Svet

Moderátor CNN odmieta nosiť hidžáb na žiadosť iránskeho prezidenta

Novinár CNN Christian Amanpour čaká na rozhovor s iránskym prezidentom Ibrahimom Raisim. Twitter/Amanpour

Iránsky prezident Ibrahim Raisi zrušil rozhovor s Christianom Amanpourom pre CNN, pretože si odmietla zakrývať hlavu na jeho príkaz.

Amanpour na Twitteri vyrozprával celý incident o tom, ako plánovaný rozhovor s iránskym prezidentom nevyšiel podľa predstáv. „Bol by to dôležitý moment na rozhovor s prezidentom Raisim, keďže protesty v Iráne pokračujú a ľudia sú zabíjaní,“ povedal s odkazom na súčasné politické nepokoje, ktorým Irán čelí.

Amanpour povedala, že takmer 40 minút po plánovanom čase rozhovoru za ňou prišiel prezidentský asistent a povedal jej, aby nosila závoj.

Pobočník povedal, že prezident ju požiadal, aby si zakryla hlavu kvôli svätým mesiacom Muharram a Safar. Pobočník prezidentky Riceovej dal jasne najavo, že prezident rozhovor neumožní, pokiaľ nesplní jeho požiadavku, aby si zakryl hlavu.

Amanpour vyrastal v Teheráne. V súlade s miestnymi zákonmi a zvyklosťami mala pri reportáži v Iráne na hlave šatku. Povedal, že sedel s niekoľkými iránskymi prezidentmi, keď s nimi robil rozhovory mimo krajiny. Poukázala však na to, že nikto z nich ju nežiadal, aby nosila hidžáb.

Amanpour však povedal, že jeho žiadosť bola zamietnutá a z rozhovoru odišiel.

Neskôr sa Amanpour zmienil o incidente počas rozhovoru s iránsko-americkou novinárkou Holly Daggersovou, ktorá gesto novinára CNN podporila.

Protesty vypukli v Iránskej islamskej republike po smrti mladej ženy menom Mahsa Amini v zajatí mravnostnej polície.

Morálna polícia krajiny zatkla 13. septembra v Teheráne 22-ročnú ženu za nosenie voľného hidžábu. Zomrel v cele policajného zaistenia 16. septembra.

Tisíce Iráncov vyšli do ulíc, aby protestovali proti smrti mladej ženy. Podľa štátnej televízie zomrelo v dôsledku protestov najmenej 26 ľudí. Miestne médiá tiež informovali, že pri stretoch s orgánmi činnými v trestnom konaní bolo zranených viac ako 1200 ľudí.

READ  Washington: „Dodržiavanie ľudských práv sa na celom svete zhoršuje a korónový vírus to ešte zhoršuje“ | V zahraničí

Podľa Amnesty International zomrelo viac ako 30 ľudí, z toho štyri deti. Krajinské médiá však informovali, že pri proteste zahynulo 35 ľudí.

Demonštranti sa zúčastnili na masívnych demonštráciách vo viac ako 40 mestách vrátane Teheránu a požadovali ukončenie násilia a diskriminácie žien. Požadujú tiež, aby vláda zrušila povinný hidžáb pre ženy.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close