šport

Ukážka mužstva Euro 2024: Môže byť Slovensko „čiernymi koňmi“ Európy? | Futbalové správy

UEFA EURO 2024: Všetky oči sa budú upierať na to, ako sa Francesco Calzona dostane cez skupinovú fázu, keď Slovensko predviedlo niekoľko dobrých výkonov v kvalifikácii na Euro.

Slovenskí hráči oslavujú po strelení štvrtého gólu Slovenska počas medzištátneho priateľského zápasu medzi Slovenskom a Walesom na Štadióne Antona Maladinského v Trnave 9. júna 2024. (Foto Christian Hofer/Getty Images)

Slovensko sa prebojovalo na tri majstrovstvá Európy po sebe. Na Euro 2016 sa prebojovali do osemfinále, no v skupinovej fáze Euro 2020 vypadli.

V roku 2010 sa Falcons kvalifikovali do finále Svetového pohára iba raz, keď sa prebojovali do osemfinále. Na nedávnych majstrovstvách sveta v Katare sa nezúčastnili.

Napriek neúspechom menovanie Francesca Calzonu zmenilo test v tábore Slovenska. Taliansky tréner priviedol tím k pozoruhodným úspechom od jeho prevzatia v novembri 2022. Po tom, čo Portugalsku odovzdali dva tesné zápasy v kvalifikácii, budú dúfať, že ich pevné jadro ho udrží v boji o vyraďovacie fázy.

Od predajcu kávy cez pomoc Slovensku kvalifikovať sa na UEFA Euro 2024 a dosahovanie výsledkov medzi silnými hráčmi ako Portugalsko a Chorvátsko, Francesco Calzona bol v posledných rokoch na dobrej ceste. Hoci v oboch zápasoch podľahli futbalovým gigantom, proti tímom podobného profilu dosiahli výsledky.

Caljona mala krátku hráčsku kariéru; V skutočnosti strávil svoje rané roky predajom kávy a hraním amatérskeho futbalu. Nakoniec sa pripojil k trénerskému štábu Maurizia Sarriho v piatich rôznych kluboch vrátane Neapola, kde zožal najväčšie úspechy a semienka boli zasiate do jeho výberu ako manažéra Slovenska.

Nadviazal veľké priateľstvo so stredopoliarom Marekom Hamšíkom, ktorý počas svojho pôsobenia vo funkcii kapitána Neapolu zaznamenal rekord Slovenska. Takže v roku 2022, keď národný tím hľadal nového manažéra, Hamšík navrhol svojho bývalého mentora a následne angažoval Luciana Spallettiho.

READ  Gaudreau, Treliving, Ruzička a ďalší

Poďme sa pozrieť na hráčov, ktorých povolal Francesco Calzona na Euro 2024 v Nemecku.

UEFA Euro 2024: Zoznam nominácií Slovenska

Brankári: Martin Dúbravka (Newcastle), Marek Rodák (Fulham), Heinrich Rawas (New England Revolution)

Obrancovia: Peter Pegaric (Hertha Berlín), Norbert Kiomber (Salernitana), Denis Wavro (FC Kodaň), Milan Škriniar (Paríž Saint-Germain), Adam Obert (Cagliari), David Hanko (Feyenoord), Vernon Clube de Marco (Hatton Club), Cosat (Spartak Dranava)

Stredopoliari: Matúš Bero (Bochum), Juraj Kucka (Slovan Bratislava), Tomáš Rigo (Baník Ostrava), Patrik Hrošovský (Genk), Stanislav Lobotka (Neapol), Ondrej Duda (Hellas Verona), László Bénes (Hamburg).

Útočníci: David Ďuriš (Ascoli), Tomáš Suslov (Hellas Verona), Ivan Schranz (Slavia Praha), Robert Posenič (Bovista), David Strelek (Slovinsko Bratislava), Ľubomír Tupta (Slovinský Liberec), Leo Sauer (Feanur, Praha).

Hráč v zostave Slovenska: Stanislav Lobotka

Stanislav Lobotka

Stanislav Lobotka počas medzištátneho priateľského zápasu medzi Slovenskom a Walesom na Štadióne Antona Maladinského v Trnave 9. júna 2024. (Foto Christian Hofer/Getty Images)

Stanislav Lobotka hrá kľúčovú úlohu v rozostavení Calzony 4-3-3. Defenzívny stredopoliar bol jedným z mála konzistentných hráčov Neapolu v neuspokojivej sezóne 2023/24.

Slovenský juggernaut vyhral v sezóne 2023/24 v priemere 63,9 % súbojov a 53,6 % duelov za 90 minút. Jeho pôsobivá práca nôh mu pomohla udržať sa v kľúčových časoch kvalifikácie na Euro o Neapol a Slovensko. S mierou šetrenia 6,45 a sadzbou minimálne 0,11 žltých kariet za 90 minút závisí taktika Calzony od disciplíny a pracovného tempa Slováka.

Lobotka odohral za Neapol v sezóne 2023/24 49 zápasov vo všetkých súťažiach a pridal jednu asistenciu. Napriek jeho obmedzenému útočnému rodokmeňu, jeho ovládanie tempa a defenzívne schopnosti by mohli znamenať rozdiel pre slovenský tím.

Mladá žiariaca hviezda v slovenskom tíme: Tomáš Suslov

Tomáš Suslov

Slovenský reprezentant Tomáš Suslov beží s loptou pod tlakom Rakúšana Philippa Mwena (L) a Rakúšana Javora Schlagera počas medzištátneho priateľského zápasu medzi Slovenskom a Rakúskom na Národnom futbalovom štadióne 23. marca 2024 v Bratislave. (Foto Christian Hofer/Getty Images)

Thomas Suslov bol pre Calzonu zjavením počas celej kvalifikácie na Euro. S takými ako Juraj Kuka a Ontrej Duda ako veteránmi stredu poľa ponúka 22-ročný pacer Slovensku dynamický profil.

READ  Priame prenosy a predpovede rizika V Ferro pre Open 2021 Ostrava

Suzlov sa dokáže usadiť v mnohých rolách, vrátane stredného poľa, stredného poľa, pravého krídla, útočníka a ľavého krídla, vďaka čomu je dôležitou súčasťou tímu. Jeho všestrannosť v hraní viacerých úloh z neho robí kľúčového hráča pre šance Calzony proti silným tímom ako Belgicko a Ukrajina. Jeho rýchlosť strely 3,04 a 60% presnosť kríženia za 90 minút z neho robia útočnú hrozbu vpredu.

V 35 zápasoch za Serie A Hellas Verona prispel deviatimi gólmi. Jeho bohatá konzistencia pomohla Verone niekoľkokrát počas sezóny, pričom Suzlov bol kľúčovým štartérom pre stranu.

Predpoveď: Dokáže Calzona vyvolať rozrušenie?

Skupinu E tvoria Belgicko, Rumunsko a Ukrajina. Slovensko má potenciál vyhrať proti neskúseným Rumunom. S Lobotka-Kukka-Tuda v strede a Milanom Škriniarom vzadu môže Calzona využiť svoju defenzívnu zdatnosť a dostať zápasy do hlbších vôd. Hráči ako Suzlov a Haraslin majú rýchle a anti-rýchle atribúty, ktoré môžu byť použité na zranenie svojich súperov v neskorých zápasoch.

Mali by sa však mať na pozore pred Belgickom a ak sa im podarí dosiahnuť remízu proti De Bruyneho, očakávajte, že Slovensko sa kvalifikuje do osemfinále.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close