Svet

Indonézska škola oholila vlasy 14 dievčat po sťažnosti učiteľa na hidžáb

Jakarta (AFP): Škola na hlavnom indonézskom ostrove čiastočne oholila hlavy tuctu dievčat po tom, čo ich obvinili z nesprávneho nosenia islamských šatiek s hidžábom, uviedol v pondelok jej riaditeľ.

Aktivisti tvrdia, že moslimské a nemoslimské dievčatá boli roky nútené nosiť hidžáb v konzervatívnych častiach súostrovia s 270 miliónmi ľudí, ktoré v roku 2021 zakázalo školám takéto povinné obliekanie.

Neznámy učiteľ na štátnej strednej škole SMPN 1 v meste Lamongan na východe Jávy minulú stredu čiastočne oholil vlasy 14 moslimským dievčatám, povedal riaditeľ školy Harto, ktorý má ako mnoho Indonézanov rovnaké meno.

Hurto povedal, že škola sa ospravedlnila a učiteľ bol suspendovaný.

Povedal, že školáčky pod závojom nenosili vnútorné čiapky a bolo vidieť ich okraje.

„Študentky nemusia nosiť hidžáb, ale odporúča sa im nosiť vnútorné klobúky pre elegantný vzhľad,“ povedal Hardow pre agentúru AFP.

„Rodičom sme sa ospravedlnili a po mediácii sme dospeli k spoločnej dohode.“

Škola prisľúbila, že študentom poskytne psychologickú pomoc, povedal.

Skupiny pre ľudské práva vyzvali na prepustenie učiteľa.

„Prípad Lamongan môže byť najhrozivejší v Indonézii,“ uviedol vo vyhlásení Andreas Harsono, indonézsky výskumník z Human Rights Watch.

„Žiadni učitelia, ktorí ostrihali svojich študentov, zatiaľ neboli sankcionovaní. Školský úrad v Lamongane by mal tohto učiteľa potrestať, aspoň ho odstrániť zo školy a najať psychológov, aby sa vysporiadali s traumou medzi obeťami.“

Niektoré školáčky boli porezané, ak nenosili hidžáb správne, zatiaľ čo iné dostali penalizáciu alebo čelili vylúčeniu za to, že nenosili hidžáb, uviedla skupina v správe z roku 2021.

Indonézia uznáva šesť hlavných náboženstiev, existujú však obavy z rastúcej náboženskej neznášanlivosti v krajine s moslimskou väčšinou.

Problém so šatkami sa dostal na titulky v roku 2021 po tom, čo bola kresťanská študentka na Západnej Sumatre prinútená nosiť hidžáb v prípade opísanom ako „špička ľadovca“. – AFP

READ  „Padol veľký pop“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close