Hlavné správy

Lavrov: Rusko nebude brať do úvahy agresívne požiadavky USA na Irán. – Svet – Správy

Moskva nemá v úmysle brať do úvahy nelegitímne požiadavky USA týkajúce sa Iránu, uviedol ruský minister zahraničia Sergej Lavrov po štvrtkových rokovaniach s iránskym ministerským partnerom Mohammadom Javadom Zarifom.

„Počúvame, ako Washington hovorí, že všetci, ktorí nesúhlasia s jeho pohľadom na situáciu, budú potrestaní ďalšími opatreniami, ktoré USA prijmú, vrátane ekonomických,“ uviedol ruský minister na tlačovej konferencii po rokovaniach v Moskve.

“Môžem hovoriť iba v mene Ruska. Pri budovaní svojej politiky nebude Rusko v žiadnom prípade brať do úvahy tieto agresívne požiadavky, ktoré nemajú právnu silu,” uviedol Lavrov, ktorého citovala agentúra TASS.

Lavrov vyjadril nádej, že ďalšie krajiny spolupracujúce s Iránom „zaujmú zásadné stanovisko a budú presadzovať svoje národné záujmy, nie potrebu plniť príkazy zo zámoria“.

Podľa jeho slov súčasne pokračuje dialóg s USA. “Snažíme sa našim americkým kolegom vysvetliť, že tento druh prístupu k medzinárodnému právu nikam nevedie. Zatiaľ nevieme, aký bude výsledok, keď uvidíme, ako arogantný Washington prijíma takéto výzvy,” dodal šéf ruskej diplomacie.

V sobotu 19. septembra USA jednostranne oznámili opätovné zavedenie sankcií OSN proti Iránu a sľúbili, že potrestajú tých, ktorí ich porušujú. USA zároveň prisľúbili, že potrestajú ktorýkoľvek členský štát OSN, ktorý by porušil protiiránske sankcie.

USA sú však v tejto otázke takmer izolované: všetky ostatné mocnosti, Čína, Rusko, ako aj európski spojenci USA, spochybnili toto vyhlásenie.

V roku 2015 Irán uzavrel dohodu s piatimi stálymi členmi Rady bezpečnosti OSN (USA, Rusko, Čína, Francúzsko, Británia) a Nemeckom. USA na čele s prezidentom Donaldom Trumpom jednostranne od dohody odstúpili v máji 2018 a uvalili na Teherán sériu sankcií.

Jadrová dohoda zaväzuje Teherán k výraznému zníženiu svojich jadrových schopností výmenou za zrušenie medzinárodných hospodárskych sankcií.

READ  Wake Forest Exchange sa pridáva na zoznam SOC 2021
Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať vám denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close