Svet

Útok izraelského bezpilotného lietadla v Libanone bol jedným z najhlbších útokov v krajine za posledné 2 týždne

BEJRÚT – Najmenej dvaja ľudia zahynuli a dvaja ďalší utrpeli zranenia pri sobotňajšom náraze izraelského bezpilotného lietadla do auta neďaleko prístavného mesta Sidon na juhu Libanonu.

Útok bezpilotného lietadla pri pobrežnom meste Jatra sa odohral 60 kilometrov od izraelských hraníc, čo je jeden z najvzdialenejších miest v Libanone od vypuknutia násilia na libanonsko-izraelských hraniciach 8. októbra, deň po Hamase. Útok v južnom Izraeli.

Izraelský bezpečnostný predstaviteľ pod podmienkou zachovania anonymity v súlade s predpismi uviedol, že cieľom útoku v Sidon bol predstaviteľ Hamasu Bassel Saleh, ktorý bol „zranený na nepoznanie“. Predstaviteľ uviedol, že Saleh je zodpovedný za nábor nových regrútov Hamasu v Gaze a na Západnom brehu.

Dvaja libanonskí bezpečnostní dôstojníci pri zásahu poškodili auto a dvaja ľudia vrátane jedného na motorke zahynuli. Hovorili pod podmienkou anonymity.

Libanonské jednotky oblasť uzavreli.

Útoky bezpilotných lietadiel v Libanone, ktoré sú obviňované z Izraela, doteraz zabili niekoľkých predstaviteľov Hizballáhu a palestínskeho militantného hnutia Hamas. Predchádzajúcim najväčším úderom bol útok z 2. januára v Bejrúte, pri ktorom zahynul vysoký predstaviteľ Hamasu Saleh Aruri.

V sobotu večer izraelské sily ostreľovali južnú libanonskú pohraničnú dedinu Houla, pričom zabili jedného človeka a deväť ďalších zranili. Okrem delostreleckej paľby odpálil dron raketu na mešitu, uviedla agentúra. Agentúra uviedla, že medzi zranenými sú aj deti.

K útokom v Libanone došlo v čase, keď sa iránsky minister zahraničných vecí Hossein Amiraptolahian stretol v Bejrúte s libanonskými lídrami vrátane dočasného premiéra krajiny, predsedu parlamentu a šéfa militantnej skupiny Hizballáh.

READ  Uganda: Lydia Mugabeová bola vymenovaná za sudkyňu Medzinárodného reziduálneho mechanizmu pre trestné súdy OSN.

Amrabtullahian povedal, že ak chcú USA vrátiť do regiónu stabilitu, musia prinútiť Izrael, aby ukončil svoje vojenské operácie v pásme Gazy.

Po štyroch mesiacoch vojny Izrael a jeho priaznivci nedosiahli „nič konkrétne“, povedal novinárom po stretnutí so svojím náprotivkom, premiérom Abdullahom Bouhabibom.

„Ak chcú Američania mier v regióne, mechanizmom a riešením je zastaviť genocídu, zločiny a vojnu proti Gaze a Západnému brehu,“ povedal Amiraptolahian otvorene s odkazom na útoky milícií podporovaných Iránom v Jemene v Iraku. , Sýria a Libanon.

Zaútočil na Washington a povedal, že USA pracujú na dvoch smeroch, z ktorých jednou je posielanie zbraní do Izraela „a účasť na genocíde v Gaze“ a zároveň hovoria o dosiahnutí politického riešenia vojny.

Americká armáda podnikla obranné útoky proti dvom mobilným hladinovým lodiam bez posádky, štyrom protilodným riadeným strelám a mobilnej rakete zem-vzduch, ktoré boli pripravené na odpálenie lodí v Červenom mori pri Jemene, oznámilo v sobotu ústredné velenie USA.

Armáda uviedla, že rakety a drony v oblastiach Jemenu ovládaných Húsími predstavujú bezprostrednú hrozbu pre lode amerického námorníctva a komerčné plavidlá v tejto oblasti.

Od novembra sa rebeli opakovane zameriavajú na lode v Červenom mori v reakcii na izraelskú ofenzívu v Gaze, čo ovplyvňuje kľúčovú obchodnú cestu medzi Áziou, Blízkym východom a Európou. Mnohé z napadnutých lodí však mali slabé alebo žiadne jasné väzby na Izrael.

V reakcii na to Spojené štáty a Británia podnikli niekoľko leteckých útokov na oblasti v Jemene ovládané Húsími, vrátane hlavného mesta Saná ovládaného povstalcami.

Húsíovia usporiadali v sobotu v Saná hromadný pohreb 17 svojich bojovníkov, o ktorých povedali, že zahynuli pri útokoch koalície vedenej USA, uviedla tlačová agentúra SABA riadená Húsími.

READ  Brazílsky pokus o prevrat zmarili Lulovy rozhodné kroky, hovorí minister | Brazília

V správe sa neuvádza, kedy a kde boli militanti zabití.

V Sýrii sýrska armáda v sobotu uviedla, že izraelské nálety zasiahli niekoľko základní na okraji hlavného mesta Damask.

Sýrska štátna tlačová agentúra SANA uviedla, že útoky prišli zo smeru od Izraelom okupovaných Golanských výšin s odvolaním sa na nemenovaného vojenského predstaviteľa. Dodalo, že protivzdušná obrana niektorých zostrelila a že pristátie malo za následok „nejaké materiálne straty“.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva so sídlom v Británii uviedlo, že útok sa odohral na obytnú budovu západne od hlavného mesta. Hovorí sa, že boli zabití 3 neznámi ľudia. Predtým uviedla, že obete sú „štatistiky ne Sýrčanov“. Observatórium uviedlo, že ide o 10. zjavný útok Izraela na sýrske územie od začiatku roka.

Z Izraela sa bezprostredne nevyjadrili.

Izraelské útoky v Sýrii v minulosti zabili vysokopostavených členov iránskych polovojenských revolučných gárd a ich spojeneckých skupín. V decembri pri útoku na predmestí Damasku zahynul Seyed Razi Musavi, vysoký iránsky generál, ktorý bol dlhoročným poradcom Revolučných gárd v Sýrii.

Inde v regióne vládlo napätie. Stredajší americký nálet v Bagdade zabil veliteľa jednej z najsilnejších irackých ozbrojených skupín Hizballáh v rámci odvety Washingtonu za zabitie troch amerických vojakov v Jordánsku minulý mesiac.

Islamský odpor v Iraku, zastrešujúca skupina milícií podporovaných Iránom, ktorá podnikla početné útoky na americké sily v Iraku a Sýrii, v piatok vyzvala bojovníkov, aby sa pridali k jej radom, aby vytlačili „okupačné sily“ z krajiny.

Skupina Islamský štát v Iraku vykonala za posledné štyri mesiace približne 170 útokov na americké jednotky v Iraku a Sýrii, čo je podľa nej spôsobené podporou Washingtonu izraelskej vojne v Gaze a jej cieľom je vyhnať americké sily z regiónu. .

Irackí a americkí predstavitelia začali minulý mesiac formálne rozhovory o znížení prítomnosti koaličných síl vedených USA v Iraku, tieto rozhovory však boli prerušené po štrajku v Jordánsku v dôsledku protestov islamistov v Iraku. Predstavitelia oboch krajín vo štvrtok oznámili, že rokovania budú pokračovať, pričom ďalšie stretnutie je naplánované na nedeľu.

READ  V Ouagadougou osobitný predstaviteľ Simao opätovne potvrdzuje podporu OSN pre Burkinu Faso

—-

Zayed sa hlásil z Bagdadu. K tejto správe prispeli spisovatelia Associated Press Abby Sewell v Bejrúte, Julia Frankel v Jeruzaleme a Sami Magdi v Káhire.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close