Hlavné správy

Víkend: Warholova slávna Marilyn Monroe sa chystá zapísať do histórie

Veľkosť písma:A|A+

Festival už nie je blízko, ale ak chcete objavovať slovenskú hudbu, pozrite sa na Radio_Head Awards, jediné odovzdávanie hudobných cien v krajine počas tohto víkendu.

Môžete si nájsť interpreta alebo skladbu a môžete ju počúvať počas celého víkendu. Sú tu Odporúčané a typy.

V ďalšej poznámke je vyznačená geografia Svetový deň vody Dňa 22. marca. Zameriava sa na podzemné vody v roku 2022, a preto tento týždeň začneme veľkolepé zhrnutie Slovenska príbehom o vode a týmto skečom.


Cestovanie

Do Medzibodrožia prilietajú vtáky

Začiatkom týždňa sa slovenskí ornitológovia SOS / Bird Life vrátili do Medzibodrožia, chránenej vtáčej rezervácie na východnom Slovensku, aby po roku opäť začali so zavlažovaním mokradí.

Ornitológovia plánujú potopiť 10 hektárov močiarov. Bez tejto akcie by inak z oblasti zmizlo veľa druhov vtákov.

Medzibodrožie si v priebehu rokov vybudovalo kolónie rôznych vtákov, medzi ktoré patrí volavka čiernokorunovaná a horkastá. „V minulom roku si tam prvýkrát hniezdo postavil kormorán malý,“ uviedol pre TASR Newswire Modage Rebel zo SOS / Bird Life Slovakia. Ako dodal, po prvý raz na Slovensku bola vybratá lokalita na výstavbu hniezda pre kravy.

Tradícia zaplavovania piatich izolovaných mokradí medzi mestami Somotor a Strážne sa začala v roku 2013. „Vodu čerpáme zo Somotorského kanála a Južného Radského kanála,“ povedal ornitológ. Zaplavenie mokradí trvá dva týždne, čo je čas, kedy začínajú prilietať prvé druhy volaviek.

Oblasť Medzibodrožia, ktorá sa rozprestiera medzi okresmi Trebišov a Michalovce, bola vyhlásená za chránené územie v roku 2008.

READ  Ďakujem Slovensku Tchaj-wan za masky zastavením 10 000 dávok vakcíny

Krátke cestovanie:


čl

Warholova Marilyn je na predaj v aukcii

Portrét Marilyn Monroe s portrétom Andyho Warhola „Shot Sage Blue Marilyn“ sa stane jedným z najdrahších umeleckých diel 20. storočia, aké sa kedy predali na aukcii.

Tržby sa v máji odhadujú na 200 miliónov dolárov.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

„Marilyn Andyho Warhola je absolútnym vrcholom amerického popu a prísľubom amerického sna o prijatí viery, slabosti, celebrít a portrétu naraz,“ povedal Alex Rotor z dražiteľa Christie’s. Warhol’s je jedným z najlepších Marilyniných obrazov všetkých čias, dodal.

Warhol, ktorého rodičia dnes prišli do Spojených štátov z východného Slovenska, začal na svojich obrazovkách pracovať po Monroeovej smrti v auguste 1962. Svoj zrak najprv niekoľkokrát rozvinul v pestrých farbách. O dva roky neskôr vyvinul vysoko prepracovanú a časovo náročnú sieťotlačovú techniku ​​a vytvoril obmedzený počet portrétov hollywoodskej legendy.

„V skutočnosti bola táto technika taká tvrdá, že sa k nej už nikdy nevrátil, no napriek tomu sa obraz vpálil do vizuálneho slovníka dejín umenia,“ povedala Christie.

Christie získala tento obraz od Thomas and Doris Amman Foundation Zurich, ktorá bude profitovať z predaja. Nadácia pomáha zlepšovať životy detí na celom svete.

Ďalšie kultúrne novinky

festival: Vystúpi Hip Hop Legend Grand Master Pohoda 2022.

kostol: Obnovený kostol v Špore pri poľských hraniciach sa stane kultúrnym centrom.

múzeum: 1517 V Bratislave sa otvára múzeum na oslavu reformácie.


Podujatia v Bratislave

pred 170 rokmi

Chcete mať svoj historický portrét?

O štarte fotenia sa návštevníci Slovenského národného múzea v Bratislave dozvedia v nedeľu 27. marca.

Tomáš Schiller (Aeternus Pictures) ich vracia do roku 1851, kedy Angličan Frederick Scott Archer vynašiel mokrý koloidný proces, ranú fotografickú techniku.

READ  Vera Pav hovorí, že Írky sa kvalifikujú na majstrovstvá sveta, ak budúci týždeň zdolajú Slovensko a Gruzínsko.

The UdalosťV Café Múzeum o 15:00 bude výstava „Ignác Schächtl a Šechtlovci – Od kolodiového procesu k digitálu (1865 – 2021)“.

Rodina Šechtlovcov pôsobí vo fotobiznise už viac ako 150 rokov. Ich štúdio bolo v minulosti jedným z najpopulárnejších v Česko-Slovensku

Video //www.youtube.com/embed/MiAhPIUno1o

Predstavenie trvá do 22. mája. 25., 26. a 29. marca však podľa Národného múzea neotvorí. webové stránky.

Čo je ešte v Bratislave:

  • A Charitatívny operný koncert V Bratislave sa bude konať 25. marca s cieľom získať financie pre Človeka v Ohrození na pomoc ľuďom postihnutým vojnou na Ukrajine.
  • Radio_Head Awards sa uskutoční 25. a 26. marca. Skontrolovať to Realizmus.
  • KonvergenciaMedzinárodný festival izbovej hudby prebieha v Bratislave do 27. marca.

Víkendové čítanie

Čo ak má všetko v živote zmysel?

Marine Karnokurskej, 17-ročnej, ktorá ako prváčka zmaturovala na jednej z najlepších bratislavských škôl v roku 1957, ostali slzy v očiach, keď jej povedali, že jej nedovolili ísť na univerzitu.

Jej snom bolo študovať bengálčinu, ale možnosť pokračovať v štúdiu jej bola odopretá kvôli odporu jej otca Paula voči komunistickému režimu pri moci.

Zákaz ísť na vysokú školu nebol zďaleka jediným bolestivým zvratom v jeho živote, no keď sa slovenskému divákovi prihovára doma v Bratislave, všetko, čo sa mu prihodilo, opisuje ako jeden prúd energie. Stala sa úspešnou sinologičkou, prekladateľkou čínskej filozofie a beletrie, spisovateľkou vedeckých prác a dohodla si stretnutie so svojím druhým manželom.

„Všetko v mojom živote má svoj zmysel,“ hovorí 81-ročný slovenský psychológ.

Ešte jedno čítanie: Túlavé sochy Bratislavy.


To je všetko. Pripojte sa ku mne opäť budúci piatok. Majte pohodový víkend! – Peter

Máte nejaké tipy? Petra môžete zastihnúť na [email protected]

READ  Prvá fáza chrípky sa začína v piatok

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close