Zábava

Zdeněk Jirásky colma il gap generazionale con Už ťa nemilujem

– Český regista sa vracia na Varšavský festival, aby predstavil svoje posledné dielo Sui limiti della rebellione e la libertà researchata dalle generazione più giovani

Tento článok je dostupný v angličtine.

český režisér Zdeněk Jiráský Chystá sa vydať svoj najnovší celovečerný film na svetovej scéne, Už ťa nemilujemIn Varšavský filmový festival) na medzinárodnej súťaži (6. – 15. októbra). Toto nie je Jiraskiho prvé vystúpenie na festivale; Uviedol svoj kriticky uznávaný debut, Kvetné puky [+leggi anche:
recensione
scheda film
]
Tam 2012. Pokračujeme od jeho nedávnej dobovej drámy Kristoff [+leggi anche:
recensione
trailer
scheda film
]
Jiráský teraz so svojou novou ponukou skúma žánre coming-of-age a road-movie.

(l’articolo continua qui soto – inf. publicaria)

Už ťa nemilujem Sleduje cestu dvoch mladých mužov. Trinásťročný Marek prechováva k matkinmu priateľovi hlbokú nenávisť a uverejňuje na internete odvážne videá. Jej odvaha padne do oka Tereze, ktorú mnohí považujú za „vzorové“ dievča z dobrej rodiny. Títo dvaja, ktorých spája spoločná túžba po vzbure, umocňujú svoje činy a vytvárajú nebezpečné situácie pre svoje videá. Teresin odvážny návrh na útek z domu ich posúva ešte viac do nebezpečenstva a vedie ich k fingovanej scéne únosu s Marekom ako vinníkom. Po konfrontačnom telefonáte Terezinej matke si dvojica uvedomí, že sa nemôžu držať späť. Utečú vlakom a skončia v špinavom byte na predmestí Bukurešti, kde kradnú jedlo. Ale ako sa ich pocit nezávislosti zmenšuje, zápasia s tvrdou realitou osamelosti, zúfalstva a mätúcej dezilúzie. Príbeh, ktorý sa začína falošným únosom, sa čoskoro zmení na vyčerpávajúcu cestu do neznáma, plnú ciest vlakom a nečakaných útekov.

V tomto filme hrali herci Daniel Zeman, Maisa Kolmanová, Anita Krausová (Kristoff), Marion Midasová (Nikdy sme neboli moderní [+leggi anche:
recensione
trailer
intervista: Matěj Chlupáček e Miro Šifra
scheda film
]
) a Rega Tersi (Muž so zajačími ušami [+leggi anche:
trailer
intervista: Martin Šulík
scheda film
]
) Michael ČernýZnámy svojou prácou aBCDeFGHi-JONESTOWN, pôsobil ako kameraman. Jiraski zvolil malý súbor, aby zabezpečil dynamiku a spontánnosť, najmä preto, že niektoré scény sú založené na interakciách v reálnom čase s neznámymi ľuďmi, s ktorými sa stretávajú hlavné postavy, stvárnené mladými neprofesionálmi. Pri objasňovaní svojho prístupu Jiraski poznamenáva: „Príbeh, zameraný na dve deti na ceste, je zostavený v realistických konvenciách. Uprednostňovali sme tvorivú slobodu. Fascinovala ma záhadná povaha dospievania a ich snaha o nezávislé myslenie a autonómiu. Vzhľadom na spontánnosť našich mladých hercov bola improvizácia častá. Naším prvoradým cieľom je zachytiť skutočnú autentickosť a autentickosť a objasniť akékoľvek myšlienky kázania.

Slovenský výrobca Silvia Panáková, ktorý zastupoval Arena Film Productions, uviedol, že film bol navrhnutý tak, aby zarezonoval u mladšieho publika a ponúkol autentické zobrazenie dospievania a generačných rozdielov, ktoré sú vlastné dnešnej spoločnosti. Príbeh, ktorý využíva pokročilé technológie fotoaparátu využívajúce súčasné spôsoby vyjadrovania, ktoré sú rozšírené medzi dnešnou mládežou. Techniky zahŕňajú nahrávanie zvuku na diaľku a princíp „samofilmovania“ prostredníctvom smartfónov, vrátane cestovania, selfie a sociálnych médií, ktorých cieľom je vykresliť intímne a živé tablo reality. Režisér vyjadril túžbu preklenúť generačnú priepasť, osvetliť všadeprítomné pocity odcudzenia a prázdnoty, ktorým mnohí čelia, a zároveň zachytiť podstatu výziev modernej doby, ktoré siahajú za hranice strednej Európy.

Už ťa nemilujem Produkoval I/O Post (Česká republika), koprodukovali Arena Film Production (Slovensko) a Tangaj Production (Rumunsko). Projekt podporili Český filmový fond, Slovenský audiovizuálny fond, Česko Ústecký kraj a Sony Europe.

(l’articolo continua qui soto – inf. publicaria)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close