Svet

Zaznamenajte skorý štart Tokijského Cherry Blossoms

TOKIO: Japonsko oznámilo oficiálny začiatok sezóny kvitnutia čerešní v Tokiu v utorok (14. marca), o 10 dní skôr ako zvyčajne, čo znamená skorý začiatok, ktorý sme predtým videli len dvakrát.

V posledných rokoch meteorológovia v krajine čoraz viac spájali skoré rozkvety so zmenou klímy a teploty v Tokiu boli v posledných dňoch nezvyčajne mierne.

Oficiálne záznamy o kvete čerešní v Tokiu siahajú 70 rokov dozadu a jemné bielo-ružové kvety sa objavili až v roku 2021 a začiatkom roku 2020, uviedla meteorologická agentúra.

Japonská sakura alebo sezóna čerešňových kvetov je horúčkovito očakávaná miestnymi obyvateľmi aj návštevníkmi a oznámenie o začiatku tokijskej sezóny bolo ohlásené hlavnými spravodajskými kanálmi a vysielané naživo.

Kvety sa tradične aranžujú pod stromami na hanami, párty, pikniky a niekedy aj kvetinové oslavy.

Verejnosť však bola požiadaná, aby počas pandémie neorganizovala večierky, a turistov, ktorí zvyčajne vstupujú do krajiny na sezónu, vyhnali prísne uzávery hraníc.

Hranice sa znovu otvorili vlani v októbri a tokijské parky oznámili, že milovníci kvetov sa budú môcť voľne zhromažďovať prvýkrát od roku 2019.

Sezóna je vyhlásená na základe postupu kvetov na signálnom strome v tokijskej svätyni Jasukuni, kde sa predstaviteľ Japonskej meteorologickej agentúry postavil pred médiá a divákov, aby to oznámil.

„Dnes, 14. marca, týmto oznamujeme, že v Tokiu rozkvitnú čerešňové kvety,“ uviedol v oznámení, ktoré prišlo o šesť dní skôr ako minulý rok.

„V marci sme videli niekoľko horúcich dní,“ povedal predstaviteľ a dodal: „Úlohu mohla zohrať aj zmena klímy.“

Kvety všadeprítomného kmeňa Chili-Yoshino, ktorý tvorí viac ako 90 percent čerešní pestovaných v Japonsku, trvajú len týždeň a objavujú sa súčasne v danej oblasti, pretože stromy sú klonmi rovnakého druhu.

„Gratulujem k kvitnutiu!“, zakričal člen publika po oficiálnom vyhlásení za búrlivého potlesku.

READ  Koronavírus: Havarijný stav v Českej republike obmedzí vzdelávanie a voľnočasové aktivity

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close