šport

Slovensko a Maďarsko tvrdia, že nepodporia sankcie EÚ na ruskú ropu

Ukrajinský prezident Volodymyr Želenskij uviedol, že súčasná situácia v regióne Donbass je „veľmi zložitá“, keďže ruské sily a promoskovskí separatisti zaútočili na posledné ukrajinské bašty vo východnej časti Luhanska.

Ruské sily sústredili svoje úsilie na Donbas. Povedal ZhelenskýUkrajinské sily s použitím maximálnych delostreleckých a raketových úderov „bránia našu zem spôsobom, ktorý nám súčasné obranné zdroje umožňujú“.

Boje sa 27. mája sústredili na posledné oblasti Ukrajiny v Luhansku, mestá Cyvrodoneck a Lyczynsk.

Guvernér Luhanskej oblasti Serhiy Hayday uviedol, že ukrajinské sily sú zapojené do „prísnej bezpečnosti Syevyerodonecku“, z ktorej dve tretiny boli obkľúčené ruskými silami.

„Rusi nebudú môcť v najbližších dňoch dobyť Luhanskú oblasť, ako predpovedajú analytici,“ uviedol Heidey v telegrame s odkazom na Sverdlovsk Doneck a Lysjansk, ktoré sa nachádzajú na druhej strane rieky.

„Budeme mať dostatok síl a prostriedkov na to, aby sme sa ubránili. Budeme však musieť ustúpiť, aby sme sa vyhli zachyteniu,“ povedal.

Predtým povedal, že „veľmi silný“ granátový útok zničil 90 percent domov v meste.

Ministerstvo obrany tvrdí, že súčasná fáza vojny je zďaleka najintenzívnejšou vojenskou okupáciou v plnom rozsahu.

Osem útokov ruských jednotiek bolo odrazených za bieleho dňa v Donecku a Luhansku, pričom boje pokračovali na piatich miestach, uviedla ukrajinská armáda.

Želenskij povedal, že ruské sily sa pokúsia dosiahnuť určitý úspech v priebehu budúceho týždňa, čo je 100. deň vojny.

„Okupanti sa snažia dosiahnuť ciele, ktoré si vytýčili v prvých dňoch po 24. februári za 100 dní vojny,“ povedal Zhelenský vo svojom nočnom prejave.

Starosta Syevyerodonecka Oleksandr Stryuk uviedol, že od začiatku ruskej invázie koncom februára v jeho meste zahynulo najmenej 1500 ľudí. V meste je asi 12 000 až 13 000 ľudí – z predvojnovej populácie asi 100 000, povedal.

READ  Každé čakajúce UFA dostane predĺženie zmluvy

Promoskovskí separatisti 27. mája prevzali plnú kontrolu nad kľúčovým bojiskom mesta Lyman, asi 60 kilometrov západne od Syvrodonecka, ale ukrajinské ministerstvo obrany poprelo, že by sa hlavné železničné centrum zrútilo, uviedli jeho sily vo vyhlásení. Ruské pokusy to prekaziť.

Lyman je cieľom v prvej línii, odkedy sa ruské sily zatlačili zo severu jedným z troch smerov, aby zaútočili na ukrajinský priemyselný región Donbass.

Rakúsky prezident Carl Niehmer na diplomatickom fronte 27. mája v telefonáte uviedol, že spolu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom zabránili možnému presunu zajatcov a vývozu ukrajinského obilia.

V rozhovore s novinármi po 45-minútovom telefonáte Nehammer povedal, že Putin mu povedal, že Moskva je pripravená diskutovať o prevoze väzňov s Ukrajinou, ale že otázka je komplikovaná. Rakúsky líder chce, aby Putin zistil fakty na základe toho, čo mieni urobiť počas hovoru.

Želenskij už skôr povedal, že chce s Putinom rokovať o zabezpečení suverenity a prítomnosti Ukrajiny.

Priame zhrnutie: Invázia Ruska na Ukrajinu

RFE / RLs Priame zhrnutie Ruská invázia, ako Kyjev vzdoruje, vám dáva všetky hlavné informácie o civilnej situácii a reakcii Západu.. Pre všetky informácie o boji RFE / RL kliknite sem Tu.

V prejave pred indonézskym think-tankom 27. mája Želenskij povedal, že Ukrajina nechce hovoriť s Putinom, ale musí čeliť realite, že 24. februára bude potrebné ukončiť vojnu proti Moskve.

„S ruským lídrom treba diskutovať o veciach. Nehovorím vám, že naši ľudia majú záujem s ním hovoriť, ale musíme čeliť realite toho, pre čo žijeme,“ povedal Zhelenský.

„Čo chceme od tohto stretnutia?… Chceme späť svoje životy… Chceme obnoviť život suverénneho národa na jeho vlastnom území,“ povedal s tým, že Rusko sa nezdá byť ešte pripravené. Intenzívne mierové rozhovory.

Želenskij tiež obvinil Rusko, že povedalo, že Ukrajina umožní obnovenie vývozu obilia po mori, ak Západ zruší niektoré zo svojich sankcií, aby sa vyzbrojil globálnou potravinovou krízou.

Posledné známe osobné rozhovory medzi ruskými a ukrajinskými vyjednávačmi sa uskutočnili 29. marca. Rokovania prebiehajú online už nejaký čas, no obe strany teraz tvrdia, že prestali.

Podľa Kremľa Putin Nehemiášovi povedal, že Rusko podniká kroky na udržanie lodí v bezpečí v Azovskom a Čiernom mori.

Podľa Kremľa Putin povedal Nehmarovi, že pokusy obviňovať Rusko z ťažkostí s posielaním obilia do celého sveta boli neopodstatnené, a namiesto toho poukázal na to, že sú zodpovedné západné sankcie.

„Skutočné príčiny týchto problémov, ktoré sa objavili v dôsledku protiruských sankcií zo strany Spojených štátov a Európskej únie, boli dané,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Informovali o tom agentúry Reuters a AFP

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close