Svet

Cesta do Rwandy: Medzinárodné úsilie o ochranu ohrozených goríl

Nicky Zizaza z WJZ bol pozvaný rwandským veľvyslanectvom, aby sa vrátil do svojej domovskej krajiny na slávnostné vymenovanie Kwita Izina v roku 2023, čo zdôrazňuje záväzok krajiny chrániť ohrozenú populáciu goríl.

Baltimore — Pod obrovskou gorilou striebristou vyrobenou z bambusu som sedel medzi tisíckami zhromaždenými na festivale Quita Isina v roku 2023 na úpätí národného parku Volcanoes v Rwande.

Kwita Isina znamená v kinyarwandskom národnom jazyku „dávať meno“. Ochranné podujatie je inšpirované stáročnou tradíciou, v ktorej Rwanďania pomenúvajú svoje deti na ceremónii pred rodinou a priateľmi. Táto nová novodobá ceremónia je však venovaná pomenovaniu a ochrane vlani narodených ohrozených mláďat druhu gorily horskej.

Toto každoročné podujatie si získava celosvetové uznanie a priťahuje významné osobnosti ako Idris Elba, Kevin Hart, športovcov, filantropov a minulý rok King Charles. Všetci boli vybraní, aby pomenovali jednu z goríl, ktoré pomáhajú identifikovať a sledovať faunu.

Vnútrozemská východoafrická krajina, veľká približne ako Maryland a uznaná ako vojnová zóna počas genocídy proti Tutsiom v roku 1994, dokazuje, že krajina sa môže vrátiť späť.

Navštívil som pamätník genocídy, kde bolo viac ako 100 mojich príbuzných brutálne zavraždených susedmi a členmi komunity.

Ale bol som aj svedkom toho, ako sa Rwanda stáva prosperujúcim národom.

Takmer o 30 rokov neskôr sa rany pomaly hoja, pretože krajina pokračuje v napredovaní na svojej ceste zmierenia a jednoty. Východoafrické technologické centrum, krajina bola uznaná Svetovou bankou ako tretie najlepšie miesto na začatie podnikania v Afrike. Nazrel som aj do toho, ako si udržiavajú svoj status najčistejšej krajiny kontinentu.

Predtým, ako som sa vrátil do Charm City, absolvoval som gorilí trek, zážitok ako žiadny iný. Teraz je ten moment, ktorý mi utkvel v pamäti o majestátnych gorilách, ktoré krajina bojuje o ochranu.

Od začiatku slávnostného menovania bolo pomenovaných 374 goríl. Rwandu, kde žijú moji rodičia, som naposledy pracovne navštívil pred 12 rokmi.

Dostaňte sa za objektív s Nikki v tejto práci:


ZA OBJEKTÍVOM: Nicky Zisasa rozpráva o svojej špeciálnej ceste do Rwandy

READ  Čo znamená začlenenie Africkej únie do skupiny G20?

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close