Ekonomika

Ukrajinské dunajské prístavy sú ohniskom ruských útokov – Vindobona.org

Tieto prístavné mestá nie sú len regionálne dôležité, ale slúžia aj ako uzly pre obchodné a dopravné spojenia. Nedávne útoky na tieto prístavy mali za následok nielen ľudské obete, ale vyvolali aj vážne obavy o životné prostredie.

ICPDR, organizácia venujúca sa ochrane a ochrane povodia Dunaja, vyzýva všetky zainteresované strany, aby v týchto náročných časoch uprednostnili ochranu životného prostredia a dodržiavali medzinárodné dohody o ochrane prírodných zdrojov Dunaja.

Strategický význam Dunaja

Ukrajina bola doteraz schopná kompenzovať ruskú blokádu Čierneho mora zvýšením využívania svojich dunajských prístavov. Nie je však isté, ako dlho tento výpočet potrvá. Stredobodom konfliktu je Dunaj, ktorý je teraz jednou z hlavných ukrajinských tranzitných trás pre vývoz obilia.

Po tom, čo Rusko porušilo dohodu o obilí a zablokovalo čiernomorskú cestu, sa ukrajinské dunajské prístavy stali dôležitejšími. Najmä prístav Reni cez Dunaj od rumunského pobrežia už zasiahli nálety ruských dronov, ktoré zničili zásobníky na obilie. Tým sa boj dostáva do bezprostrednej blízkosti člena NATO.

Ako uvádza Vindobona.org, dunajské prístavy budú údajne slúžiť na prepravu ukrajinského obilia do Chorvátska, ktoré sa bude posielať aj do chorvátskych prístavov a ďalších balkánskych prístavov. Zlý ruský vplyv na Balkáne môže spôsobiť, že Moskva bude pravdepodobnejšie sabotovať tranzitné trasy cez Balkán.

odborníkovAko informoval nemecký Tagesau, Ceny futures kontraktov na obilie výrazne vzrástli, čo naznačuje vplyv týchto útokov na poľnohospodárske burzy. Táto eskalácia nepredstavuje len hrozbu pre regionálnu bezpečnosť, ale má aj globálne ekonomické dôsledky.

V súčasnosti sa cez dunajské prístavy vyvážajú asi dva milióny ton. Zvyšok ide prostredníctvom železničnej a cestnej dopravy. Ukrajina chce ale zvýšiť export o milión ton mesačne. „Už dnes môžeme exportovať asi 3,5 milióna ton mesačne a v budúcnosti to bude až 4,5 milióna ton,“ povedal Mykola Horbačov, šéf Ukrajinskej asociácie pre obilie. Povedal nemecký Tageschau.

V dôsledku ruských útokov sa v dunajských prístavoch okamžite začali hromadiť náklady. Aj keď sa línia rozplynie pomerne rýchlo, ak Rusi zintenzívnia svoje útoky na Izmail, Reni a Usť-Dunajsk, bude to pre Ukrajinu katastrofa. Ako informoval DerStandard. Niektorí farmári v susedných krajinách Ukrajiny z EÚ budú mať určite prospech.

V Rumunsku a Poľsku už dlhší čas spôsobuje problémy ukrajinský export obilia. Zástupcovia tamojších poľnohospodárskych lobby argumentujú, že ukrajinské obilie zaplavuje ich trhy a ženie ceny dole. Táto sťažnosť zaznieva nielen v Bukurešti a Varšave, ale zrejme aj v Kremli.

Okrem toho konflikt v podunajskej oblasti poukazuje na ďalekosiahle účinky geopolitických konfliktov, ktoré presahujú politické a ľudské dôsledky ovplyvňujúce životné prostredie a hospodárstvo. Zatiaľ čo ICPDR zdôrazňuje environmentálne záujmy, dúfa, že medzinárodná diplomacia a spolupráca pomôžu nájsť udržateľné riešenie týchto zložitých výziev.

O ICPDR

V povodí Dunaja, najmedzinárodnejšom povodí na svete, Medzinárodná komisia pre ochranu Dunaja zabezpečuje udržateľné a spravodlivé využívanie vody.

V rámci Dohovoru o ochrane rieky Dunaj (TRBC) slúži ICPR 15 zmluvným stranám (Nemecko, Česká republika, Rakúsko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Srbsko, Čierna Hora, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Ukrajina, Moldavsko). ako aj Európska únia.

UNIS

ICPDR

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close