Svet

V nedeľu bolo infikovaných 22 ďalších, testovaných bolo necelých tisíc ľudí – Domov – Správy

Ako uvádza Ministerstvo zdravotníctva SR na svojej webovej stránke, 99 ľudí je hospitalizovaných s COVID-19 v nemocniciach alebo je u nich podozrenie, že 78 z nich ochorenie potvrdilo. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 11 ľudí a sedem pacientov potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie. Počet aktívnych prípadov na Slovensku je v súčasnosti 1 763. Na Slovensku doteraz prekonalo koronavírus 2 836 ľudí.

Okres Bratislava po nedeľnom testovaní eviduje 11 nových prípadov ochorenia. V okrese Trnava odhalili testy štyri infikované, v okrese Prešov tri. Okres Michalovce má dva nové prípady a jeden pribudol v okresoch Hlohovec a Púchov. Medzi nimi je osem žien a 14 mužov vo veku od 11 do 79 rokov.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas je momentálne v preventívnom zateplení. TASR to potvrdila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková. Počas tohto týždňa budú testovať COVID-19.

V preventívnej karanténe je aj minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO), ktorý bol v kontakte s pozitívnou osobou testovanou na COVID-19. Je zamestnancom Ministerstva zdravotníctva SR, členom rady epidemiológov, infektológov a pracovníkov verejného zdravotníctva. Vo štvrtok s ním strávili na zastupiteľstve niekoľko hodín.

V okresoch Bratislava, Senec a Pezinok od nedele do 30. septembra
zakazuje organizovanie hromadných akcií vonku pre viac ako 500 osôb alebo v interiéri pre viac ako 250 ľudí. Povolená nie je ani organizácia podujatí v čase od 23. do 6. hodiny, s výnimkou svadieb do 150 osôb. Zakázané budú aj návštevy nemocníc a interiérov pobytových zariadení sociálnej starostlivosti. Výnimkou zo zákazu sú hromadné akcie, ktorých všetci účastníci budú mať na začiatku podujatia negatívny test na COVID-19, ktorý nie je starší ako 12 hodín.

Kollárov ochrankár mal pozitívny test

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) bol v kontakte s ochrankárom, ktorý má COVID-19. Informuje o tom spravodajský portál Webnoviny.sk, Obojok pre portál uviedol, že sa dal okamžite testovať a výsledok jeho testu bol negatívny.

„Len čo som sa to v piatok popoludní dozvedel, bol som v Nemocnici svätého Michala a čakal som na testy, bolo mi doručené v sobotu a pokračujem v práci,“ uviedol predseda Národnej rady Slovenskej republiky. Kollár ukázal aj výsledok testu, ktorý bol negatívny.

Zamestnanec Bratislavského samosprávneho kraja sa nakazil

Jeden zo zamestnancov Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) mal pozitívny test na výskyt koronavírusu. Informovala o tom hovorkyňa BSK Lucia Forman v tlačovej správe. „BSK okamžite spustil sériu testov a opatrení. Pozitívne testovaný zamestnanec zostáva v karanténe,“ uviedla hovorkyňa s tým, že fungovanie úradu je zabezpečené, avšak zamestnanci i verejnosť musia počítať s tým, že automatický snímač meria ich teplota pri vstupe.

READ  Írska nacionalistka Sinn Fein vyhrala vo voľbách v Severnom Írsku historické víťazstvo

Predseda BSK Juraj Droba uviedol, že kraj robí všetko pre to, aby zabránil šíreniu vírusu. „Najskôr otestujeme všetkých kolegov, ktorí prišli do kontaktu s pozitívne testovaným zamestnancom. Výsledky ich testov sú zatiaľ negatívne,“ uviedol s tým, že BOD dôkladne dezinfikuje všetky oblasti a obmedzili sme tiež pohyb ľudí. „Samozrejmosťou je nosenie závesov, ktoré sú v župe povinné od minulého týždňa,“ doplnil Droba, podľa ktorého pozitívne testovaný kolega nemá históriu cestovania a je príkladom dodržiavania hygienických opatrení. „Bohužiaľ, stále sa nakazil od niekoho, kto nebol taký zodpovedný. Preto, prosím, nepodceňujme toto riziko,“ uzavrel Droba.

Pozitívny test mal aj zamestnanec ministerstva

Zamestnanec Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR mal pozitívny test na COVID-19. TASR to potvrdil Michal Dyttert, riaditeľ MIRRI Communications. Podľa neho sa nikto z vedenia ministerstva s infikovaným zamestnancom osobne nestretol.

„Identifikovali sme všetkých zamestnancov, ktorí sa s ním stretli, požiadali sme ich, aby sa zaregistrovali na CovidPass a išli na testovanie. Zatiaľ pracujú z domu v domácej karanténe,“ vysvetlil Dyttert.

Koronavírus v modranskej škôlke

Deti a zamestnanci z Materskej školy na Partizánskej 88 v Modre sú v karanténe do 12. septembra. Informuje o tom mesto Modra na sociálnej sieti s tým, že epidemiologické vyšetrenie z nedele potvrdilo ochorenie COVID-19 u dieťaťa, ktoré navštevovalo materskú školu.

Karanténne opatrenia nariadil Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave. Vedenie škôlky zároveň informovalo zriaďovateľa, rodičov detí navštevujúcich jasle a zamestnancov o vyhlásení karantény a o povinnostiach z toho vyplývajúcich. Podľa magistrátu medzi ne patrí sledovanie vášho zdravia (náhly výskyt aspoň jedného z príznakov – horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť) a v prípade príznakov kontaktujte telefonicky svojho lekára a podstúpte odber biologického materiálu.

Ľudia v karanténe musia zostať v domácej izolácii, zdržať sa sociálnych kontaktov, cestovania, účasti na iných vzdelávacích činnostiach ako sú formy elektronického vzdelávania alebo sa zdržať inej práce ako práce v domácej izolácii. „Budú testovaní zamestnanci a deti. Pred vstupom detí a zamestnancov do materskej školy bude vykonaná dôkladná dezinfekcia všetkých priestorov školy,“ vyhlasuje mesto.

Triedna karanténa na základnej škole v Trnave

Od pondelka je v objednanej karanténe celkovo päť učiteľov a jedna trieda základnej školy (ZŠ) na ulici Maxima Gorkého v Trnave. Podľa hovorkyne mesta Veroniky Majtanovej mal jeden člen pedagogického zboru v nedeľu pozitívny test na COVID-19.

„Vedenie školy spolupracuje s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Trnave, ktorý už má všetky zistené kontakty zo školského prostredia. Škola sa bude riadiť predpismi hygienikov,“ uviedla zástupkyňa mesta Trnava Eva Nemčovská. Pre príslušnú triedu je poskytované online vzdelávanie.

READ  Zmrazenie na hranici: Tretí migrant prišiel o končatinu

Mesto Trnava vyzýva všetkých zamestnancov, študentov, ich rodičov a širokú verejnosť, aby nepodceňovali súčasný stav a dodržiavali súčasné opatrenia týkajúce sa prevencie koronavírusov. Je obzvlášť dôležité sledovať svoje zdravie a dodržiavať predpisy týkajúce sa nosenia ochranných rúšok.

V okrese Stará Ľubovňa bolo zatvorených päť škôl

V súvislosti s ochorením COVID-19 je od pondelka v okrese Stará Ľubovňa zatvorených päť škôl. Pre TASR to potvrdil primátor Starej Ľubovne Ľuboš Tomko s tým, že v pondelok zasadal aj okresný krízový štáb.

Tesne pred nástupom do školy 27. augusta sme nechali všetkých pedagogických a nepedagogických zamestnancov otestovať na COVID-19, pričom všetci mali negatívny výsledok. Minulý piatok a sobotu sa však potvrdili dva pozitívne prípady u pedagogických zamestnancov najväčšej základnej školy na Komenského ulici, ktorá má viac ako 600 žiakov a 80 zamestnancov, uviedol Tomko. Podľa neho išlo o učiteľov na druhom stupni, pričom sa podarilo zistiť blízke kontakty, a preto bola škola od pondelka zatvorená. Ako ďalej uviedol, od pondelka je z preventívnych dôvodov zatvorená aj Základná škola na Levočskej ulici.

Keďže žiaci spomínaných škôl navštevujú aj Základnú umeleckú školu Jána Melkoviča, po konzultácii s Úradom verejného zdravotníctva túto školu aj zatvorili.

Starosta mesta poznamenal, že jeden pozitívny prípad choroby COVID-19 sa objavil aj v Dome sv. Anny v sociálnom zariadení pre deti, mladých ľudí a dospelých so zdravotným postihnutím, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Gréckokatolíckeho biskupského úradu. Od pondelka je zariadenie zatvorené aj so Špeciálnou základnou školou sv. Anny, ktorá je jej súčasťou.

Rovnako v obci Plavnica, okres Stará Ľubovňa, začali zatvárať základnú školu, kde podľa starostu intenzívne pátrajú po blízkych kontaktoch, je tu totiž určité podozrenie.

Tomko dodal, že krízový štáb sa zaoberal aj zvýšenou testovacou kapacitou pre nový koronavírus. Pred Ľubovnianskou nemocnicou je zriadené zberné miesto, kde sa vykonáva intenzívne testovanie. Podľa starostu budú tí, ktorí budú označení ako blízke kontakty, testovaní tento týždeň a výsledky by mali mať najneskôr vo štvrtok (10.9.), Čo umožní ďalšie rozhodovanie.

Z preventívnych dôvodov sme zrušili aj väčšie kultúrne podujatia, ktoré sa mali v meste Stará Ľubovňa organizovať v septembri, a uvidíme, ako sa situácia bude ďalej vyvíjať, uzavrel Tomko.

Materská škola Haburská v Bratislave zostáva zatvorená, v rizikovej zóne sú ďalšie školy

V bratislavskej mestskej časti Ružinov zostane MŠ Haburská 4 zatvorená do 13. septembra. Dôvodom je pozitívne testované dieťa na COVID-19, ktoré chodilo do materskej školy počas posledného prázdninového týždňa. Pozitívny test mali aj jeho dvaja spolužiaci. Na výsledky ďalších detí a zamestnancov materskej školy sa stále čaká. Informoval o tom starosta Ružinova Martin Chren na sociálnej sieti s tým, že do rizikovej zóny pre nový koronavírus vstúpili v pondelok aj ďalšie ružinovské školy.

READ  Americký prezident Biden posiela svojho vyslanca OSN do Kene

„V Základnej škole (ZŠ) Borodáčova a ZŠ Ostredková máme každý pozitívne testovaného rodiča detí. V základnej škole Borodáčova bolo potrebné z dôvodu menšej skupiny žiakov prispôsobiť vzdelávanie danej triedy dištančnej forme.“ žiakov v triede. V ZŠ Ostredková fungujú bez obmedzení, zvyšujú však pozornosť, “spresnil starosta.

V základnej škole Nevädzová mestská časť eviduje prípad pozitívne testovaného pedagogického zamestnanca. Niekoľko jeho kolegov zostáva v domácej karanténe a čakajú ich testy. Opatrenia uložené škole sa podľa Chrena zatiaľ netýkajú detí z tejto školy. „V Základnej škole Mierová máme jedného pozitívne testovaného žiaka. Ide o spolužiačku dieťaťa z Materskej školy Haburská 4, boli spolu posledný prázdninový týždeň v tejto materskej škole. Jeden prípad infekcie podľa pravidiel neznamená, že škola alebo učebňa by mali byť zatvorené, ale sprísňujú sa prevádzkové opatrenia, “vysvetlil starosta.

V inej ružinovskej základnej škole je podľa neho prípad pozitívne testovaného dieťaťa, ktoré v septembri ešte nenastúpilo do školy. Koncom leta však mohol mať kontakt s niektorými spolužiakmi. „Pretože však stále nedochádza k rozšíreniu vírusu z tohto zdroja, nie je dôležité pomenovať túto školu,“ hovorí starosta.

Vo všetkých týchto prípadoch podľa neho školy naďalej fungujú a ich riaditelia komunikujú s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva Bratislava a prijímajú opatrenia podľa manuálu ministerstva. Chren pripustil, že podozrenia na COVID-19 z dôvodu príznakov alebo kontaktu boli prítomné aj v ďalších dvoch materských školách. V jednom prípade je však už známy negatívny výsledok pedagogického zamestnanca. V druhom prípade išlo o kontakt učiteľa s osobou, ktorá mala kontakt s pozitívnou osobou. Učiteľ zostáva v domácej karanténe bez príznakov a čaká na testovanie.

„Viem, že tieto informácie môžu znieť strašne, ale prosím, ide o to, že veci fungujú tak, ako by mali, aby sme mali dobrý prehľad o situácii a aby sme okamžite podnikli príslušné kroky. So 7 000 deťmi a 1 000 zamestnancami našich škôl a škôlok , predstava, že nás koróna obíde, je len zbožné želanie. Bol by som oveľa nervóznejší, keby sme nemali žiadne informácie a režiséri neurobili nič, “uviedol Chren. Žiadal pravidlá, ako je umývanie rúk, udržiavanie odstupu od ľudí a nosenie závoja.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close