Ekonomika

Jazdenie: Mercedes E-Class a Mercedes GLA – dva rôzne svety rovnakej značky

Slovenský dovoz značky Mercedes zorganizoval výlet okolo Záhoria a Myjavy.

Cieľom bolo nielen užiť si pekné úseky ciest, ale najmä spoznať dve modelové triedy vozidiel značky. Prioritou bolo ukázať novinárom facelifovanú triedu E. Trieda GLA však spočiatku priťahovala veľkú pozornosť. Trasa Roadtrip sa začala tradične v Bratislave. Cez Pezinskú Babu sme pokračovali cez Záhorie pod kopcom na Myjavu. Z Myjavy späť do Záhoria a cez Pezinskú Babu späť do Bratislavy. Zvolená trasa poskytla príležitosť vyskúšať dobré, kľukaté cesty a horšie kľukaté a priame cesty. Ideálny výber horšieho a lepšieho slovenského jazyka, navyše s peknými výhľadmi a možnosťami pre fotografiu.

GLA 35 AMG 4Matic – Keď kompaktné SUV požadujú vysoký výkon

Bol to GLA 35 AMG 4Matic. Auto s dlhým menom s dlhým zoznamom príplatkov, ale najmä s veľmi krátkym zrýchlením z 0 na 100 km / h (5,1 s). Športová verzia kompaktného SUV má dvojlitrový turbo motor s výkonom 306 koní a krútiacim momentom 400 Nm. Prenáša energiu na kolesá pomocou ôsmich-rýchlostnej automatickej dvojspojkovej prevodovky DCT.

Auto malo očarujúcu červenú farbu (designo patagonská červená) a gigantické 21-palcové kolesá AMG s pneumatikami s nízkym profilom. Neuveriteľne veľká veľkosť pre automobil z prémiovej nižšej strednej triedy. V spolupráci s veľkou maskou AMG však nepôsobili ako let. Naopak, najsilnejšie odrážali športové ambície vozidla.

Treba však povedať, že toto vozidlo je hlavne o ambíciách a štýle. Pretože nedokáže porovnávať s rovnako výkonným Mercedesom triedy A 35 AMG. Ľahkosť, hmotnosť a väčší predný povrch sú zodpovedné za všetko. Kým A-čko je divá včela, je to hlučná pasúca sa kôra.

Jediným dychom však dodávam, že v porovnaní s predchádzajúcou generáciou športovej GLA je vozidlo nielen väčšie a praktickejšie, ale je aj podstatne pohodlnejšie. A to aj na veľkých kolesách.

Trik je v adaptívnom podvozku, ktorý má úplne iný jazdný výkon medzi režimom pohodlia a režimom šport +.

Ďalším trikom je ostré riadenie a vynikajúce sedadlá v škrupine. Výpočet trikov by mal pokračovať rôznymi jazdnými režimami do režimu, ako je Drag Race, a určite by som chválil dvojspojkovú prevodovku. Až na to, že nebudem komentovať, pretože by som s ňou potreboval viac času. Aby si na mňa mohla zvyknúť a nepokúšať sa tlačiť autom dopredu pomocou karty, aj keď som o to nepožiadal. Myslím si, že auto riadilo vopred niekoľko veľmi odhodlaných ľudí, takže v zúfalom pokuse o ich uspokojenie sa im prevodovka snažila brutálne poradiť, aj keď to nebolo vôbec potrebné. Časom by sme sa určite určite posadili a pochopili, keď mám na dynamiku vážne.

Napriek všetkému auto sleduje. Z ohybu stúpa na nose a výrazne skôr ako v prípade triedy A s rovnakou špecifikáciou. Ani veľké disky ani pohon všetkých kolies nepomôžu. Pri zatáčaní sa nakláňa, s výraznejším pohodlným podvozkom. Športový SUV však jazdí tak športovo, ako aj veľmi pohodlne. Zároveň má štýl, ktorý doslova zje šošovky a výhľady.

READ  Tlaková expanzia bilaterálnych vzťahov medzi Iránom a Slovenskom

Roztrháva asfalt a krky na rovinách a môže dosiahnuť rýchlosť vzletu skutočne … rýchlo. Na roztrieštených okresných cestách s otvormi a dráhami sa odrazí, odskočí a odhodí kolesá, ale pri pohodlnom režime podvozku ani rozbitá cesta a veľké disky neznížia očakávanú úroveň pohodlia. Bolo to z príjemného prostredia, ktoré ma príjemne prekvapilo. A práve pohodlnejšie orientovaný podvozok môže byť dôvodom, prečo vozidlo pri športe nie je také očarujúce. Budúci majitelia však s týmto autom chcú iba pohodlný podvozok. Dizajn, otáčky a dynamika na priamej línii, prestíž a zároveň pohodlie na ceste ku koníčkom. A ak skutočne chcete ostré športové SUV, je tu GLA 45 AMG, ktorý vás určite presvedčí.

Nová trieda E – elektrifikácia, technológia a neuveriteľný výber špecifikácií

Nová trieda E prešla pred niekoľkými mesiacmi kompletným faceliftom. Získali nové svetlá, ktoré jasne posunuli dizajn vozidla. Vyzerá dynamickejšie, ostrejšie a najmä v matnej šedej farbe designo selenitu vyzerá rovno. Masky sa tiež zmenili a tiež sa zmenili svetlá vzadu.

Tieto významné zmeny však prichádzajú do Podkapoty.

Roadtrip sa zameriaval na ich vyskúšanie. Dovoz z Nemecka nám priniesol niekoľko mimoriadne zaujímavých špecifikácií. Z GLA som tlačil priamo do najuniverzálnejšieho a najväčšieho objemu.

Prvý majster, ktorý to vyskúšal, bol tento krásny terén s pneumatickým podvozkom, temne červenou metalízou (hyacintová červená) a označením 450 4MATIC. Pre mňa je to vrchol dňa. Aj pre krásnu farebnú kombináciu červeného kovu s bielym interiérom, drevom a hliníkom.

Nová trieda E má väčšie informačné displeje a zbrusu nový volant. Potrebujem nejaký čas, aby som si na to zvykla. Už však môžem povedať, že za súčasným volantom budem smutná. Pretože keď ste si zvykli na dotykové podložky na volante, mohli ste s nimi prakticky robiť všetko a nemuseli ste vziať touchpad do svojich rúk. Teraz sú touchpady odlišné a ovládacie prvky na volante sú viac.

Kľúčovou zmenou však nie je konštrukcia volantu alebo zmena ovládacích plôch, ale prechod na kapacitné snímanie držania ruky na volante. Dva senzory – jeden na prednej strane volantu a druhý na zadnej strane – monitorujú, či vodič drží volant oboma rukami, a podľa toho upravuje reakciu asistenčných systémov. Teória je dobrá, v praxi nebolo dosť času na dôkladnú kontrolu. Najmä kvôli tomu, že reakcie asistenčných systémov vo vyšších triedach Mercedes ma nikdy neobťažovali …

450 4MATIC má preplňovaný šesťvalec s benzínovým motorom Podkapotou v kombinácii s 9-stupňovou automatickou prevodovkou. V prípade potreby kombinuje 270 kW (367 k) benzínovej energie so 16 kW (22 k) elektrickej energie. Aj tu sa mi na prvý pohľad zdalo, že sa prevodovka snaží príliš tvrdo, ale časom sme si zvykli a celková symbióza motora, prevodovky a vodiča bola opojná. Dynamika, tlmený zvuk výkonného objemného motora, pohodlný podvozok a schopnosť zdvihnúť sukňu, aby vás neobťažovali ani veľké diery ani lesné cesty.

Ďalší pán pre holenie bol tiež z kategórie príjemných. Bolo to kupé triedy E. Podvozok skrýval slávny in-line šesťvalcový dieselový motor s výkonom 243 kW, čo je 330 koní a masívny krútiaci moment 700 Nm. Aj keď by sa dalo tvrdiť, že nafta nepatrí do kupé, silná nafta je iná cesta. Okrem toho robí vozidlo obdivuhodne dynamickým, priamo športovým a čo je dôležitejšie, reprezentatívnejším a pohodlnejším na dlhé cesty pre generála. S týmto sa nemusíte hanbiť, keď idete za obchodnými partnermi do golfového klubu. Je zrejmé, že ste úspešní, ale je tiež zrejmé, že vás nezastrelili a netrpíte futbalovým syndrómom. Štýl, elegancia, pohodlie a zároveň sila a dynamika aj v rohoch.

Zvyšok štartovacieho poľa pozostával z dvoch zdanlivo identických špecifikácií. Sedany triedy E s uvedenou matnou šedou dizajnovou farbou.

Autá mali tiež rovnaký interiér z hnedej kože. Jeden automobil bol však z kategórie dieselový a druhý z kategórie benzínový hybrid.

Prvý pán mal podkapotou dieselový štvorvalec schovaný pod označením 300d. Biturbo jednotka dodala 185 kW (245 k) pred faceliftom, po facelifte dodala 195 kW, čo je až 265 k. Okrem toho mu v prípade potreby pomôže EQ Boost s výkonom 15 kW a krútiacim momentom 220 Nm. Pre veľkú triedu E je to uvoľnená stredná cesta v oblasti motorizácie a ľahko nahrádza staršie šesťvalcové dieselové motory. Nemusíte sa obávať, šesťvalcová nafta prešla tiež dôkladnou prepracovaním a je pripravená na štart.

Veľa sa zmenilo, dizajn výfukového plynu, tlak vstrekovačov, ale ešte jedna zmena: Pred faceliftom mal motor elektrický asistent BSG, ktorý Mercedes označuje ako EQ Boost. Štartér-generátor pásu bol schopný spustiť vozidlo ticho cez pás s funkciou štart-stop. Podarilo sa mu tiež získať brzdnú energiu a potom dodať približne 16 kW a 250 Nm späť na kolesá, čím pomohol dieselovému motoru prekonať najmenej efektívne momenty.

Po facelifte je generátor štartérov ISG. Je integrovaný medzi spaľovacím motorom a automatickou prevodovkou priamo v telese prevodovky. Integrácia na osi pohonu zaručuje vyššiu účinnosť a funkčnosť. Postačuje pri nižšom príkone 15 kW a krútiacom momente 220 Nm.

READ  Napriek zlepšenej prognóze ekonomika Spojeného kráľovstva stále zaostáva za ostatnými krajinami

A vyzerá podobne v motorovom priestore posledného testovaného vozidla: sedan triedy E s označením E 300e. Plug-in hybrid funguje rovnako, môže tiež odpojiť spaľovací motor od elektromotora s prevodovkou, a preto môže bežať výlučne na elektrinu. Spaľovacím motorom je iba benzín a elektrický motor má vyšší výkon. Toľko, že môže bežať výlučne na elektrinu, až do 59 km. Hybrid ponúkne 155 + 90 kW kombinovaného výkonu oboch motorov.

Hybridy novej triedy E (výkon EQ: 300e, 300e 4Matic, 300de, 300de 4Matic), podľa príkladu menších kompaktov, nezvládli nabíjanie jednosmerným prúdom na rýchlych nabíjačkách, ale stále poskytujú pekný elektrický rozsah a možnosť použitie spaľovacieho motora iba na dlhších príležitostných trasách. Trieda E zároveň poskytuje také množstvo motorizácií, z ktorých si môže niekto zamotať hlavu. Od základného dieselového a benzínového štvorvalca po špekulatívne hybridy v rôznych kombináciách, predstaveniach a cieľových skupinách. Koniec koncov, 63S 4Matic + s výkonom 612 koní je tiež hybrid (mierny hybrid).

Trieda E funguje výlučne. V dizajne sa líši jasnejšie od súčasnej triedy S, hoci je celkom možné, že tento rozdiel sa stratí po príchode nového S-ky. Je dynamickejšia, obnovená a napriek tomu stále avantgardná a nabitá technológiami. A po novom ešte viac s elektrinou.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close