Veda

Záhadné vtáčie stopy v Afrike predchádzajú existenciu vtákov: Science Alert

Výskumníci sa bližšie pozerajú na niektoré fosílie vtáčej stopy v Afrike, ktoré sú staré asi 210 miliónov rokov.

Tieto stopy sú do istej miery záhadou: Dokonca ani fosílie predkov raných vtákov sa neobjavia ďalších 60 miliónov rokov.

Tieto stopy boli objavené veľa rokovAle tím z University of Cape Town tu v Južnej Afrike chcel urobiť komplexnejšiu analýzu fosílií, ktoré boli v skutočnosti odobraté zo štyroch rôznych miest v oblasti.

Pri konkrétnom pohľade na nápisy nájdené na mieste Mafutseng, ktoré pozostávali z 80-metrovej (262-stopovej) dráhy, vedci dokázali identifikovať dva rôzne typy (alebo morfotypy) stôp. Trisauropodiscus Sociálna trieda – Tak sa prvýkrát dali tieto vtáčie trojprsté stopy.

„Naše zistenia ukazujú, že existujú dva odlišné morfotypy Trisauropodiscus, z ktorých jeden sa podobá stopám vytvoreným vtákmi.“ Napíšte Geológovia Mienga Abraham a Emese Bordi vo svojom článku.

Vedci tvrdia, že prvý morfotyp predstavoval veľké, dlhé nohy s prstami, ktoré boli blízko seba. Tieto stopy sa nelíšia od akéhokoľvek iného typu fosílnych stôp, AnomoepusO ktorom sa vedci domnievajú, že ho zanechal špecifický typ dinosaura.

Pokiaľ ide o druhý typ, tieto stopy boli v priemere polovičné a boli širšie ako dlhé, pričom prsty boli štíhlejšie. Tento morfotyp je skôr záhadou – ale veľmi sa zhoduje s modernými vtákmi.

Fotografia vedľa mapy hĺbky falošných farieb typického výtlačku: prvý morfotyp (vľavo) v porovnaní s druhým (vpravo). (Abraham a kol., ešte jeden2023)

Výskumníci sa domnievajú, že stopy spadajúce do druhej kategórie morfotypov zanechali raní predkovia vtákov. Inými slovami, fosílne záznamy ukazujú, že dinosaury mohli začať vykazovať niektoré črty podobné vtákom veľmi skoro.

„Tieto stopy z južnej Afriky pochádzajúce z obdobia neskorého triasu sú veľmi podobné stopám kenozoika a moderným stopám vtákov, čo potvrdzuje konvergentnú pedálovú morfológiu neskorých druhohorných archosaurov a silne demonštruje, že morfológia nôh podobná vtákom Pôvod je najmenej ~ 210 miliónov rokov starý,“ Napíšte Výskumník.

READ  Nový výskum ukazuje, že T. rex môže mať 2 rovnako desivé druhy súrodencov

Stále zostáva vyriešiť záhadu, ktoré prastaré zviera vlastne zanechalo tieto stopy, no vedci sa domnievajú, že to musel byť nejaký druh trojprstý archosaurus – vetva evolučného stromu, ktorá nám dnes zanechala vtáky aj krokodíly.

Zatiaľ čo hľadanie fosílie, ktorá nám môže povedať viac o zvierati zodpovednom za tieto stopy, pokračuje, výskum ponúka fascinujúci pohľad späť stovky miliónov rokov – a ako sa odvtedy vtáky vyvíjali.

„Fosílne stopy možno použiť na odhad starovekej diverzity, etológie a evolučných trendov,“ Napíšte Abrahám a Bordi.

„To je obzvlášť užitočné pre hlboké časové intervaly, počas ktorých skorá história skupiny zvierat závisí od obmedzeného fosílneho kostrového materiálu.“

Výskum bol publikovaný v r ešte jeden,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close