Hlavné správy

Budúci prezident USA by nemal zasahovať do záležitostí Hongkongu, tvrdí Lam

Lama obvinil úradujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa z opakovaného zasahovania do hongkonských záležitostí, pričom pripomenul americké sankcie uvalené na ňu a ďalších vysokých predstaviteľov Hongkongu v auguste. „Dúfam, že sa vrátia do normálu a uznajú, že vzťahy musia byť postavené na vzájomnom rešpekte a spolupráci,“ povedal Lam.

Sankcie USA boli uvalené v reakcii na čínsky zákon o národnej bezpečnosti v Hongkongu, ktorý vstúpil do platnosti koncom júna. Zákon mal zabrániť aj prodemokratickým protestom, píše AP. USA zároveň zrušili osobitné postavenie, ktoré dávalo Hongkongu výhody v obchode s USA.

Vláda USA podporovala demokratických aktivistov počas protestov, podľa ktorých je zákon o národnej bezpečnosti v rozpore s princípom „jedna krajina, dva systémy“, pripomína AP. Podľa kritikov zákon obmedzil slobody Hongkongu a je v rozpore s dohodou Číny s Britániou pri ovládnutí územia v roku 1997. Láma sa v piatok stretol s najvyššími predstaviteľmi Čínskej komunistickej strany, ktorí s jej vedením súhlasili a uviedli, že hongkonská vláda obnovila poriadok a oživil ekonomiku.

READ  V USA bolo zatknutých päť čínskych agentov, ktorí prenasledovali odporcov Pekingu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close