Veda

Astronómovia objavili prvú „bublinu galaxií“ širokú miliardu svetelných rokov vesmírne novinky

Táto bublina je 10 000-krát širšia ako galaxia Mliečna dráha a nachádza sa 820 miliónov svetelných rokov od našej vlastnej galaxie.

Medzinárodný tím astronómov objavil prvú „galaktickú bublinu“, nepredstaviteľne obrovskú kozmickú štruktúru vzdialenú miliardu svetelných rokov, o ktorej sa predpokladá, že ide o fosílny relikt hneď po Veľkom tresku.

Podľa vedcov, ktorí objavili tento objav, je bublina viac ako 10 000-krát širšia ako galaxia Mliečna dráha. publikovaný Jeho zistenia z tohto týždňa.

„Táto fenomenálna bublina je fosília z čias Veľkého tresku pred 13 miliardami rokov, keď sa sformoval vesmír,“ povedal člen tímu Cullen Howlett z Matematicko-fyzikálnej školy Queenslandskej univerzity vo štvrtok zverejnených pozorovaniach.

„Ani sme to nehľadali, ale štruktúra je taká masívna, že siaha až k okrajom oblasti oblohy, ktorú sme analyzovali,“ povedal Howlett v rozhovore, ktorý zverejnila University of Queensland.

„Prevyšuje mnohé z najväčších známych štruktúr, ako je Sloan Great Wall a Bootes Supercluster, ktoré sú v skutočnosti súčasťou tejto bubliny,“ povedal.

„Ešte neuveriteľnejšie je to, že je to na našom dvore,“ dodal.

Bublina je vycentrovaná asi 820 miliónov svetelných rokov od našej vlastnej galaxie, v tom, čo astronómovia nazývajú blízky vesmír.

Táto fotografia vydaná 7. septembra 2023 zobrazuje 3D znázornenie galaxie „Bubble“ zafarbené sivou farbou. Obrázok ukazuje polohu galaxie s malou bielou bodkou umiestnenou mimo bubliny vpravo v bielom oblaku [Frederic Durillon and Daniel Pomarede/Animea Studio/CEA/ AFP]

Howlett povedal, že objav poskytuje jasnejší obraz o rýchlosti rozpínania vesmíru a zistenia by mohli spôsobiť revolúciu v kozmológii.

„Naša analýza naznačuje, že pretože táto bublina je oveľa väčšia, ako sa očakávalo, vesmír sa rozšíril oveľa viac, ako sa pôvodne predpokladalo,“ povedal.

„Teraz sme blízko k veľkej zmene v oblasti kozmológie, kde možno bude potrebné prehodnotiť celé modely vesmíru.“

„Veľké nič“

Člen tímu a astrofyzik Daniel Pomarède z Francúzskej komisie pre atómovú energiu povedal, že bublinu galaxií možno považovať za „guľový obal so srdcom“.

READ  Naozaj potrebujem vakcínu, ak mám nízke riziko?

Vo vnútri tohto srdca je Bootsova superkopa galaxií, obklopená obrovskou prázdnotou, niekedy označovanou ako „Veľké nič“.

Škrupina obsahuje mnoho ďalších nadkopy galaxií, ktoré už veda pozná, vrátane masívnej štruktúry známej ako Sloan Great Wall.

Pomarede povedal, že objav bubliny, ktorý je opísaný v jeho spoluautorovom výskume, publikovanom tento týždeň v časopise The Astrophysical Journal, bol „súčasťou veľmi dlhého vedeckého procesu“.

Objav tiež potvrdzuje jav, ktorý prvýkrát opísal v roku 1970 kanadsko-americký kozmológ – a budúci laureát Nobelovej ceny za fyziku – Jim Peebles.

Predpokladal, že v prvotnom vesmíre – vtedy dusenej horúcej plazme – vírenie gravitácie a žiarenia vytváralo zvukové vlny nazývané baryónové akustické oscilácie (BAO).

Keď sa zvukové vlny vlnili plazmou, vytvárali bubliny.

Asi 380 000 rokov po Veľkom tresku sa tento proces zastavil, keď sa vesmír ochladil, čím sa zmrazil tvar bubliny. Ako sa vesmír rozširoval, bubliny sa zväčšovali, podobne ako iné fosílne pozostatky z doby po Veľkom tresku.

Astronómovia predtým v roku 2005 zaznamenali známky BAO pri pohľade na údaje z blízkych galaxií. Ale podľa výskumníkov je novoobjavená bublina prvou známou akustickou osciláciou jedného baryónu.

Astronómovia nazvali svoje bubliny Ho’oleilana – čo znamená „vysielanie šelestov prebúdzania“ – názov odvodený od havajského kúzla stvorenia.

Názov pochádza od hlavného autora štúdie Brenta Tullyho, astronóma z University of Hawaii.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close