Svet

Domestikácia osla v Afrike pred 7 000 rokmi: Štúdia DNA

Muž jazdí na somárovi po zaplavenej ulici v pakistanskom Jacobabad po silných dažďoch. Foto: Amir Qureshi / AFP/File
Zdroj: AFP

Nová funkcia: Správne skontrolujte správy pre teba ➡️ Objavte blok „Odporúčame pre vás“ a užívajte si!

Napriek ich histórii ako nenahraditeľného bremena na prepravu tovaru a ľudí bol skromný somár dlho nepochopený.

Vedci však vo štvrtok urobili veľký krok vpred pri objasňovaní pôvodu tohto druhu podrobnou genetickou analýzou 238 starých a moderných somárov, pričom zistili, že mohli byť domestikované pri jedinej udalosti vo východnej Afrike pred 7000 rokmi.

Článok publikovaný v časopise Science je výsledkom medzinárodnej spolupráce vedenej Evelyn Todd v Centre pre ľudskú biológiu a genetiku v Toulouse vo Francúzsku.

„Osly sa potom rozšírili po Eurázii od ~2500 pred Kristom a subpopulácie strednej a východnej Ázie sa rozlišovali medzi ~2000 a 1000 pred Kristom,“ napísal tím.

Nakoniec sa línie z Európy a Blízkeho východu prepletali do západoafrickej populácie somárov.

Na druhej strane sa predpokladá, že kone, ich konské sesternice, boli domestikované dvakrát – prvýkrát na západných eurázijských stepiach pred 6000 rokmi.

Čítaj viac

USA vracajú Egyptu starožitnosti

Dávaj pozor na: Kliknite na „Pozrite si prvé“ na karte „Sledované“, aby ste videli novinky YEN.com.gh vo svojom spravodajskom kanáli!

Analýza DNA osla zahŕňala tri Jenny (samice) a šesť Jackov (samcov) zo starovekého rímskeho náleziska vo Francúzsku.

Autori naznačujú, že Rimania vyšľachtili vylepšené krvné línie mulíc na produkciu somárov, ktoré boli nevyhnutné na udržanie vojenskej a ekonomickej sily ríše.

Somáre boli nevyhnutné pre rozvoj starovekých spoločností a dôležité v krajinách so strednými a nízkymi príjmami, ale stratili svoje postavenie a využitie v moderných priemyselných spoločnostiach, čo možno vysvetľuje, prečo ich veda zanedbáva.

Zdroj: AFP

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close