Svet

V Rumunsku našli ukradnuté vzácne knihy od Galileiho alebo Newtona

Rumunská polícia v stredu objavila množstvo cenných kníh vrátane prvých vydaní Galileo Galilei a Isaaca Newtona, ktoré v januári 2017 ukradli zo skladu v Londýne.

Oznámili to v piatok polícia a Úrad EÚ pre justičnú spoluprácu (Eurojust), píšu agentúry AP a AFP.

„Tieto knihy sú mimoriadne cenné, ale čo je dôležitejšie, sú nenahraditeľné a majú veľký význam pre svetové kultúrne dedičstvo,“ uviedol Andy Durham z metropolitnej polície. Nájdené knihy majú hodnotu viac ako 2,5 milióna GBP.

Políciu s asi dvesto vzácnymi knihami objavili policajti na tajnom mieste pod domom v rumunskom kraji Neamt.

Knihy boli ukradnuté zo skladu v západnom Londýne počas sofistikovanej lúpeže. Zlodeji vyrezali otvory v streche a plazili sa dovnútra, aby sa vyhli detektorom pohybu. Knihy potom naložili do vriec, ktoré vyliezli späť na strechu a unikli im.

Pri spoločnom policajnom vyšetrovaní v Londýne, Rumunsku a Taliansku, ktoré podporili Europol a Eurojust, vyšetrovatelia identifikovali 11 podobných krádeží po celej Británii, počas ktorých bol odcudzený majetok v hodnote približne 2 milióny £.

Podľa metropolitnej polície je za krádež zodpovedná rumunská zločinecká skupina. Vyšetrovanie v júni 2019 viedlo k sérii razií a zadržaniu 13 podozrivých osôb obvinených z krádeže vlámania vo Veľkej Británii. Podľa polície bolo 12 podozrivých priznaných a budú odsúdení v septembri.

READ  Frost, Braverman podporuje Liz Trussovú v pretekoch britských premiérov - Media

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close