Ekonomika

Európsky parlament schválil zákon EÚ označujúci jadrové a plynové jadro ako zelené

Aktivisti KoalaKollektiv protestovali 11. januára 2022 proti klasifikácii EÚ v oblasti jadrovej energie a greenwashingu pred znakom Euro vo Frankfurte nad Mohanom v Nemecku. EPA-EFE/RONALD WITTEK

Európsky parlament v stredu Prekonal veto Kontroverzný nový zákon EÚ by označil elektrárne na zemný plyn a jadrové elektrárne za investície šetrné ku klíme, vďaka čomu by mali nárok na financovanie a dotácie v miliardách eur.

Zákon, ktorý pridáva konkrétne aktivity v oblasti jadrovej a plynovej energetiky na zoznam environmentálne udržateľných ekonomických aktivít, ktoré Európska komisia považuje za nevyhnutné na vyriešenie energetickej krízy na kontinente a splnenie klimatických a energetických cieľov EÚ na rok 2030, vyvolal kontroverzie. Prvý navrhovaný.

Dnešný návrh proti začleneniu jadra a plynu medzi ekologické ekonomické aktivity schválilo 278 zákonodarcov. 328 hlasovalo proti návrhu a 33 sa zdržalo hlasovania. Návrh si vyžiadal 353 hlasov, čo je väčšina zo 705 poslancov Európskeho parlamentu.

Environmentálne skupiny kritizovali plán na „zelené umývanie“ svojich fosílnych palív, zatiaľ čo iní sa obávajú, že to len pomôže ruskému plynárenskému priemyslu v čase, keď sa kontinent snaží dištancovať od ruských dodávok energie. Stretla sa aj so silným odporom členských štátov, ako je Nemecko, ktoré postupne vyraďuje svoje jadrové elektrárne.

Dostala však hlasnú podporu od Česka, Francúzska, Maďarska, Poľska, Rumunska, Slovenska a Slovinska s podporou jadrovej energie – všetky boli odoslané. List Minulý rok lobovala v Komisii, aby zahrnula jadrovú energiu s nízkymi emisiami uhlíka do takzvanej zelenej „taxonómie“ EÚ.

List napadli niektorí akademici a odborníci v oblasti environmentálnych rizík, rádioaktívneho odpadu, energetickej politiky a environmentálnej udržateľnosti. „Rozoberaním rétoriky použitej v liste, odstránením jednotlivých tvrdení a ich preskúmaním na základe najlepších dostupných empirických dôkazov sme v liste identifikovali 22 tvrdení, z ktorých 16 bolo čiastočne alebo úplne falošných,“ napísali Thomas Brent a Christiana. Mauro z jadrového poradného výboru.

Ak do 11. júla proti návrhu nevznesie námietky ani Parlament, ani Rada Európskej únie, Taxonomic Reprezentatívny zákon nadobudne účinnosť a bude sa uplatňovať od 1. januára 2023.

READ  Biden varuje pred ekonomickými bolesťami, ak Putin napadne Ukrajinu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close