Svet

Burkina Junta zrušila pozastavenie vysielania rozhlasovej stanice pre kritiku Nigeru

Vláda Burkiny Faso pod vedením armády uviedla, že jedna z najpopulárnejších rozhlasových staníc v krajine by mohla v pondelok obnoviť vysielanie po tom, čo bolo pozastavené pre odvysielanie rozhovoru, ktorý sa považuje za „urážku“ nových vojenských vodcov Nigeru.

Rádio Omega začalo vysielať 10. augusta, ale pozastavenie bolo zrušené, oznámil v nedeľu minister komunikácie Rimdolba Jean-Emmanuel Otrogo vo vyhlásení.

Povedal, že vláda „veľmi pozorne preskúmala“ požiadavku úradu na sledovanie médií v Burkinabe týkajúcu sa Rádia Omega.

„Poslúchla argument, že rozhlasová rada sa poučila z tohto povolenia,“ dodal.

Rádio Omega urobilo rozhovor s hovorcom novozaloženej nigérijskej skupiny Usmane Abdul Maumouni, ktorý sa zasadzoval za návrat prezidenta Mohameda Bassuma k moci.

Zvoleného prezidenta Nigeru zvrhli prezidentské stráže 26. júla.

Moumouni urobil „urážlivé komentáre týkajúce sa nových nigérijských úradov“, povedal Ouedraogo, ktorý je hovorcom vlády, počas pozastavenia vysielania.

Povedal, že tento krok je „vo vyššom záujme národa“.

Minister vo vyhlásení v nedeľu uviedol, že vláda sa zaviazala k slobode prejavu a slobode tlače a „zodpovednému“ výkonu novinárskej profesie.

Zdôraznil však potrebu mediálneho dialógu, ktorý „neohrozí vyhliadky na náš kolektívny úspech proti zlým silám a panovačným silám ľudu Sahelu“.

Burkina Faso bola v minulom roku predmetom dvoch vojenských prevratov, každý – ako v Mali a Nigeri – z frustrácie nad tým, že nedokázala zvládnuť zúrivé džihádistické povstanie.

Rýchlo vyhlásila solidaritu s novými vodcami Nigeru a pripojila sa k Mali vo varovaní, že akýkoľvek vojenský zásah s cieľom znovu dobyť Bassou bude považovaný za „vyhlásenie vojny“ proti nim.

Rádio Omega je súčasťou skupiny Omega Media Group, ktorú vlastní novinárka a bývalá ministerka zahraničia Alba Pari.

V posledných mesiacoch úrady v Burkine pozastavili činnosť francúzskych televíznych staníc LCI a France24, ako aj Radio France International (RFI) a vyhostili reportérov z francúzskych novín Liberation a Le Monde.

READ  Západoafrické krajiny Gabon a Togo vstúpili do Commonwealthu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close