Svet

USA si pripomenuli útoky z 11. septembra

V rámci preventívnych opatrení sa upustilo od prejavov aj tradičného čítania mien obetí, ktoré nahradil zvukový záznam.

Spojené štáty si v piatok pripomenuli 19. výročie najkrvavejších a najtragickejších teroristických útokov vo svojich dejinách z 11. septembra 2001, ktoré si vyžiadali takmer 3000 obetí. Na spomienkových akciách sa počas kampane pred novembrovými prezidentskými voľbami zúčastnili aj republikánsky prezident USA Donald Trump a jeho demokratický súper Joe Biden, informovala agentúra DPA.

Donald Trump mal krátky príhovor pri Národnom pamätníku leteckej linky UA93, ktorý sa nachádza na mieste zrútenie lietadla, neďaleko obce Shanksville v Pensylvánii. Uctil si pamiatku 40 pasažierov a členov posádky, ktorých označil za hrdinov. Časť cestujúcich sa totiž rozhodla teroristom postaviť, čím zabránili ďalšiemu útoku.

„Na ich pamiatku sa zaväzujeme zostať jednotní ako jeden americký národ, aby sme bránili svoje slobody, zachovali svoje hodnoty, milovali svojich blížnych a svoju krajinu,“ vyhlásil šéf Bieleho domu.

Demokratický prezidentský kandidát Joe Biden sa zúčastnil na spomienkovom podujatí, ktoré sa konalo v newyorskom Národnom pamätníku a múzeu 11. septembra. Ten je postavený na mieste, kde pôvodne stáli budovy Svetového obchodného centra, tzv. Dvojčatá, ktoré boli pri útokoch pred 19 rokov zničené.

preventívne opatrenia

Účastníci ceremónie museli mať na tvári rúška a dodržiavať fyzický odstup, aby sa zamedzilo šíreniu koronavírus. V rámci preventívnych opatrení sa tiež upustilo od prejavov aj tradičného čítania mien obetí, ktoré nahradil zvukový záznam.

Na tejto oficiálnej spomienke v New Yorku sa zúčastnil aj republikánsky viceprezident Mike Pence, ktorí si dali „korónového“ pozdrav lakťom. Podľa agentúry DPA tým symbolicky vyjadrili jednotu amerického národa v dobe vyhrotené kampane pred prezidentskými voľbami, ktoré sa v USA budú konať 3. novembra.

READ  New York Times: Život v najnebezpečnejšom meste Mexika - telá váľajúce sa na ulici

Mike Pence navyše prišiel aj na neoficiálne spomienku v parku na Manhattane, ktorú zorganizovali aktivisti, nespokojní so zrušením tradičného čítania mien obetí ich príbuznými. Na akcii čítania mien prebehlo za zachovanie preventívnych opatrení.

Spomienkové akcie výrazne poznačila pokračujúca epidémie koronavírus, ktorá si už v Spojených štátoch vyžiadala takmer 200.000 životov a 6,6 milióna nakazených. Mnohé z pietnych aktov sa konali len v obmedzenej podobe as limitovaným počtom účastníkov.

Bezprecedentné útoky z 11. septembra 2001 zasiahli nielen Spojené štáty, ktoré následne vyhlásili globálnu „vojnu proti terorizmu“ a podnikli invázie do Afganistanu a Iraku, ale svojimi dôsledkami aj celý svet. Mnohé krajiny v ďalších rokoch sprísnili bezpečnostné opatrenia a prijali tvrdé protiteroristické zákony.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close