Veda

Každých 27 miliónov rokov sa na Zemi objaví záhadný „tlkot srdca“: ScienceAlert

Za posledných 260 miliónov rokov dinosaury prišli a odišli, Pangea sa rozpadla na kontinenty a ostrovy, ktoré vidíme dnes, a ľudia rýchlo a nezvratne zmenili svet, v ktorom žijeme.

Ale napriek tomu sa zdá, že Zem sleduje čas. Výskum starovekých geologických udalostí ukazuje, že na našej planéte každých 27 miliónov rokov dochádza k pomalému, stálemu „tepeniu srdca“ geologickej aktivity.

Toto tempo klastrových geologických udalostí, vrátane sopečnej aktivity, masového vymierania, preorientovania platní a stúpania hladiny mora, je neuveriteľne pomalý, 27,5 milióna rokov trvajúci cyklus ničivého odlivu a odlivu. Našťastie pre nás výskumníci veria, že máme ďalších 20 miliónov rokov pred ďalším „pulzom“.

„Mnoho geológov verí, že geologické udalosti sú náhodné v čase,“ Michael Rampino, geológ z New York University a hlavný autor štúdie, povedalVo vyhlásení z roku 2021.

„Naša štúdia však poskytuje štatistické dôkazy o spoločnom cykle, čo naznačuje, že tieto geologické udalosti sú korelované a nie náhodné.“

Tím vykonal analýzu veku 89 dobre pochopených geologických udalostí za posledných 260 miliónov rokov.

Ako môžete vidieť z nižšie uvedeného grafu, niektoré z týchto období boli ťažké – viac ako osem takýchto udalostí, ktoré zmenili svet, sa spojilo v geologicky krátkom časovom období a vytvorilo zničujúci „pulz“.

(Rampino a kol., Geoscience Frontiers2021)

„Tieto udalosti zahŕňajú obdobia morského a nemorského vymierania, veľké anoxické udalosti v oceánoch, erupcie kontinentálnych záplav a čadiča, kolísanie hladiny morí, globálne pulzy vnútrodoskového magmatizmu a zmeny v rýchlosti šírenia morského dna a reorganizácii platní.“ zmeny.“ tím napísal vo svojich novinách.

„Naše výsledky ukazujú, že globálne geologické udalosti sú vo všeobecnosti korelované a zdá sa, že sú v súlade so základným ~ 27,5-miliónovým cyklom.“

Geológovia už dlho skúmajú možné cykly v geologických javoch. V 20. a 30. rokoch minulého storočia vedci tej doby navrhli, že v geologických záznamoch existuje 30 miliónov ročný cyklus, zatiaľ čo výskumníci v 80. a 90. rokoch použili najlepšie datované geologické udalosti tej doby, aby im dali sériu. Dĺžka medzi „impulzmi“ je 26,2 až 30,6 milióna rokov.

READ  Je pre vás syr dobrý? Čo by ste mali vedieť o zdravotných výhodách

Teraz sa zdá, že je všetko v poriadku – 27,5 milióna rokov je presne tam, kde očakávame. A Štúdia zverejnená koncom roka 2020 Tí istí autori navrhli, že táto hranica 27,5 milióna rokov je dátumom, kedy dôjde aj k hromadnému vymieraniu.

„Táto práca je celkom dobrá, ale naozaj si myslím, že o tomto fenoméne bola lepšia práca. [a 2018 paper by] Muller a Dutkiewicz,“ povedal v roku 2021 pre ScienceAlert Alan Collins, tektonický geológ z University of Adelaide, ktorý sa nezúčastnil výskumu.

On papier z roku 2018Dvaja vedci z univerzity v Sydney sa pozreli na uhlíkový cyklus Zeme a doskovú tektoniku a tiež dospeli k záveru, že cyklus je dlhý asi 26 miliónov rokov.

Collins poukazuje na to, že v tejto najnovšej štúdii sú mnohé z udalostí pozorovaných tímom kauzálnych – čo znamená, že jedna priamo spôsobuje inú, takže niektoré z 89 udalostí spolu súvisia: napríklad morské vyhynutie, ktoré spôsobuje anoxické udalosti.

„Potom,“ dodal, „táto 26- až 30-miliónová cyklickosť sa javí ako skutočná az dlhodobého hľadiska – nie je ani jasné, čo je základnou príčinou!“

Ďalší výskum Rampina a jeho tímu je Navrhol útok kométy To môže byť dôvod, jeden vesmírny výskumník dokonca hovorí, že za to môže planéta Deväť.

Ak však Zem skutočne má geologický „tep srdca“, môže byť o niečo bližšie k domovu.

„Tieto cyklické pulzácie tektoniky a zmeny klímy môžu byť výsledkom geofyzikálnych procesov súvisiacich s doskovou tektonikou a dynamikou plášťa, alebo môžu byť spustené astronomickými cyklami spojenými s pohybom Zeme v Slnečnej sústave a Mliečnej dráhe.“ napísal tím V ich štúdiu.

Výskum bol publikovaný v r Geoscience Frontiers,

Staršia verzia tohto článku bola uverejnená v júni 2021.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close