Svet

Vysvetlenie: Čo je vo francúzskom návrhu zákona proti „islamu“?

Autor Om Maratha
| Naí Dillí |

Aktualizované: 18. decembra 2020 14:55:29 hod


Macron čelí znovuzvoleniu v roku 2022 a odborníci tvrdia, že sa odvoláva na francúzskeho pravicového voliča po tom, čo tento rok čelil sérii volebných strát. (Súbor)

Streda, francúzsky kabinet Navrhla návrh zákona zameraného na „radikálny islam“. – Aj keď pojem „islamistický“ nie je súčasťou textu. Návrh zákona, známy ako zákon na „posilnenie republikánskej politiky“, dostane v januári Národné zhromaždenie, komora, ktorá je pod parlamentom.

Predseda vlády Jean Costex neuviedol, že „nejde o text proti náboženstvu alebo proti moslimom“, ale proti radikálnemu islamu, pričom uviedol, že jeho účelom je „rozdeliť francúzsky ľud od seba“.

Návrh zákona prichádza po sérii teroristických útokov v posledných rokoch. Napriek tomu, že sa nejaký čas pripravuje, považuje sa to za reakciu na októbrovú popravu učiteľa Samuela Pattiho. To vyvolalo obavy, že by to mohlo poškodiť najväčšiu francúzsku moslimskú komunitu v Európe.

Čo by mal navrhovaný zákon urobiť?

Plánuje množstvo opatrení vrátane reforiem školského vzdelávania, prísnejších obmedzení mešít a kazateľov a pravidiel proti nenávistným kampaniam online, ktoré majú zabezpečiť, aby moslimské deti neodchádzali.

Prijatím zákona je zrejmé, že francúzske mešity zvýšili dohľad nad svojimi činnosťami, ako je financovanie. V rozpore s „republikánskymi politikami“, ako je rodová rovnosť, môže vláda dohliadať na výcvik imámov s väčšími právomocami uzatvárať bohoslužby, ktoré dostávajú verejné dotácie. Umiernení vodcovia komunity, na ktorých sa zameriava extrémistický „butch“, sa môžu uchádzať o ochranu.

Podľa francúzskeho sekulárneho práva majú vládni zamestnanci už zakázané zobrazovať „zjavné“ náboženské symboly, ako napríklad kríž alebo hidžáb. Zákaz sa teraz rozšíri na všetky subdodávateľské verejné služby nad rámec vládnych agentúr Ekonóm.

Podľa France 24 bude existovať zákaz domáceho vzdelávania pre deti staršie ako tri roky, ktoré znemožňuje rodičom vstúpiť do podzemných islamských štruktúr.
Lekári, ktorí vydávajú „osvedčenia o panenstve“, môžu byť pokutovaní alebo uväznení. Úradom bude zakázané udeľovať povolenia na pobyt viacerým žiadateľom. S manželmi budú úradníci radnice pred svadbou pohovorovať osobitne.

Za nenávistné výroky online budú zavedené prísne pokuty. Považuje sa za priamu náhradu za vraždu, ktorá bola zameraná v online kampani pred zabitím babičky.

Aká je reakcia?

Návrh zákona je ostro kritizovaný zo zahraničia. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý sa v posledných mesiacoch ostro stavia voči francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, označil navrhovaný zákon za „otvorenú provokáciu“.

Veľký imám Macron, najvyšší egyptský duchovný, označil komentáre al-Azhar za „rasistické“. Macron nedávno povedal: „Nedovolím, aby niekto povedal, že Francúzsko alebo jeho vláda podporuje protimoslimský rasizmus.“

Domáci odborníci tvrdia, že Macron získava drvivú podporu francúzskeho voliča, ktorý sprísnil kontrolu nad terorizmom, ktorý za posledných osem rokov zabil viac ako 200 ľudí. V nedávnom celonárodnom prieskume sa 79% respondentov zhodlo na tom, že „islam je vo vojne s Francúzskom“.

Kritici varovali, že návrh zákona môže spájať islam s politickým hnutím a odcudziť francúzskych moslimov. Členovia komunity napriek tomu zákon podporili, napríklad predseda francúzskej rady moslimského vyznania. Tele Postupujte podľa expresu popísaného v telegrame

Prečo je to politicky dôležité?

Macron čelí znovuzvoleniu v roku 2022, tvrdia odborníci Apeluje na pravicových voličov vo Francúzsku Po tom, čo tento rok čelil sérii volebných strát. Prezident čelí odporu Navrhovaný zákon o globálnej bezpečnosti.

V máji tohto roku skupina ľavicových poslancov z jeho La Repubblica n marca! Strana (LREM) zlyhala a strana stratila absolútnu väčšinu v Národnom zhromaždení. V júni dosiahol LREM v komunálnych voľbách zlé výsledky.

READ  5 indických sestier dojčilo vo väzení deti

Macron, ktorý svoju politiku označuje za „ani pravú, ani ľavú“ – bol v Socialistickej strane do roku 2009 – čelí výzve pravicovej političky Marine Le Penovej, ktorá prehrala voľby v roku 2017 a viedla obvinenie proti komu? Za to, že tvrdo nezasahujete proti islamu.

📣 Indický expres je teraz v telegrame. Kliknite Pripojte sa k nášmu kanálu tu (indianexpress) Zostaňte informovaní o najnovších témach

Pre všetky najnovšie Vysvetlené správy, Stiahnite si tamilčinu Aplikácia Indian Express.

© Indian Express (P) Limited

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close