Svet

V Bielorusku pokračujú protesty: Polícia zakazuje demonštrantov v Minsku

Situácia v centre Minska bola v utorok večer viac-menej „pokojná“ bez veľkého zhromaždenia ľudí. Celé centrum mesta bolo blokované barikádami a policajnými kordónmi. Niekoľko ulíc v strede bolo dobre uzavretých. V tejto situácii sa podľa agentúry TASS povolebné protesty presunuli do obytných oblastí na okraji hlavného mesta Bieloruska: Malinovka na juhozápade, Uručče na severovýchode a Serebrianka na juhu mesta. Stovky ľudí sa vydali do ulíc.

Zdroj: SITA / AP Photo

Takmer okamžite však do týchto miest dorazili policajné posily, ktoré proti demonštrantom použili bleskové granáty a gumové guľky. Na niektorých miestach sa demonštranti snažili postaviť barikády, ale bezpečnostné sily ich rýchlo zmarili. Podľa očitých svedkov bolo utorok proti demonštrantom rozhodnejšie a tvrdšie ako v pondelok. Polícia tiež údajne zadržala mnoho náhodných okoloidúcich, ktorí práve prešli miestom protestov. Opäť bolo hlásených niekoľko prípadov použitia sily proti novinárom.

Protesty v Bielorusku pokračujú

Zdroj: SITA / AP Photo

Podľa svedkov polícia zastavila autá a uväznila ľudí, ktorí nosili biele náramky. Stali sa symbolom protestov proti výsledkom nedeľných volieb v Bielorusku, ktoré podľa oficiálnych výsledkov opäť získal dlhoročný prezident Alexander Lukašenko s viac ako 80 percentami hlasov. Hlavný oponent Lukašenko Sviatlana Cichanovska odmietol oficiálne výsledky volieb, podľa ktorých vyhrala niečo vyše 10 percent hlasov a podala sťažnosť Ústrednej volebnej komisii.

Protesty v Bielorusku pokračujú

Zdroj: SITA / AP Photo

Protesty v Minsku a ďalších bieloruských mestách vypukli v nedeľu, krátko po ukončení prieskumov verejnej mienky, a pokračovali v pondelok večer. Proti demonštrantom zasiahla polícia s podporou armády, mnohí demonštranti utrpeli zranenia počas brutálnych zásahov. Podľa bieloruského ministerstva vnútra už bolo zadržaných približne 3 000 osôb.

READ  Rusko uvalilo na britských diplomatov cestovné obmedzenia

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close