Hlavné správy

„Viedli sme veľkú vojnu“: Grécko bráni reakciu na požiar

Atény, Grécko (AB) – Najhoršie požiare v Grécku boli v utorok uhasené, pretože tamojší veliteľ civilnej obrany bránil hasičské úsilie s tým, že všetky zdroje boli vrhnuté do boja proti tomu, čo označil za najväčšiu výzvu hasičov.

Nicos Hartalias uviedol, že úrady „skutočne urobili to, čo mohli ľudia urobiť“ proti popáleninám, ktoré zničili desaťtisíce hektárov (akrov) lesa a stovky domov, zabili dobrovoľného hasiča a spôsobili útek viac ako 60 000 ľudí. Ďalší dvaja hasiči boli s ťažkými popáleninami na jednotke intenzívnej starostlivosti.

„Riešili sme jedinečnú situáciu, keď sme hasili 586 požiarov za osem dní počas najhoršieho počasia, aké sme za posledných 40 rokov nevideli,“ povedal Hartalias na tlačovej konferencii. V histórii požiarnej služby nikdy neexistovala kombinácia týchto nepriaznivých faktorov.

Grécko zažilo najhoršiu vlnu horúčav od roku 1987, ktorá vysušila jeho lesy. Ďalšie susedné krajiny ako Turecko A Taliansko čelí rovnakej teplote a požiar sa rýchlo šíri.

Silné sucho a teplo – obe súvisiace s klimatickými zmenami – vyvolali v lete na západe USA požiare. A v severnom Rusku a na Sibíri.

Vedci tvrdia, že spaľovanie uhlia, ropy a zemného plynu nepochybne spôsobí zmenu klímy Riadi vážne udalosti. Iba prostredníctvom intenzívnej analýzy údajov môžu vedci priamo spojiť udalosť so zmenou klímy, ale očakáva sa, že k takýmto katastrofám dôjde častejšie.

V Grécku najhorší požiar, ktorý v utorok ešte stále horel, bol v severnej časti druhého najväčšieho ostrova krajiny Evia, ktorý je spojený s pevninou severne od Atén a je obľúbenou dovolenkovou destináciou obyvateľov gréckej metropoly.

S požiarom bojuje takmer 900 hasičov, 50 pozemných posádok a viac ako 200 vozidiel, informovali hasiči. Patria sem skupiny z Ukrajiny, Rumunska, Srbska, Slovenska, Cypru a Poľska – súčasť rozsiahlejšej medzinárodnej reakcie na žiadosť Grécka o pomoc.

READ  Rada bezpečnosti uznáva slovenského Kubiša ako nového líbyjského veľvyslanca

V utorok leteckú podporu v Evii poskytlo 14 helikoptér, z toho tri zo Srbska, dve zo Švajčiarska a dve z Egypta. Evine lesné požiare, na rozdiel od mnohých v USA, horeli v oblasti, kde sa zbiehali dediny a lesy.

Harthalias uviedol, že všetky Evine hasičské jednotky ubúdali, ale hasiči strážili obvod ohňa, najmä v zhluku desiatok dedín evakuovaných z ostrova v posledných dňoch. Nadmerný dym z ohňa však často znižuje viditeľnosť na nulu, takže je pomoc lietadlovým silám pre lietadlá veľmi nebezpečná.

Podľa údajov a satelitných snímok o lesných požiaroch v EÚ bolo v Evii spálených 49 000 hektárov (121 000 akrov) – najhoršie škody spôsobené nedávnymi požiarmi v Grécku.

V krajine v oblasti južného Peloponézu, ktorú v utorok popoludní nariadili nové evakuácie, horí niekoľko požiarov. Asi 400 hasičov, vrátane tímov z Českej republiky a Británie, uhasilo požiar z niekoľkých krajín piatimi vrtuľníkmi a lietadlami s odletom z 23 krajín.

Príčina požiaru prebieha vrátane súdneho vyšetrovania vrátane prepojenia na trestné činnosti. Niekoľko podozrivých z požiaru bolo zatknutých.

„Neviem, či existuje nejaký organizovaný hasičský plán, nie je to moja práca,“ povedal Hartalias na tlačovej konferencii. Jeho „pocit“ ale je, že v tesnej blízkosti mohlo byť spôsobených najmenej sedem alebo osem požiarov, prinajmenšom s plameňmi v blízkosti starovekej Olympie.

V utorok bol muž, ktorý minulý týždeň úmyselne podpálil aténsky park, odsúdený na päť rokov väzenia.

Obyvatelia a miestni predstavitelia v Evii sa sťažovali na nedostatok pristávacích lietadiel v počiatočných fázach.

Hartalias tvrdil, že keď Evia začala horieť, úrady už čelili ďalším veľkým výzvam. Na severnom predmestí Atén horel veľký požiar, ktorý prinútil tisíce ľudí k evakuácii, a ďalší zamieril cez dediny smerom k starovekej Olympii – najväčšiemu archeologickému nálezisku na Peloponéze, kde sa pred viac ako 1000 rokmi staroveké olympijské hry konali.

READ  Liga majstrov: Ivan Kmotrík ml. hovorí o diskriminácii Slovanov

„Každý stratený domov je tragédiou pre nás všetkých. Je to nôž v našom srdci,“ povedal.

Na otázku, či je spokojný s hasičským úsilím krajiny, Hartalias odpovedal: „Očividne po takej katastrofe neexistuje uspokojenie. Ale všetky sily, ktoré sme mali, pozemné aj vzdušné, boli okamžite poslané do ohňa.

„Musíme zistiť, či sme mohli urobiť niečo iné,“ povedal. „Každopádne sme mali veľkú vojnu a straty boli medzi tými, ktorí v nej bojovali, nie medzi civilistami.“

Grécke úrady vyzývajú záchranárov, aby v lete vydali varovanie pred evakuáciou desiatok dedín a štvrtí. V roku 2018 zabil smrteľný požiar v pobrežnej osade pri Aténach viac ako 100 ľudí, z ktorých niektorí požiaru unikli a pokúšali sa fajčiť cez more.

Kritici tvrdia, že zameranie vlády na evakuáciu dedín odradilo miestnych vzdelaných dedinčanov od pomoci hasičom a viedlo k ďalšiemu ničeniu majetku.

Grécka centrálna pravicová vláda prisľúbila odškodnenie pre všetkých postihnutých lesnými požiarmi a rozsiahle úsilie o opätovnú výsadbu nahradených zhorených stromov.

Majitelia zničených alebo poškodených domov dostanú odškodné až 150 000 eur (176 000 dolárov), uviedol predseda vlády Giorgio Mitsodakis na mimoriadnom zasadnutí vlády v utorok.

Na juhozápade Turecka posádky v utorok uhasili dva požiare vrátane požiaru kief v stredisku Potramin Kumusluk v pobrežnej provincii Mugla. Starosta Bodrumu uviedol, že požiar je blízko uhasenia a nehrozia žiadne obytné oblasti.

Hasiči medzitým rýchlo uhasili nový požiar v lese v istanbulskej štvrti Zariar.

___

Baffidis bol nahlásený z gréckeho Gondiasu.

___

Sledujte všetky príbehy AP súvisiace so zmenou klímy na https://apnews.com/hub/climate.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close