Veda

V Dánsku je 214 ľudí postihnutých koronavírusmi súvisiacimi s norkami | Európe

Dánsky premiér chce utratiť všetky norky v farmách, aby sa minimalizovalo riziko opätovného prenosu COVID-19 na človeka.

Dánsky Štátny inštitút pre sérum, ktorý sa zaoberá infekčnými chorobami, našiel od júna od 214 osôb pramene nového koronavírusu súvisiace s norkami u 214 ľudí, vyplýva zo správy na svojej webovej stránke aktualizovanej 5. novembra.

Medzitým bol u 12 ľudí a na piatich farmách s norkami nájdený jeden kmeň mutovaného koronavírusu, ktorý podnietil Dánsko k utrateniu celého stáda noriek.

Začiatkom tohto týždňa predseda vlády Mette Frederiksen uviedol, že vláda chce utratiť všetky norky na farmách, aby sa minimalizovalo riziko opätovného prenosu COVID-19 na človeka prostredníctvom cicavcov podobných lasičkám.

Minister zdravotníctva Magnus Heunicke uviedol, že polovica zo 783 ľudských prípadov COVID-19 na severe Dánska „súvisí“ s norkami.

“Je to veľmi, veľmi vážne,” povedal Frederiksen. “Mutovaný vírus v norkoch teda môže mať na celom svete zničujúce následky.”

Dánsko je jedným z hlavných vývozcov norkovej kožušiny na svete a ročne produkuje odhadom 17 miliónov kožušín. Spoločnosť Kopenhagen Fur, ktorá združuje 1 500 dánskych chovateľov, predstavuje 40 percent globálnej produkcie noriek. Väčšina vývozu smeruje do Číny a Hongkongu.

Podľa vládnych odhadov by vyradenie 15 miliónov noriek z krajiny mohlo stáť až päť miliárd korún (785 miliónov dolárov). Šéf národnej polície Thorkild Fogde uviedol: „Malo by sa tak stať čo najskôr.“

Dánsky minister pre výživu Mogens Jensen uviedol, že v súčasnosti je infikovaných 207 fariem, čo je nárast zo 41 minulý mesiac a choroba sa rozšírila na celý západný polostrov Jutland.

Minulý mesiac začalo Dánsko s likvidáciou miliónov noriek na severe krajiny. Vláda prisľúbila odškodnenie farmárov.

V krajine je zaregistrovaných 52 265 potvrdených infekcií COVID-19 a 733 úmrtí s tým súvisiacich.

READ  Obmedzenia UK Covid: Vedci odsudzujú „nebezpečné a neetické“ plány na opätovné otvorenie

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close