Hlavné správy

Lavrov: Rusko nebude brať do úvahy agresívne požiadavky USA na Irán. – Svet – Správy

Moskva nemá v úmysle brať do úvahy nelegitímne požiadavky USA týkajúce sa Iránu, uviedol ruský minister zahraničia Sergej Lavrov po štvrtkových rokovaniach s iránskym ministerským partnerom Mohammadom Javadom Zarifom.

„Počúvame, ako Washington hovorí, že všetci, ktorí nesúhlasia s jeho pohľadom na situáciu, budú potrestaní ďalšími opatreniami, ktoré USA prijmú, vrátane ekonomických,“ uviedol ruský minister na tlačovej konferencii po rokovaniach v Moskve.

„Môžem hovoriť iba v mene Ruska. Pri budovaní svojej politiky nebude Rusko v žiadnom prípade brať do úvahy tieto agresívne požiadavky, ktoré nemajú právnu silu,“ uviedol Lavrov, ktorého citovala agentúra TASS.

Lavrov vyjadril nádej, že ďalšie krajiny spolupracujúce s Iránom „zaujmú zásadné stanovisko a budú presadzovať svoje národné záujmy, nie potrebu plniť príkazy zo zámoria“.

Podľa jeho slov súčasne pokračuje dialóg s USA. „Snažíme sa našim americkým kolegom vysvetliť, že tento druh prístupu k medzinárodnému právu nikam nevedie. Zatiaľ nevieme, aký bude výsledok, keď uvidíme, ako arogantný Washington prijíma takéto výzvy,“ dodal šéf ruskej diplomacie.

V sobotu 19. septembra USA jednostranne oznámili opätovné zavedenie sankcií OSN proti Iránu a sľúbili, že potrestajú tých, ktorí ich porušujú. USA zároveň prisľúbili, že potrestajú ktorýkoľvek členský štát OSN, ktorý by porušil protiiránske sankcie.

USA sú však v tejto otázke takmer izolované: všetky ostatné mocnosti, Čína, Rusko, ako aj európski spojenci USA, spochybnili toto vyhlásenie.

V roku 2015 Irán uzavrel dohodu s piatimi stálymi členmi Rady bezpečnosti OSN (USA, Rusko, Čína, Francúzsko, Británia) a Nemeckom. USA na čele s prezidentom Donaldom Trumpom jednostranne od dohody odstúpili v máji 2018 a uvalili na Teherán sériu sankcií.

Jadrová dohoda zaväzuje Teherán k výraznému zníženiu svojich jadrových schopností výmenou za zrušenie medzinárodných hospodárskych sankcií.

READ  Bývalého šéfa daňovej správy zatkli
Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať vám denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close