najnovšie správy

Coronavirus: ZMOS skúma elektronickú komunikáciu v miestnej samospráve

Asociácia miest a obcí Slovenska (ZMOS) začína ďalší prieskum starostov.

Preskúma použitie foriem elektronickej komunikácie, ktorá sa ukázala ako dôležitý prostriedok riešenia agendy autonómnymi vládami počas pandémie nového koronavírusu. Združenie sa bude zaujímať aj o to, ako obce v súčasnosti komunikujú s obyvateľmi a ich zamestnancami. TASR informoval Michala Kaliňáka, generálneho riaditeľa kancelárie ZMOS.

Elektronická komunikácia podporuje mestá a dediny počas každého rozhodnutia, od iniciatívy k rozhodnutiu. Vyšetrovanie sa preto zameriava na výkon verejnej moci elektronickými prostriedkami a tiež reaguje na súčasnú situáciu.

„V prieskume sa ZMOS opýta napríklad starostov a starostov, v akej forme poskytujú obce elektronické komunikácie na účely výkonu verejnej moci. Bude nás tiež zaujímať, či obce vytvárajú úradné elektronické dokumenty a či informačný systém používaný obcami umožňuje rôzne spôsoby doručenia, “uviedol Kaliňák.

ZMOS si tiež želá vedieť, či informačný systém, ktorý obec používa, umožňuje vytvorenie zaručeného prevodu papierových dokumentov a vytvorenie zaručeného ustanovenia o prevode papierových dokumentov v elektronickej podobe. Prieskum bude zahŕňať aj kvantifikáciu postojov respondentov, ak použitý informačný systém umožňuje napríklad vypracovanie doložky o zákonnosti a vymáhateľnosti, alebo ak typy príslušných dokumentov umožňujú vytvorenie súbor finančnej kontroly.

V súvislosti so súčasnou pandémiou nového koronavírusu a obmedzeniami vyplývajúcimi zo situácie bude združenie skúmať spôsoby použitia aplikácií občanmi. Okrem toho, aké spôsoby komunikácie medzi občanmi a administratívnymi pracovníkmi obce alebo mesta uprednostňujú komunitu. „V prieskume tiež zisťujeme, či mestá a obce už poskytujú živé vysielanie svojim obyvateľom na zasadnutí rady prostredníctvom obecnej televízie, internetu alebo miestnych médií,“ uviedol Kalinak.

Zber údajov sa začal vo štvrtok a bude pokračovať do 29. mája na vzorke 600 respondentov. Závery prieskumu budú zahŕňať aj klasifikáciu údajov známych ako druhá úroveň, aby ZMOS poznal postoje starostov a starostov podľa jednotlivých krajov a veľkostných kategórií obcí.

koronavírus

Nová pandémia koronavírusov sa rozšírila z Wu-chanu do Číny. Doteraz bolo na Slovensku nakazených 863 ľudí.

Koronavírus zodpovedný za COVID-19 je nový kmeň vírusu a ochorenie je kvapôčková infekcia. Odhadovaná doba inkubácie ochorenia je 2 až 14 dní, ale môže byť dlhšia. Každý deň, ONLINE, sledujeme najnovší vývoj doma aj vo svete.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás.
Vďaka vám tiež existujú bezplatné médiá a nezávislá žurnalistika.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close