posledný.

Títo dvaja hráči sa prepojili už v prvej tretine, tentoraz Hirvonen našiel Simondivala v bránkovej čiare.

Simondival strelil svoj druhý gól v tretej tretine, keď bol opäť pred sieťou. Odvrátil prihrávku Adu Rattiho a dostal Fínsko do vedenia 8:3.

20-ročný brankár Tomáš Polo, ktorý strelil deviaty gól Fínska, s láskavým dovolením Caspera Butia. Zrátané a podčiarknuté, trčať okolo nebezpečných oblastí sa vypláca päťmetrovému krídelníkovi.

Prvá hviezda: Ralfs Bergmanis, Lotyšsko

Kapitán Lotyšsko prišiel za vlasť. Charles a Nikolaj Boyle z 99. okrsku v Brooklyne by boli hrdí.

Bergmanis otvoril svoj turnajový účet a ukončil hru ako hrdina z hetriku, aby pozdvihol svoju krajinu do vyraďovacieho kola.

Bergmanis dokonal hetrik do prázdnej bránky spoza vlastnej brány. Strela z klziska spečatila víťazstvo svojho tímu, keď naňho z tribúny prizerali sklamaní slovenskí hráči.

[brightcove videoID=6310886309112 playerID=JCdte3tMv height=360 width=640]

Keď sa Lotyšsko ujalo vedenia v prvej tretine a Česko sa snažilo vyrovnať druhým gólom, odhodlanie Vermontskej univerzity začalo fungovať. Jeho strela z dopravy dostala Lotyšsko opäť do vedenia.

Bergmanis potom dvakrát skóroval v presilovej hre a dostal svoju krajinu do vedenia. Blueliner Franticek od bodu zlomil Nemcovi členky a zápästím českého blogera Johna Bednára.

20-ročný hráč je stále nedraftovaný, no na jednom z najväčších zápasov lotyšskej juniorskej hokejovej histórie zaujal.