Ekonomika

Ukrajinská firma zvyšuje dovoz plynu zo Slovenska

KYJEV 10. júla (TASR) – Ukrajina odoberie zo Slovenska asi o 21 percent viac plynu na zvýšenie dodávok do podzemných zásobníkov po zastavení dovozu z Ruska pre cenový spor, uviedol v piatok dopravný monopol Ukrtransgaz.

Ukrajina plánuje v piatok doviezť zo Slovenska 16,5 milióna kubických metrov (mil. m3) plynu, čo je nárast oproti 13,6 mil.

Povedal, že Ukrajina vtlačila 27 miliónov kubických metrov plynu denne od 1. do 9. júla a k 10. júlu nazhromaždila 12,2 miliardy kubických metrov plynu.

Ukrajinskí predstavitelia energetiky tvrdia, že Ukratranskas potrebuje skladovať asi 60 miliónov m3 plynu denne, aby uspokojil zimný dopyt a zaručil dodávky ruského plynu európskym spotrebiteľom.

Keďže ukrajinská ekonomika je blízko bankrotu, roky ekonomického zneužívania a bitky proti proruským rebelom na východe krajiny, Kyjev čelí nedostatku hotovosti na nákup plynu.

Rozhovory s Ruskom stroskotali koncom minulého mesiaca po tom, čo sa úradníci nedokázali dohodnúť na cenovom pláne na ďalší štvrťrok, čo ohrozilo plynulosť dopravy do Európy. Polovica exportu ruského plynu do Európy smeruje cez ukrajinské územie.

Európska komisia „intenzívne komunikuje“ s Ukrajinou a medzinárodnými spoločnosťami, aby pomohla Kyjevu zaplatiť za dodávky plynu na budúcu zimu, uviedol tento týždeň podpredseda komisie Maroz Čefčovič. (Správa Pavla Polityuka; strih Elizabeth Piper a David Clarke)

READ  Posledné správy o vírusu Corona: Generálny riaditeľ spoločnosti Bioentech „dôveroval“ vakcíne Pfizer, ktorá bude fungovať vo variante pre Veľkú Britániu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close