IIHF – Tatarova taktika dominuje u Poliakov

Musíte si myslieť, že Poľsko je unavené z toho, že je v zápasoch blízko, ale nie je schopné generovať veľa útokov.

Po utorkovej kľúčovej prehre 4:2 s Francúzskom Poľsko v stredu zaostalo proti Slovensku a prehralo ďalšiu tesnú prehru, tentoraz o skóre 4:0. Hra bola 2:0 až do niekoľkých neskorých zásahov Slovenska proti vyčerpanému poľskému tímu.

Morálne víťazstvá sú z času na čas vítané, ale to skutočné vyhrá Poľsko. Poliaci sú s jedným bodom zo štyroch zápasov na konci B-skupiny, dva body za Kazachstanom, pričom obe strany sa stretnú 20. mája. Tamojší výsledok by mohol rozhodnúť, ktorému z dvoch tímov hrozí vypadnutie.

„Bola to veľmi ťažká prvá tretina, bolo to veľmi rýchle,“ povedal kapitán Poľska Christian Dziupinski. „Hrali dobrý hokej a my sme sa trochu prepadli. Bolo to 2:0, ale v druhom sme boli o niečo lepší, vypracovali sme si nejaké šance, ale ich brankár bol veľmi dobrý. Tretia tretina, trochu sme zariskovali a dali sme pár gólov.“

Slovensko víťazstvom skončilo v skupine druhé so ziskom 8 bodov pred Nemeckom a Lotyšskom.

Na dominantnom štarte Slovákov zanechal svoje odtlačky Thomas Tatar. O dve minúty Lucas Singel využil netrafenú palubovku Tatara, ktorý krásne rozvlnil sieť, no pri pokuse o strelu stratil kľučku. V brejku smeroval puk presne k Singelovi, ktorý narazil do odkrytej siete poľského brankára Tomasza Fusica.

Zostávalo 12 minút a Tatar, hrajúci na svojom siedmom svetovom šampionáte, sa rútil do úniku a dostal peknú strelu, ktorú Fusic ubránil. Fušic kopol na jeden zo svojich najlepších zákrokov aj Slovák Martin Pospíšil.

V polovici tretiny strelil Tatar svoj prvý gól a druhý bod v zápase, keď perfektnou rozohrávkou zadných vrátok presmeroval prihrávku Simona Nemca. Nemec podržal puk, upriamil pozornosť viacerých poľských hráčov a následne poslal prihrávku na široko odkrytého Tatara na kraji siete.

„Bolo to skvelé,“ povedal Tatar. „Tvrdo pracujeme a užijeme si spolu veľa zábavy. Som veľmi šťastný. Je to tímová práca a nemôžem byť vďačnejší.“

O dva góly sa Poľsko dostalo do presilovej hry na začiatku tretej, no, ako to už býva všade vo svete, Poľsko nedokázalo využiť. Poľsko bolo jediným tímom bez gólu v prevahe mužov, so známkou presilovej hry 0:13.

Hokejoví experti často hovoria o 2:0 ako o najhoršom vedení v hokeji, ale nikdy nemáte pocit, že by sa Poľsko v tomto prípade mohlo vrátiť. Slovensko dominovalo počas celého zápasu a prekonalo súpera 44:20. Samuel Hlavaj zastavil všetko prichádzajúce do shutoutu.

„Hrali sme dobre,“ povedal Poliak Marcin Kolus. „Vždy je úžasné hrať proti tímu takejto kvality. Bola to skvelá skúsenosť. Musíme hrať viac a zvyknúť si na úroveň hry, zvyknúť si na vyššie tempo. Učíme sa však rýchlo, dúfajme, že Učím sa. Ďalší zápas bude o niečo lepší.“

Fušič musel o 11:03 tretiny opustiť hru, keď zastavil tvrdú facku Petra Cehlárika, následne vykorčuľoval, aby zastavil odraz od hokejky Cingalu a niekoľko minút trpel očividnými bolesťami. David Zabolotny prišiel do siete Poľska s úľavou.

Slovensko spečatilo výhru s odstupom 12 sekúnd v tretine. Najskôr Cehlaric zvýšil na 3:0 na 17:22, keď puk zasunul pod tečúceho Zabolotného. Tatar asistoval pri góle na tento tretí bod zápasu.

Slovensko otvorilo MS prehrou 6:4 s Nemeckom a odvtedy vyhralo tri po sebe, vrátane jedného v predĺžení nad tímom USA. Tatar v stredu v Ostrave uznal proslovenský míting.

„Je to úžasné. Stavajú pre nás stánok a je skvelé hrať pred takými skvelými fanúšikmi,“ povedal. „Veľa z nich, zo Slovenska, z rôznych miest, nás sem prišlo podporiť. Bola to skvelá skúsenosť a dúfam, že si to užijú rovnako ako my.“