svet

Iránsky ropný tanker sa blíži k Venezuele, Madurov režim sa obáva reakcie USA

Päť iránskych ropných tankerov sa blíži k Venezuele, ktorá nemá palivo, hoci má najväčšie ložiská ropy na svete.

Irán ponúka režim Nicolasa Madura akostný záchranné lano, píše denník Wall Street noviny.

Venezuelský minister obrany Vladimir Padrino v stredu povedal, že iránske ropné tankery sa stretnú s venezuelskou loďou a leteckou flotilou po príchode do národných vôd, čo ich bude sprevádzať, aby sa vylodili, keď sa americká flotila presunie do mora Karibik, uvádza AP.

Americké vojenské lode, vrátane torpédoborcov a iných vojnových lodí, tvrdia, že predstavitelia USA v Karibiku zabezpečujú, aby sa obchodníci s drogami nesnažili profitovať z koronárnej krízy.

Venezuela považuje prítomnosť americkej flotily za hrozbu, hoci USA neohlásili ani neuviedli, že sú na pokraji obrany iránskych ropných tankerov. Avšak Venezuela a Irán čelia hospodárskym sankciám zo Spojených štátov a podľa Wall Street Journal Washington hľadá spôsob, ako zastaviť dodávky iránskych výrobkov do Venezuely.

Venezuela hovorí o zločinoch proti ľudskosti

Očakáva sa, že ropné tankery dorazí do Venezuely v najbližších dňoch. Očakáva sa, že zásoby ropy zmiernia nedostatok paliva v krajine.

Je také zúfalé, že čerpacie stanice vo Venezuele vrátane hlavného mesta tvoria sériu dní.

Padrino porovnával dovoz iránskej ropy s humanitárnou pomocou v boji proti koronavírusom dodávaným Čínou a Ruskom. Venezuelský veľvyslanec pri OSN Samuel Moncandy povedal, že pokus o ich zatknutie by bol zločinom proti ľudskosti.

Hoci Venezuela má najväčšie ropné polia na svete, jej produkcia ropy za posledné dve desaťročia prudko poklesla, čo kritici režimu vinili z korupcie a nekompetentnosti socialistickej vlády.

Venezuelský priemysel tiež podpísal nedávne sankcie USA na odstránenie autoritárskeho prezidenta Madura z moci.

Irán by mohol vyvíjať tlak na Washington

Spojené štáty, rovnako ako takmer 60 ďalších krajín, uznávajú protivníka Madura Juana Guaida za legitímneho venezuelského vodcu.

Na stretnutí s novinármi na veľvyslanectve v Caracase v stredu iránsky veľvyslanec vo Venezuele obhajoval posilnenie obchodných vzťahov medzi týmito dvoma krajinami a zdôraznil, že vzťahy medzi Venezuelou a Iránom neprinášajú žiadne výsledky. osoba v nebezpečenstve.

Podľa AP predstavuje obchod s krajinami Latinskej Ameriky nielen príležitosť pre Irán naplniť prázdny poklad, ale aj prostriedok na vyvíjanie tlaku na Washington.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close