Svet

WHO tvrdí, že exodus zdravotníckych pracovníkov z chudobných krajín sa zhoršuje

ŽENEVA 14. marca (Reuters) – Chudobné krajiny čoraz viac strácajú zdravotníckych pracovníkov v prospech bohatších, pretože sa snažia znížiť stratu vlastného personálu v dôsledku pandémie Covid-19, niekedy aj aktívnym náborom, uviedla v utorok Svetová zdravotnícka organizácia.

Trend opúšťania sestier a iného personálu z častí Afriky alebo juhovýchodnej Ázie za lepšími príležitosťami v bohatších krajinách Blízkeho východu alebo Európy prebiehal už pred pandémiou, ale globálna konkurencia sa zohriala, uviedla zdravotnícka agentúra OSN. .

„Zdravotnícki pracovníci sú chrbtovou kosťou každého zdravotného systému a napriek tomu má 55 krajín s najslabším zdravotným systémom na svete nedostatočné počty a mnohé prichádzajú o svojich zdravotníckych pracovníkov v dôsledku medzinárodnej migrácie,“ povedal generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. .

Odvolával sa na nový zoznam postihnutých krajín WHO, ktorý od zverejnenia posledného v roku 2020 pridal ďalších osem štátov. Sú to: Komory, Rwanda, Zambia, Zimbabwe, Východný Timor, Laos, Tuvalu a Vanuatu.

Najnovšie aktualizácie

Pozrite si ďalšie 2 príbehy

Jim Campbell, riaditeľ oddelenia zdravotníckych pracovníkov WHO, novinárom povedal, že pre krajiny na zozname WHO sú dôležité bezpečnostné opatrenia, aby sa „mohli obnoviť a zotaviť sa z pandémie bez dodatočných strát pracovníkov v dôsledku migrácie“.

Približne 115 000 zdravotníckych pracovníkov na celom svete zomrelo na Covid počas pandémie, ale mnohí opustili svoje povolanie v dôsledku vyhorenia a depresie, povedal. Na znak krízy sa od začiatku pandémie organizujú protesty a štrajky vo viac ako 100 krajinách vrátane Británie a Spojených štátov.

„Ak chceme obyvateľom zabezpečiť prístup k starostlivosti, musíme chrániť pracovnú silu,“ povedal Campbell.

Na otázku, ktoré krajiny priťahujú viac pracovníkov, odpovedal, že konkurencia medzi bohatými krajinami OECD a krajinami Perzského zálivu, ale aj medzi africkými krajinami, sa zintenzívnila.

READ  Remišová: Chápem, že Kollár sa hnevá, ale môj názor je jasný

WHO tvrdí, že nie je proti pracovnej migrácii, ak je správne riadená. V roku 2010 vydala dobrovoľnú Univerzálny kódex postupov Medzinárodný nábor zdravotníckych pracovníkov a vyzýva svojich členov, aby ich nasledovali.

hlási Emma Farge; Strih Alison Williams

Naše štandardy: Thomson Reuters Trust Principles.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close