najnovšie správy

Karta súdu by mala priniesť špecializáciu sudcom, radí ministerka Kolíková

V budúcnosti sa sudcovia môžu špecializovať na jednotlivé programy, ako napríklad rodinné právo alebo trestné právo. Tento cieľ stanovuje nová justičná mapa, ktorú chce ministerka spravodlivosti Mária Kolíková presadzovať.

Ako vysvetlila v rozhovore s TASR, špecializácia by sa dosiahla aj rozšírením súdnych okresov. Podľa nej by sa súdy nemali prerušovať, ale meniť.

„Mapa súdnictva je kľúčom k reforme súdneho systému, pretože nám to umožní špecializovať sudcov na hlavné agendy,“ uviedla Kolíková. Minister sa domnieva, že táto špecializácia povedie k rýchlejšiemu a lepšiemu rozhodovaniu súdu.

Chce tiež objasniť systém. V súdnom preukaze by sa preto malo jasne uvádzať, koľko sudcov je potrebných, kde a ako reagovať na javy, ako je práceneschopnosť, materská dovolenka alebo rezignácia sudcu. „Hneď ako máte na programe viac sudcov, predseda súdu môže tiež zabezpečiť plynulý priebeh jednotlivých vecí,“ uviedla Kolíková.

Vysvetlila súčasný problém pomocou príkladu programu rodinného práva. Podľa ministra existujú situácie na menších súdoch, v ktorých sú do tohto programu pridelení dvaja sudcovia, z ktorých jeden vykonáva rodinné právo a druhý nie. Aby sa však dodržal náhodný právny výber a aby súd fungoval, zistí sa výrazný rozdiel v rozdelení vecí, čo je zrejmé.

„Po druhé, je skutočne ťažké zaručiť nestrannosť, najmä na malých súdoch, kde sa títo ľudia navzájom poznajú a vedia, že týmto prípadom sa bude zaoberať iba jedna osoba,“ vysvetlila.

Podľa ministra sa aj samotní sudcovia chcú špecializovať na hlavnú agendu. „Nechcú chvíľu trestať a rozhodnúť o zadržaní, odpočúvaní a potom sa rozhodnú ako rodinný sudca,“ dodala.

Rozhovory ministra o rozšírení susedstva

Pinova vysvetlil, že nie je možné prerušiť súdy, ale zmeniť a zväčšiť obvody. Pripúšťa, že môže nastať situácia, keď sa napríklad konkrétny súd bude zaoberať iba programom rodinného práva, a sudca bude musieť zvážiť, či má zostať alebo sa presunúť inde.

Ministerka však tvrdí, že sudcovia by mali cestovať na veľké vzdialenosti, pretože nechce prepájať okresy na regionálnej úrovni. „Podľa môjho názoru bude mať predseda súdu veľa priestoru, aby si každý mohol nájsť trochu pohodlia vo svojom systéme a zároveň sa špecializovať,“ dodala.

Pokiaľ ide o súdny plán, v budúcnosti by sa mohla začať diskusia o vhodnosti zaradenia sudcov do systému ako špecialistu, čo minister za súčasnej situácie nepovažuje za možné.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close