Veda

Vedec, ktorý v 80. rokoch vyhlásil klimatický poplach, hovorí, že planéta sa otepľuje rýchlejšie, než sa očakávalocnn
,

Planéta je na ceste k otepľovaniu oveľa rýchlejšie, ako vedci predtým predpovedali, čo znamená, že podľa novej štúdie, ktorej spoluautorom je James Hansen, môže dôjsť k prekročeniu hlavného limitu globálneho otepľovania v tomto desaťročí. Prvý, kto verejne varoval pred klimatickou krízou v 80. rokoch.

In papierHansen a viac ako tucet ďalších vedcov, publikované vo štvrtok v časopise Oxford Open Climate Change, použili kombináciu paleoklimatických údajov vrátane polárnych ľadových jadier a letokruhov, klimatických modelov a pozorovacích údajov, aby dospeli k záveru, že Zem je veľmi citlivá na klímu. zmeniť ako predtým.

„Sme v počiatočnom štádiu klimatickej núdze,“ varovala správa a varovala, že otepľovanie „už sa pripravuje“ zvýši globálne teploty rýchlejšie, než sa očakávalo, čo bude mať za následok oteplenie o 1,5°C. Predindustriálne úrovne v roku 2020 a nad 2 °C pred rokom 2050.

Tieto zistenia prispievajú k mnohým nedávnym výskumom, v ktorých sa dospelo k záveru, že svet smeruje k 1,5 stupňu, čo je hranica, po prekročení ktorej sa účinky klimatických zmien – vrátane extrémnych horúčav, sucha a záplav – budú pre ľudí oveľa ťažšie adaptovať.

Niektorí ďalší vedci však spochybnili zistenia tohto dokumentu, že zmena klímy prebieha rýchlejšie, ako predpovedajú modely.

Hansen, riaditeľ Inštitútu Zeme na Kolumbijskej univerzite, je uznávaný klimatický vedec, ktorého svedectvo v americkom Senáte v roku 1988 prvýkrát pritiahlo globálnu pozornosť na zmenu klímy.

Predtým varoval, že na Zemi existuje energetická nerovnováha, keďže cez slnečné svetlo prichádza viac energie, ako je vyžarované do vesmíru.

Výsledné prebytočné teplo sa rovná 400 000 hirošimským atómovým bombám denne, pričom väčšinu energie absorbuje oceán, zistil Hansenov výskum pred desiatimi rokmi.

V tomto nedávnom článku Hansen a jeho spoluautori tvrdia, že energetická nerovnováha sa teraz zvýšila, čiastočne kvôli úspešnému úsiliu o jej riešenie. znečistenie ovzdušia časticami, najmä v Číne a prostredníctvom globálnych zákazov znečisťovania lodnou dopravou. Aj keď je tento druh znečistenia vážnou hrozbou pre zdravie, má aj chladivý účinok, keďže častice odrážajú slnečné svetlo od Zeme.

READ  Zdá sa, že súčasné vakcíny COVID chránia pred variantmi, tvrdí WHO Europe

Podľa dokumentu nerovnováha urýchli globálne otepľovanie s ničivými následkami, vrátane rýchleho nárastu hladiny morí a potenciálneho uzavretia dôležitých oceánskych prúdov v tomto storočí.

Podľa novín sa však otepľovanie nepodarilo obmedziť, čo si vyžaduje „mimoriadne opatrenia“.

Jej navrhované opatrenia zahŕňajú zdanenie znečistenia uhlíkom, zvýšenie jadrovej energie na „doplnenie obnoviteľnej energie“ a dôraznejšie opatrenia rozvinutých krajín na pomoc rozvojovým krajinám pri prechode na nízkouhlíkovú energiu. Správa zistila, že hoci je najvyššou prioritou podstatné zníženie znečistenia ohrievaním planéty, toto samo osebe nebude stačiť.

Kontroverznejší je návrh, že solárne geoinžinierstvo by mohlo byť klimatickým riešením. Účelom tejto technológie je ochladiť planétu odrazom slnečného svetla od Zeme alebo umožniť únik väčšieho množstva tepla do vesmíru. Dá sa to napríklad dosiahnuť vstrekovaním aerosólov do atmosféry alebo rozprašovaním častíc soli na oblaky, aby boli viac odrážajúce.

Zástancovia tvrdia, že solárne geoinžinierstvo by mohlo byť potenciálne dôležitým nástrojom na boj proti globálnemu otepľovaniu, ale kritici varujú pred neočakávanými následkami vrátane dopadov na zrážky a monzúny, ako aj „šoku z ukončenia“, ak by sa geoinžinierstvo náhle zastavilo a uvoľnilo sa zastavené otepľovanie.

Zistenia novín sú znepokojujúce a prichádzajú v čase, keď svet zažíva bezprecedentné teplo. Tento rok je na dobrej ceste byť najteplejším v histórii, pričom každý mesiac od júna láme rekordy v najteplejšom mesiaci.

Ale zatiaľ čo veda je jasná, že rýchlosť globálneho otepľovania sa zvyšuje, myšlienka, že k nemu dochádza rýchlejšie, ako predpovedajú modely, je kontroverzná.

„Zistenia sa veľmi líšia od hlavného prúdu,“ povedal Michael Mann, popredný klimatický vedec na Pensylvánskej univerzite.

V e-maile CNN povedal, že zatiaľ čo sa povrch Zeme a jej oceány otepľujú, údaje nepodporujú tvrdenia, že tempo sa zrýchľuje. „Ako rád hovorím, pravda je dosť zlá!“ povedal Mann. „Neexistuje žiadny dôkaz, že modely nedostatočne predpovedajú otepľovanie spôsobené ľuďmi.“

READ  Ministerstvo zdravotníctva NY tvrdí, že pestúnka sfalšovala záznamy o očkovaní 1500 školákov

Spochybnil tiež úlohu znižovania znečistenia v trendoch otepľovania, pričom uviedol, že celkový účinok je veľmi malý, a varoval, že solárne geoinžinierstvo je „bezprecedentné“ a „potenciálne veľmi nebezpečné“.

„To, či je možné dosiahnuť cieľ 1,5 °C, je vecou politiky, nie klimatickej fyziky,“ povedal Mann.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close