Hlavné správy

Ukrajina sa musí vzdať územia, aby ukončila ruskú inváziu – Politico

Slovenský premiér Robert Fico v sobotu povedal, že jediný spôsob, ako ukončiť ruskú vojnu proti Ukrajine, je, že Kyjev postúpi jej časti okupantom, a zopakoval svoj nesúhlas s členstvom Ukrajiny v NATO.

„Tam by mal byť Nejaký kompromis“ povedal Figo v sobotu pre slovenskú verejnoprávnu RTVS Informujú o tom médiá. „Čo očakávajú, že Rusi odídu z Krymu, Donbasu a Luhanska? Je to nereálne.“

Proruský premiér sa ujal moci v decembri po tom, čo jeho ľavicovo-populistická strana Smer vyhrala septembrové voľby za prísľub ukončenia dodávok zbraní na Ukrajinu, blokovanie potenciálneho členstva Kyjeva v NATO a nesúhlas s ekonomickými sankciami voči Rusku.

Fico v sobotňajšom rozhovore, ktorý sa uskutočnil pred plánovaným stredajším stretnutím slovenského lídra s ukrajinským premiérom Denisom Šmihalom, zopakoval svoj nesúhlas so snahou Ukrajiny o vstup do NATO.

„Poviem mu, že som.“ Proti členstvu Ukrajiny v NATO Budem to vetovať,“ povedal Fico s odkazom na Schmihála. „Bol by to základ pre 3. svetovú vojnu, nič iné.“

„Ukrajina nie je slobodná a suverénna krajina,“ pokračoval Fico, ale „Pod totálnym vplyvom a kontrolou Amerika.“

„Garantujem, že od slovenskej vlády nedostane žiadne zbrane,“ povedal Fico a obvinil Ukrajinu, že je „jedna z najskorumpovanejších krajín sveta“.

Slovenský premiér minulý týždeň podporil maďarského premiéra Viktora Orbána v decembrovom zablokovaní balíka pomoci Ukrajine vo výške 50 miliárd eur. „Nikdy nebudem súhlasiť s trestom za boj za suverenitu krajiny. Nikdy nebudem súhlasiť s takýmto útokom na Maďarsko,“ povedal Figo na spoločnej tlačovej konferencii s Orbánom v utorok v Budapešti.

a Ministerstvom kultúry SR vyhlásil Spoluprácu s Ruskom a Bieloruskom obnoví v marci 2022 po jej pozastavení po ruskej invázii na Ukrajinu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close