Technológie

Grécko | Valného zhromaždenia

Kiriakos Mitsotakis, predseda vlády Grécka, pozorujúc, že ​​slová sa nikdy nezhodujú so skutkami a že úspechy nikdy nespĺňajú očakávania, „je to, akoby OSN nebola dostatočne jednotná.“ Zdôraznil, že je potrebné riešiť klimatické zmeny a riadiť migráciu, povedal, že súčasný prístup medzinárodného spoločenstva k obom otázkam „ukazuje neschopnosť zosúladiť rétoriku s politikou“. Leto 2023 bolo najhorúcejšie v histórii a štáty naďalej hovoria – namiesto toho, aby konali – o riešení kľúčových faktorov regulárnej migrácie alebo implementácii existujúcich nadnárodných dohôd. Pripomínajúc svoj prejav zo septembra 2022, že katastrofické účinky zmeny klímy sa čoskoro stanú normou, trval na tom, že – o 12 mesiacov neskôr – „žiaľ, prišla nová norma“. Požiare, horúčavy a zosuvy pôdy zachvátili južnú Európu, Afriku a Stredozemné more. Pokiaľ ide o Grécko, v meste Evros to nie je také jasné, kde dva týždne horel najväčší požiar zaznamenaný v Európskej únii, ktorý spálil oblasť väčšiu ako New York.

Hoci poznamenáva, že „klimatická kríza nie je alibi pre všetko“, veda je jasná – tieto hrozby poháňajú vyššie teploty v dôsledku globálneho otepľovania. „Toto je nová realita klimatických zmien,“ poznamenal. Opisujúc národné snahy o prijatie zelených technológií a investovanie viac do obnoviteľnej energie, zdôraznil, že zatiaľ čo svet sa zaviazal k dlhodobému zmierňovaniu, medzinárodné spoločenstvo je „kolektívne vinné za to, že nekladie dostatočný dôraz na krátkodobé prispôsobenie“. “. Vyzval preto na vytvorenie globálneho fóra, ktoré by mohlo poskytnúť prístup k novému financovaniu na podporu takejto adaptácie „skôr, než bude príliš neskoro“. Okrem toho zdôraznil potrebu zdieľať technológie v oblasti pokročilého predpovedania a modelovania, aby bolo možné presne predpovedať, „odkiaľ pochádzajú povodne a kam idú požiare“.

Poukázal tiež na to, že Grécko je na čele globálnej migračnej krízy a poskytuje útočisko a ochranu státisícom utečencov a žiadateľov o azyl. „Grécko bude vždy otvorenou a ústretovou krajinou pre tých, ktorí utekajú pred prenasledovaním a násilím,“ zdôraznil, „a pre ekonomických migrantov hľadajúcich novú budúcnosť pomocou legálnych kanálov.“ Hoci je Grécko domovom mnohých voľných pracovných miest, musí ich obsadiť podľa vlastných podmienok – nie vytvorených zločineckými gangmi. Preto musí medzinárodné spoločenstvo spolupracovať na riešení základných príčin migrácie, boji proti obchodovaniu s ľuďmi a vytváraní legálnych ciest pre pohyb. To zahŕňa aj náročné politické, sociálno-ekonomické a klimatické podmienky v krajinách pôvodu, povedal: „Nikto nechce opustiť svoj domov a riskovať tisíce kilometrov ďaleko za prácou.“

Povedal o vzťahu svojej krajiny k Türkiye – rozdiely týkajúce sa vymedzenia námorných zón v Egejskom mori a vo východnom Stredomorí sú veľmi dôležité – ktoré možno vyriešiť podľa medzinárodného práva, najmä Charty Organizácie Spojených národov z roku 1982. Morská strana. Obe krajiny dosiahli značný pokrok v normalizácii vzťahov a je v ich spoločnom záujme pokračovať v tejto ceste. Na Cypre zdôraznil, že hlavným problémom je „nezákonná invázia a okupácia“ v rozpore s Chartou Organizácie Spojených národov. Zdôraznil, že táto otázka zostáva prioritou vlády a že Grécko bude naďalej podporovať snahy OSN o uľahčenie obnovenia rokovaní na základe príslušných rezolúcií Bezpečnostnej rady.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close