Zábava

Japonský jedinečný pohľad na populárnu kultúru

Japonská kultúra je viac než len abecedy, čajové obrady a obrazy hrdinských samurajov. Patria sem animácie a komiksy – známe ako anime a manga – a počítačové hry. Tie sú už na Slovensku známe vďaka festivalom zameraným na túto časť japonskej kultúry, napríklad Comics Salon a Animesho.

Japonská kultúra je viac než len abecedy, čajové obrady a obrazy hrdinských samurajov. Patria sem animácie a komiksy – známe ako anime a manga – a počítačové hry. Tie sú už na Slovensku známe vďaka festivalom zameraným na túto časť japonskej kultúry, napríklad Comics Salon a Animesho.

AnimeCrew, mimovládna organizácia s cieľom propagovať japonskú kultúru, organizuje tieto festivaly v spolupráci s Japonským veľvyslanectvom v Bratislave a ďalšími medzinárodnými festivalmi.

„Zameriavame sa na tri oblasti: zábavu, vzdelávanie a podporu slovenskej kreatívnej tvorby,“ povedal pre The Slovak Spectator Robert Zitan, hlavný koordinátor Comics Salónu, Animeshow a ďalších festivalov. „V prvom rade chceme pobaviť široké publikum. Snažíme sa podporovať slovenských tvorcov: organizujeme umelecké výstavy a súťaže animovaných filmov, podporujeme slovenských tvorcov, ktorí na Slovensku nemajú veľa iných možností. V tretej kategórii profesori a ľudia, ktorí sú aktívne v kontakte s japonskou kultúrou, organizujú prednášky alebo workshopy.Pozývame na darčekové predmety, kde sa ľudia môžu naučiť skladať origami alebo spoznať bojové umenia a organizujeme aj literárnu súťaž.

Zitan si nemyslí, že anime a manga sú na Slovensku populárne, ale len preto, že pochádzajú z Japonska.

„Manga je pre Slovákov rovnako zaujímavá ako iné komiksy,“ vysvetlil pre The Slovak Spectator. „Vo všeobecnosti sú komiksy bežnou súčasťou pop-kultúry, podobne ako filmy, hry a rôzne formy zábavy od západu po východ. Zvláštne to možno vnímať len tým, že komiksy tu za minulého komunistického režimu neboli. Ale najmä mladí to na Slovensku poznajú a milujú.

READ  Keď sa úchvatná modelka objaví v rannej televízii, Veronica Rajek rozjasní raňajky v odvážnych minišatách.

Potenciál týchto médií predviedli aj zábavné spoločnosti, ktoré s istým oneskorením dorazili aj na Slovensko. Takže teraz je možné sledovať kanály Animax a Jetix alebo si kúpiť komiksové magazíny, hovorí Žittňan.

AnimeCrew zorganizovala už päť komiksových salónov, ktorými sú festivaly japonskej animácie a kultúry a americké komiksové festivaly.

Festival, ktorý sa tento rok v Bratislave konal od 12. do 14. septembra, navštívilo viac ako 8 000 ľudí, čo je o 2 000 viac ako v roku 2007. Prvá anime show sa konala 23. februára v Bratislave a prilákala 1200 ľudí.

Organizátori sa rozhodli zorganizovať anime show zameranú výlučne na japonské anime.

„Chceli by sme dať väčší priestor niektorým špeciálnym sekciám, napríklad usporiadať súťaž animovaných filmov a venovať sa niektorým špeciálnym aspektom spojeným s tvorbou animovaných filmov, pretože v komiksovej stanici na to nie je priestor,“ povedal Zitan. povedal.

Druhá animeshow sa bude konať opäť medzi 13. a 14. marcom v Kultrnom dóme v Dúbravke. Na rozdiel od prvého podujatia bude festival v roku 2009 dvojdňový.

„Tentoraz budeme mať plné kultúrne fórum, aby sme dali väčší priestor na prednášky, a budeme mať druhé divadlo na premietanie filmov,“ Zittan. „Nebudú to len animované filmy; Filmy sa budú premietať aj v spolupráci s japonským veľvyslanectvom. Dva dni sú nabité filmami z Japonska, takže vo filmovej sekcii festivalu si každý nájde to, čo ho zaujíma.

Nebudú chýbať ani prednášky o japonskej kuchyni vrátane prípravy sushi, japonských bojových umení a japonskej hudby.

„Takže to nebude len anime, nebude to tradičná japonská kultúra,“ povedal Jitan.

V zozname hostí sú spisovatelia a cestovatelia.

„Hviezdou fantasy sekcie bude poľský fantasy spisovateľ Andrzej Sapkowski,“ povedal Žittňan pre The Slovak Spectator. „Slováci a Česi majú veľký záujem o fantasy.“

READ  České múzeum vracia pôvodnú Beethovenovu partitúru

Príležitosť pre slovenských tvorcov mangy

Manga teraz dostáva oficiálnu podporu v Japonsku. V máji 2007 vtedajší japonský minister zahraničných vecí a súčasný predseda vlády krajiny Taro Aso vyhlásil prvú medzinárodnú cenu Manga. Druhá súťaž zdvojnásobila počet príspevkov a prilákala 368 tvorcov zo 46 krajín.

Nedávno bola vyhlásená tretia súťaž s termínom na zaslanie diel manga v januári 2009, povedala pre The Slovak Spectator Zuzana Želinská z Japonského veľvyslanectva v Bratislave.

Veľvyslanectvo vyzýva Slovákov, aby sa prihlásili cez ambasádu alebo zaslaním prác priamo organizátorom do Tokia.

Táto súťaž je otvorená pre učiteľov mimo Japonska. Zlaté ocenenie získa tvorca najlepšieho diela a strieborné tri ďalšie. Štyria víťazi budú pozvaní do Japonska na približne 10 dní na slávnostné odovzdávanie cien.

Slovensko má veľa Japonska

Japonské veľvyslanectvo a Japonská nadácia okrem pomoci pri organizovaní festivalov anime, mangy a podobne pomohli priviesť na Slovensko japonského mímskeho umelca Makoto Inoue. V júli predviedol šou plnú farieb a elegantného pohybu, ktorá rozprávala príbeh o Niu, legendárnej bytosti z japonského folklóru.

Celý mesiac február je v Košiciach venovaný japonskej kultúre a záujemcovia o Japonsko môžu absolvovať prednášky o japonských bojových umeniach, bonsajoch, kaligrafii a japonských čajových obradoch.

V máji sa v bratislavskom Kine Mladosť koná päťdňový filmový festival, zatiaľ čo najväčšie davy ľudí na Slovensku prilákajú výstavy bonsajov a suseki.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close